"Chcemy, żeby ta broń była dominującą bronią w polskiej armii"

Autor:
akw/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Duda o Grotach: dziś to jest jeden z naszych hitów, śmiało można powiedzieć, eksportowych
Duda o Grotach: dziś to jest jeden z naszych hitów, śmiało można powiedzieć, eksportowychTVN24
wideo 2/3
TVN24Duda o Grotach: dziś to jest jeden z naszych hitów, śmiało można powiedzieć, eksportowych

Prezydent Andrzej Duda, który odwiedził radomską Fabrykę Broni "Łucznik", ocenił, że produkowane tam Groty są "największą dumą i nadzieją eksportową" naszego kraju. Zauważył, że są one obecnie testowane w twardych warunkach wojny na Ukrainie.

W czwartek szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał, że Ukraińcy postanowili zamówić w fabryce w Radomiu kolejne egzemplarze karabinków Grot. Następnego dnia prezydent Andrzej Duda odwiedził Fabrykę Broni "Łucznik" w Radomiu, gdzie między innymi zapoznał się z produkcją uzbrojenia, a także spotkał się z zarządem i kadrą kierowniczą.

Andrzej Duda w Fabryce Broni "Łucznik"Marek Borawski/KPRP

Duda: Groty jednym z naszych hitów

Duda w trakcie późniejszego oświadczenia dla mediów ocenił, że Grot jest "największą dumą i nadzieją eksportową" radomskiej fabryki. - Dziś to także jest jeden z naszych hitów, śmiało można powiedzieć, eksportowych. Mamy nadzieję na przyszłe kontrakty - przyznał.

Prezydent przypomniał, że Groty są obecnie testowane w "twardych warunkach wojny na Ukrainie". - Tą bronią naszą, naszymi Grotami, posługują się żołnierze ukraińscy, broniący swojej ojczyzny przed rosyjską agresją - dodał.

- Doświadczenia zebrane na froncie, z warunków frontowych, bojowych na Ukrainie mają ogromną wartość, są ogromnie cenne, bo dzięki temu w ciągu ostatnich lat, zwłaszcza w ciągu ostatniego roku, tutaj trwają cały czas prace, bardzo szczegółowe, w ogromnych detalach, właśnie nad udoskonaleniem rozwiązań, które w tej broni są - mówił dalej.

Duda przypomniał, że na początku stycznia Błaszczak zatwierdził umowę zwiększającą o prawie 70 tysięcy liczbę karabinków Grot zamówionych dla polskiego wojska i dostarczanych przez radomski Łucznik. - W sumie tych karabinów, w ciągu najbliższych lat, będzie dostarczonych na potrzeby wojska 200 tysięcy - podał prezydent.

- Chcemy, żeby ta broń była dominującą bronią w polskiej armii, generalnie w polskich Siłach Zbrojnych, w polskich służbach. Chcemy być pod tym względem samowystarczalni, chcemy, żeby broń była u nas produkowana, u nas serwisowana tak, abyśmy sami odpowiadali, przynajmniej w tym zakresie, za uzbrojenie - tłumaczył Duda. - Jakie to ma znaczenie? Ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej także i na przyszłość, dla rozwoju naszego potencjału obronnego - podsumował.

Andrzej Duda w Fabryce Broni "Łucznik"Marek Borawski/KPRP

Groty między innymi dla Ukrainy

W 2022 roku, po rozpoczęciu zbrojnej inwazji Rosji na Ukrainę, pewna liczba Grotów została przekazana żołnierzom ukraińskim w ramach udzielanej przez Polskę pomocy sprzętowej. Ponadto nieznana liczba Grotów została sprzedana dowództwu Sił Specjalnych USA, a także nieznanemu państwu z regionu Afryki Wschodniej.

Opracowany "Łucznika" we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną karabinek szturmowy Grot 5,56 mm powstał w efekcie projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS), realizowanego w ramach programu Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki (ZISW) TYTAN. Modułowa konstrukcja zapewnia możliwość szybkiego dostosowania do potrzeb użytkownika, a karabinek może występować w wielu konfiguracjach i wersjach, zarówno w układzie klasycznym, jak i bezkolbowym. Pierwsze egzemplarze MSBS Grot weszły na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej w 2017, a od 2019 roku wchodzą również na wyposażenie wojsk operacyjnych.

Karabinek Grot, wyprodukowany przez Fabrykę Broni "Łucznik"Fabryka Broni "Łucznik"

ZOBACZ TAKŻE: Kontrowersje wokół karabinków dla armii >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marek Borawski/KPRP

Pozostałe wiadomości