"I jak jest?". "Wyniki mogą być różne". "Anuluję to głosowanie"

[object Object]
Marszałek Witek anulowała głosowanie. Posłowie opozycji krzyczeli: "Oszustwo!"tvn24
wideo 2/18

Nocne głosowanie w Sejmie nad kandydaturami do nowej KRS wzbudziło kontrowersje. Marszałek Elżbieta Witek anulowała pierwsze z nich ze względu na - jak wyjaśniała - problemy techniczne. Na nagraniu słychać jednak jedną z posłanek, która mówi: "Pani marszałek, trzeba anulować, bo my przegramy". Przedstawiamy szczegółowy przebieg tych głosowań. Publikujemy też stenogram czwartkowych obrad, zamieszczony w piątek po południu na stronie internetowej Sejmu.

W nocy z czwartku na piątek Sejm wybrał czterech posłów Prawa i Sprawiedliwości na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wybrani zostali: Marek Ast, Arkadiusz Mularczyk, Bartosz Kownacki i Kazimierz Smoliński. Kandydaci zgłoszeni przez Koalicję Obywatelską i Lewicę nie zdobyli niezbędnej większości. Głosowanie miało burzliwy przebieg.

Sejm wybrał członków nowej KRS. CZYTAJ WIĘCEJ >

ZOBACZ STENOGRAM OBRAD SEJMU 21 LISTOPADA 2019 >. Głosowanie, którego przebieg opisujemy, rozpoczyna się od 262. strony.

"Proszę państwa, u kogo nie działa czytnik? Proszę podejść i sprawdzić"

Głosowanie rozpoczyna się około północy. Marszałek przedstawia posłom instrukcję głosowania nad kandydaturami do nowej KRS i otwiera głosowanie. Z sali słychać głos: "Nie działa".

- Proszę państwa, u kogo nie działa czytnik? Proszę podejść i sprawdzić. Czy u kogoś z państwa jeszcze nie działa karta? Proszę państwa, nie może być tak, że u jednych działa, a u innych nie działa - mówi Witek.

Problemy zgłasza między innymi Krzysztof Śmiszek (Lewica), podchodzi do specjalistów i przekazuje im swoją kartę. Później sprawdza ją na panelu do głosowania, który znajduje się obok mównicy.

- Proszę państwa, ja widzę, że nowi posłowie mają problemy z głosowaniem w czytniku, ale nie tylko nowi. Nie ma problemów? Nie ma? Jest problem? - pyta marszałek Sejmu.

Na sali podnosi się gwar. Jedni posłowie krzyczą, że "jest problem, nie działa", poseł Borys Budka (KO) mówi, że "my nie mamy [problemu - przyp. red.].

"Pani marszałek, trzeba anulować, bo my przegramy"

Do panelu obok mównicy podchodzi następnie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, który zostaje tam już do końca pierwszego głosowania.

- Proszę państwa, w takim razie, jeżeli nie działają, mogę anulować to głosowanie, powtórzyć - mówi marszałek Witek.

Na sali znowu gwar. Słychać zarówno okrzyki "Nie!", "Tak, anulować", "Prezes się pomylił", "Pani marszałek, ale nie może być tak, że jednym działa, a drugim nie działa".

Następnie na nagraniu padają słowa wypowiedziane przez kobietę. Jak wskazują posłowie opozycji, jest to posłanka PiS Joanna Borowiak. - Pani marszałek, trzeba anulować, bo my przegramy. Za dużo osób po prostu jest. Naprawdę - słychać głos zwracający się do Elżbiety Witek.

Zamieszanie z głosowaniem nad kandydaturami do KRS
Zamieszanie z głosowaniem nad kandydaturami do KRStvn24

Posłowie PiS zaczynają klaskać, Jarosław Kaczyński, który stoi obok mównicy, śmieje się.

Później marszałek Witek mówi: - Jest prośba posłów Platformy Obywatelskiej i tu [wskazuje na klub PiS - przyp. red.], że nie działa i że państwo...

Opozycja skanduje: "Wyniki!". Poseł Sławomir Nitras pytał: "Może to była blokada?".

- Przegłosujemy reasumpcję? - zwraca się Elżbieta Witek do Dariusza Salamończyka z kancelarii Sejmu, który siedział obok niej.

- Nie, nie, nie - odpowiada pracownik sejmowej kancelarii. - To musi być wniosek, to nie można tak. Pani marszałek, ja melduję, że wszyscy posłowie zagłosowali - dodaje.

- I jak jest? - dopytuje marszałek Witek.

- Wszyscy oddali głosy. No wyniki mogą być różne - stwierdza Salamończyk.

- Ja zwołam za chwileczkę w sprawie tamtego głosowania przerwę i konwent seniorów, więc czekam na wniosek 30 posłów chcących dokonać reasumpcji głosowania - zwraca się Witek do posłów.

- Ale potrzeba albo zakończyć... Nie można odłożyć... Trzeba albo podjąć decyzję, że pani anuluje, albo pokazać wyniki i uznać - podkreśla urzędnik kancelarii Sejmu.

"To łamanie zasad parlamentaryzmu"

Marszałek mówi wtedy, że podjęła decyzję o anulowaniu głosowania "na prośbę opozycji". Posłowie opozycji wciąż nawołują do wyświetlenia wyniku tego głosowania. Padają też okrzyki: "Dyktatura", "Skandal", "Hańba".

Z wnioskiem formalnym zgłasza się poseł KO Tomasz Lenz. Elżbieta Witek udziela mu głosu. - Czy zamierzacie w sytuacji, gdy będziecie przegrywali głosowania, blokować ogłaszanie ich wyników? - pyta Lenz. - To łamanie zasad parlamentaryzmu - ocenia.

- Obiecywała pani w czasie swojego wystąpienia tutaj dwa tygodnie temu, że będzie pani pilnowała porządku i prawa w tej Izbie. Jak możecie teraz nie ogłosić wyników tego głosowania? Czego się boicie? Żądamy ogłoszenia wyników głosowania - mówi Lenz.

Lenz: to łamanie zasad parlamentaryzmu
Lenz: to łamanie zasad parlamentaryzmutvn24

Następnie głos zabiera Krzysztof Gawkowski (Lewica). Żąda powtórzenia głosowania. Wskazuje też, że zarejestrowana została wypowiedź posłanki Prawa i Sprawiedliwości, że "trzeba anulować, bo my przegramy".

- Demokracja zobowiązuje nas do tego, żebyśmy poznali te wyniki. Jak będzie pani chciała zrobić reasumpcję, to zrobi ją pani po ogłoszeniu wyników - mówi.

"To, co się stało w tej izbie, to jest skandal"
"To, co się stało w tej izbie, to jest skandal"tvn24

Po wypowiedzi Gawkowskiego marszałek Witek mówi: - Decyzja została podjęta proszę państwa. Proszę sprawdzić, czy karty działają.

Wśród okrzyków posłów marszałek otwiera głosowanie po raz kolejny i przypomina instrukcję oddawania głosu. Następnie do Witek podchodzi poseł Lenz i pyta "na jakiej podstawie zarządziła reasumpcję głosowania, skoro nie zebrano 30 podpisów".

Marszałek odpowiada, że "to nie jest reasumpcja".

- To nie jest reasumpcja głosowania? To musi pani ogłosić tamte wyniki. Pani marszałek, można? Poproszę. Poproszę. Na jakiej podstawie ogłosiła pani reasumpcję głosowania? Pani marszałek, popełnia pani błąd proceduralny. Ja panią rozumiem, ale niech pani się przyzna przynajmniej do błędu. Popełnia pani błąd proceduralny - odpowiedział Lenz, jak wynika ze stenogramu obrad.

- To jest łamanie prawa, pani marszałek. Nie ma w regulaminie takiego punktu jak usunięcie głosowania. To jest do prokuratury - dodał Rafał Grupiński (PO).

Z sali słychać głosy: "oszustwo", "oszuści", "skandal".

"Decyzja marszałka, którą podejmuje po zasięgnięciu opinii"

Głosowanie trwa dwie i pół minuty. Marszałek kilkukrotnie upewnia się, czy wszyscy zagłosowali. Po zamknięciu głosowania wyświetlone zostają wyniki, odczytuje je Witek.

- Proszę państwa, ponieważ był wniosek o reasumpcję tamtego głosowania [tutaj chodzi o głosowanie w sprawie kandydatury Stanisława Piotrowicza do TK, które zostało powtórzone ze względu na problemy posła Michała Szczerby z kartą do głosowania - przyp. red.], zgodnie z regulaminem za chwileczkę ogłoszę krótką przerwę i zwołam Konwent Seniorów, ponieważ jest to decyzja marszałka, którą podejmuje po zasięgnięciu opinii - mówi.

Szczerba zgłaszał wcześniej problemy z czytnikiem podczas głosowania nad kandydaturami do Trybunału Konstytucyjnego. Nie mógł zagłosować w sprawie kandydatury Krystyny Pawłowicz, głosowanie przeprowadzono bez jego udziału.

Poseł poprzez podniesienie karty do góry zgłosił to marszałek Sejmu, która przerwała - a nie anulowała - rozpoczęte już, lecz nie zakończone głosowanie nad kandydaturą Stanisława Piotrowicza.

- Natomiast na pytanie pana posła [Tomasza Lenza - red.], na jakiej podstawie przerwałam to głosowanie [nad kandydaturami do nowej KRS - red.] - dokładnie na takiej samej, na jakiej przerwałam głosowanie, w przypadku kiedy pan poseł Borys Budka [to najprawdopodobniej pomyłka marszałek, chodzi o Michała Szczerbę - red.] zgłosił, że jego karta nie działa - dodaje Witek.

- Czy zamierzacie w sytuacji, gdy będziecie przegrywali głosowania, blokować ogłaszanie ich wyników? - pytał Tomasz Lenz z Koalicji Obywatelskiej. - To łamanie zasad parlamentaryzmu - mówił. (http://www.tvn24.pl)

Następnie marszałek ogłasza trzy minuty przerwy i zwołuje Konwent Seniorów.

Przerwa trwa 10 minut. Po jej zakończeniu głos zabiera Witek, informuje, że Konwent Seniorów zajmował się nie głosowaniem w sprawie kandydatur do KRS, a głosowaniem nad kandydaturą Stanisława Piotrowicza do Trybunału Konstytucyjnego.

"Żądamy upublicznienia tego nagrania"

- Różnica w liczbie głosów była na tyle duża, że zgodnie z regulaminem Sejmu, który stanowi, że jeżeli były jakieś wątpliwości co do liczby głosów, które mogłyby zaważyć na wyniku głosowania... Tego nie było, w związku z tym nie będzie reasumpcji głosowania - informuje marszałek.

Następnie głos zabiera poseł Gawkowski. Po raz kolejny mówi o nagraniu, na którym padają słowa "trzeba anulować, bo my przegramy". - Żądamy upublicznienia tego nagrania, powtórzenia głosowania i przedstawienia tych wyników - podkreśla.

"Zachowajmy dobre zwyczaje parlamentarne"
"Zachowajmy dobre zwyczaje parlamentarne"tvn24

Kolejny na mównicę wychodzi Borys Budka (KO). Na smartfonie odtwarza nagranie, o którym mówił Gawkowski. - Można robić różne rzeczy, ale to jest upadek Sejmu - mówi poseł.

- Nie można przerywać głosowania dlatego, że państwo możecie je przegrać. Stała się rzecz niebywała, pani marszałek. I to nie chodzi o anulowanie czy reasumpcję głosowania tylko pani marszałek nie dopuściła do ogłoszenia wyników głosowania - kontynuuje Budka.

Po tym wystąpieniu Borysa Budki marszałek Elżbieta Witek informuje, że zostały rozpatrzone wszystkie punkty posiedzenia i zamyka obrady Sejmu.

Część posłów uderza w pulpity i skanduje: Oszustwo! Oszustwo! Oszustwo! - czytamy w stenogramie obrad.

ZOBACZ CAŁE NAGRANIE Z GŁOSOWAŃ NAD KANDYDATURAMI DO NOWEJ KRS:

Całe nagranie z głosowań nad kandydaturami do KRS
Całe nagranie z głosowań nad kandydaturami do KRStvn24

Autor: ads//now / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Ruszyły pierwsze wypłaty świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Wsparcie w wysokości nawet 200 tysięcy złotych skierowane jest do pacjentów lub ich bliskich, którzy zostali poszkodowani w wyniku błędów medycznych. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Annę Wilczyńską.

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Źródło:
TVN24

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl

Kilkadziesiąt zerwanych lub uszkodzonych dachów, zalane posesje, zablokowane drogi. To skutki silnego wiatru i gwałtownych opadów, które przeszły nad województwem śląskim. Tylko w dwóch powiatach - rybnickim i raciborskim - strażacy odebrali kilkaset zgłoszeń. - W 10 minut się traci dobytek całego życia. Zawsze to omijało naszą gminę, ale nie tym razem - mówiła na antenie TVN24 Sylwia Gabryelska-Ritzka. Wójt gminy Lyski przekazała, że nie ma informacji o rannych.

Wichury na Śląsku. "W 10 minut się traci dobytek życia"

Wichury na Śląsku. "W 10 minut się traci dobytek życia"

Źródło:
TVN24, PAP

Dwie białuchy arktyczne przetransportowano z ostrzeliwanego przez wojska rosyjskie Charkowa na wschodzie Ukrainy do oceanarium w Walencji - poinformował w środę instytut oceanograficzny hiszpańskiego miasta. Podkreślono, że była to "udana międzynarodowa operacja wysokiego ryzyka".

Przez Odessę i Kiszyniów do Walencji. To była operacja "wysokiego ryzyka"

Przez Odessę i Kiszyniów do Walencji. To była operacja "wysokiego ryzyka"

Źródło:
PAP

Blizny chowane pod długimi rękawami to ciche wołanie o pomoc. Dlatego właśnie wszystkich dookoła powinny postawić na równe nogi. Pani Agnieszka najgorsze ma już za sobą i teraz apeluje do innych: nie bądźcie obojętni. Apel jest jak najbardziej aktualny, bo okalecza się co szósty uczeń. Żeby im pomóc, wystarczy ich dostrzec.

Autoagresja wśród dzieci i młodzieży. "Nawet dokumentów tak często nie nosiłam jak żyletki"

Autoagresja wśród dzieci i młodzieży. "Nawet dokumentów tak często nie nosiłam jak żyletki"

Źródło:
Fakty TVN

Przywódca libańskiego Hezbollahu grozi Cyprowi, że jeśli pozwoli Izraelowi na wykorzystywanie swoich lotnisk i baz do ćwiczeń wojskowych, Hezbollah może uznać to za "część wojny" między Izraelem a palestyńskim Hamasem w Strefie Gazy. Przywódca radykalnego ugrupowania zagroził również Izraelowi wojną "bez ograniczeń" i "bez zasad".

Grożą wojną "bez zasad" i "bez ograniczeń"

Grożą wojną "bez zasad" i "bez ograniczeń"

Źródło:
PAP

848 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska obrona zestrzeliła pięć rosyjskich rakiet i 27 dronów, którymi zaatakowano w nocy kilka obwodów kraju, w tym kijowski - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. Według koncernu Ukrenerho, uszkodzone zostały obiekty infrastruktury energetycznej w czterech obwodach. W Kraju Krasnodarskim w Rosji, po ataku bezzałogowców, płonęła rafineria. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Kijów obronił się przed atakiem. W Rosji zapłonęła rafineria. Co się wydarzyło w Ukrainie

Kijów obronił się przed atakiem. W Rosji zapłonęła rafineria. Co się wydarzyło w Ukrainie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie aktora i byłego prezentera telewizyjnego - podało Radio Zet. Bartłomiej M. został skazany za gwałt na 16-latce. Wyrok jest prawomocny

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Źródło:
Radio Zet, tvnwarszawa.pl

Burze przetoczyły się w środę nad Polską. Silny wiatr zrywał dachy z domów, łamał drzewa. Towarzyszący nawałnicom ulewny deszcz spowodował, że doszło do zalań i podtopień. Straż pożarna przeprowadziła w całym kraju 2440 interwencji. 

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek stawił się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Małopolskim radnym po raz drugi nie udało się wybrać nowego marszałka województwa. Na Śląsku towarzyszący burzom wiatr, zrywał dachy i łamał słupy wysokiego napięcia. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 20 czerwca.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Źródło:
PAP, TVN24

Turystów wybierających się do Japonii może czekać zaskoczenie. Wiele tamtejszych restauracji wprowadza bowiem dwa cenniki. Jeden tańszy - dla lokalnych gości, i drugi droższy - dla turystów - informuje portal Nikkei Asia.

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Źródło:
PAP

Policjanci odnaleźli w środę przed południem zwłoki zaginionej 39-letniej Natalii spod Poznania. Jej poszukiwania trwały od piątku. Ciało kobiety odnaleziono w kompleksie leśnym w północno-wschodniej części przedmieść Poznania, około 10 kilometrów od domu. Funkcjonariusze zatrzymali jej męża, który zgłosił jej zaginięcie. Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter Faktów TVN, kobieta chciała się rozwieść z mężczyzną.

"Nie powiedziała, gdzie jedzie". Co wiemy o zaginięciu i śmierci 39-letniej Natalii

"Nie powiedziała, gdzie jedzie". Co wiemy o zaginięciu i śmierci 39-letniej Natalii

Źródło:
tvn24.pl

Wstrząsająca historia lekarza z Gorzowa Wielkopolskiego. Wrócił do pracy w szpitalu po tym, jak wyszedł z aresztu. Po dwóch miesiącach za kratami okazało się, że areszt dla niego nie był zasadny. Dwa tysiące lekarzy z całej Polski napisało list, w którym podkreślają, że zasadny nie jest też zarzut zabójstwa. Doktor Kadukha odłączył terminalnie chorego pacjenta od aparatury podtrzymującej życie. Do prokuratury doniósł na niego kolega z tego samego szpitala.

Usłyszał zarzut zabójstwa, w areszcie spędził dwa miesiące. Lekarz z Gorzowa wrócił do pracy

Usłyszał zarzut zabójstwa, w areszcie spędził dwa miesiące. Lekarz z Gorzowa wrócił do pracy

Źródło:
Fakty TVN

Planowali porwać kanclerza i zaatakować parlament. Planowali po prostu obalić niemieckie władze. Za to przed sądem odpowiadają członkowie ekstremistycznego prawicowego ugrupowania Reichsbürger - Obywatele Rzeszy. Zarzuca im się próbę przeprowadzenia zamachu stanu i działalność terrorystyczną. Proces może potrwać długo, ale wpisuje się w nowy polityczny krajobraz Europy, w którym skrajne siły są coraz groźniejsze i coraz skuteczniejsze w osiąganiu swoich celów.

Proces Obywateli Rzeszy, akcja na rzecz delegalizacji  AfD i dziennikarskie śledztwo w sprawie młodzieżówki Braci Włochów

Proces Obywateli Rzeszy, akcja na rzecz delegalizacji AfD i dziennikarskie śledztwo w sprawie młodzieżówki Braci Włochów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosyjski krążownik rakietowy Wariag i fregata Admirał Szaposznikow, w eskorcie dwóch okrętów podwodnych, przybyły do portu w Tobruku we wschodniej Libii - podał we wtorek na Facebooku sztab libijskich sił morskich współpracujących z reżimem generała Chalify Haftara, opozycyjnego wobec uznanego przez Zachód rządu w Trypolisie.

Rosyjskie okręty wojenne przybyły do Tobruku. "W celu zacieśnienia stosunków"

Rosyjskie okręty wojenne przybyły do Tobruku. "W celu zacieśnienia stosunków"

Źródło:
PAP

Po raz drugi małopolscy radni nie wybrali nowego marszałka województwa. Kandydatem był poseł PiS Łukasz Kmita, były wojewoda. - Nastąpiła zdrada ideałów Prawa i Sprawiedliwości - skomentował.

Porażka posła PiS. Województwo nadal bez marszałka

Porażka posła PiS. Województwo nadal bez marszałka

Źródło:
tvn24.pl

- Dostaliśmy dowody w związku z Funduszem Sprawiedliwości z Ministerstwa Sprawiedliwości. Tam jest to wszystko wyszczególnione. Musimy to wszystko przeanalizować, każdy z członków PKW - mówił Ryszard Kalisz w "Faktach po Faktach". - Jeżeli informację przesyła minister sprawiedliwości, trudno tych dowodów nie traktować poważnie - dodał członek Państwowej Komisji Wyborczej.

Kalisz: PKW dostała dowody w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Musimy to przeanalizować

Kalisz: PKW dostała dowody w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Musimy to przeanalizować

Źródło:
TVN24

Policja nie chciała używać Pegasusa, bo uważała, że jest nielegalny. Zastępca Zbigniewa Ziobry miał przekonywać komendę główną, by zmieniła zdanie. Kiedy argumenty Bogdana Święczkowskiego nie znalazły odzewu, system Pegasus zakupiono z Funduszu Sprawiedliwości. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Policja miała wątpliwości. Do Pegasusa miał przekonywać prokurator Ziobry

Policja miała wątpliwości. Do Pegasusa miał przekonywać prokurator Ziobry

Źródło:
TVN24

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zapytało Ministerstwo Infrastruktury o możliwość uchylenia przepisu umożliwiającego parkowanie na chodnikach. Jak wskazuje przedstawiciel stołecznych drogowców, taka nowelizacja "fundamentalnie poprawiłaby stan infrastruktury i przedłużyła żywotność chodników w Warszawie o wiele lat".

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tysiąc złotych brutto miesięcznie - tyle otrzymają od 1 lipca pracownicy pomocy społecznej, pieczy zastępczej i opieki nad dziećmi do lat trzech. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w tej sprawie.

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Polacy konsumują mniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej. Rzeczywiste spożycie indywidualne (AIC) na mieszkańca w Polsce w 2023 roku było 14 procent poniżej średniej unijnej - podał Eurostat. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.).

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Źródło:
PAP

14-latek od dwóch dni był poszukiwany. Ratownicy wyłowili jego ciało z rzeki Soły w Broszkowicach w gminie Oświęcim. Śledczy ustalają dokładne okoliczności zdarzenia.

Z rzeki wyłowili ciało chłopca

Z rzeki wyłowili ciało chłopca

Źródło:
PAP

Szczęśliwym finałem zakończyły się czterodniowe poszukiwania 83-latki z gminy Gostynin. W akcję zaangażowali się policjanci i pies tropiący. W odnalezieniu seniorki pomógł też dron. - Kobieta leżała w tak wysokich i gęstych zaroślach, że stojące kilka metrów od niej osoby nie były w stanie jej dostrzec - opisała policja.

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek, który zdobył mandat do europarlamentu z ramienia PiS, stawił się w środę w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie i został przesłuchany w charakterze świadka - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Skiba. - Wpłynęły bardzo interesujące dokumenty, które są cały czas analizowane - mówił Skiba. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk w "Tak jest" powiedział, że Obajtek był przesłuchany w charakterze świadka, ale "charakter może się zmienić". - Będzie decydował o tym prokurator referent po zgromadzeniu pełnej dokumentacji - dodał.

Daniel Obajtek stawił się w warszawskiej prokuraturze

Daniel Obajtek stawił się w warszawskiej prokuraturze

Źródło:
PAP

W 2024 roku rekordowa liczba milionerów może opuścić Wielką Brytanię - piszą zagraniczne media. Krezusów miałaby "zmusić" do opuszczenia kraju przede wszystkim zapowiadana przez prowadzącą w sondażach Partię Pracy reforma podatkowa. Nadchodzące wyborcze rozstrzygnięcie może znacząco zmniejszyć atrakcyjność kraju, będącego niegdyś ziemią obiecaną dla najbogatszych.

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Źródło:
CNN

Rolnik z Wielkiej Brytanii opowiedział mediom, jak po pół wieku odzyskał swój zegarek znanej luksusowej marki, o którym myślał, że został zjedzony przez krowę. - Nie myślałem, że kiedykolwiek jeszcze go zobaczę - przyznał James Steel w rozmowie z BBC.

"Zjedzony przez krowę" cenny zegarek odnaleziony po 50 latach

"Zjedzony przez krowę" cenny zegarek odnaleziony po 50 latach

Źródło:
BBC, Daily Star

Spar Group, właściciel Spar Polska, podjął decyzję o opuszczeniu polskiego rynku. Spółka znalazła już nowego nabywcę, który przejmie sklepy oraz będzie kontynuował rozwój biznesu pod tym samym szyldem. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca bieżącego roku.

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Źródło:
tvn24.pl

Trwają poszukiwania 73-letniej turystki z Francji, która w piątek zaginęła na greckiej wyspie Sikinos. Tego samego dnia kobieta miała przesłać właścicielowi hotelu wiadomość sugerującą, jakoby uległa wypadkowi. Lokalne służby prowadzą też akcję poszukiwawczą jej 64-letniej znajomej.  

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Źródło:
 ANT1, BBC, MEGA, Parapolitika, skai.gr, Tanea,, tvn24.pl

- Zarzuty wobec posła Marcina Romanowskiego dotyczą przede wszystkim działania w ramach zorganizowanej grupy, mającej na celu popełnianie przestępstw przez ustalone osoby. To także zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków związane z gospodarowaniem mieniem publicznym - mówił w TVN24 zastępca prokuratora generalnego, prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Jak dodał, politykowi Suwerennej Polski grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

"Za te wszystkie przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat"

"Za te wszystkie przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli słyszymy, że zarzuty dla posła Marcina Romanowskiego oznaczają zagrożenie wyrokiem do lat 15, to chyba nikt nie ma wątpliwości, że chodzi o naprawdę poważne przestępstwa - powiedziała w "Kropce nad i" wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer (KO). Komentując aferę wokół Funduszu Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) zaznaczył, że "nie zostały ujawnione wydatki z wszystkich funduszy rozdawniczych, które uruchomił PiS".

"PiS liczył, że nigdy nie przegra i nigdy nikt nie sprawdzi, co oni robią"

"PiS liczył, że nigdy nie przegra i nigdy nikt nie sprawdzi, co oni robią"

Źródło:
TVN24

Prokuratura uchyliła część środków zapobiegawczych wobec dwóch żołnierzy, którzy usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień po strzałach oddanych w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlasie) na granicy z Białorusią.

Decyzja prokuratury w sprawie żołnierzy zatrzymanych po strzałach na granicy

Decyzja prokuratury w sprawie żołnierzy zatrzymanych po strzałach na granicy

Źródło:
tvn24.pl
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Zielona granica" znalazła się w dziesiątce najlepszych filmów pierwszego półrocza 2024 roku według amerykańskiego magazynu "The Hollywood Reporter". Nagradzana produkcja Agnieszki Holland została doceniona między innymi za "bezbłędną realizację".

Amerykański magazyn wskazał najlepsze filmy półrocza. Wśród nich nagradzana produkcja z Polski

Amerykański magazyn wskazał najlepsze filmy półrocza. Wśród nich nagradzana produkcja z Polski

Źródło:
The Hollywood Reporter, PAP, tvn24.pl