Sprawa agenta Tomka. Ponowne przesłuchanie w sprawie willi Kwaśniewskich

Źródło:
tvn24.pl
"Pokuta agenta Tomka". Zapowiedź reportażu "Superwizjera" w TVN24
"Pokuta agenta Tomka". Zapowiedź reportażu "Superwizjera" w TVN24TVN24
wideo 2/6
"Pokuta agenta Tomka". Zapowiedź reportażu "Superwizjera" w TVN24TVN24

Prokuratura ponownie przesłuchała Tomasza Kaczmarka w śledztwie dotyczącym słynnej willi w Kazimierzu Dolnym. Były agent CBA podtrzymał swoje zeznania z grudnia 2019 roku. Wtedy powiedział, że miał pisać nieprawdę w swoich notatkach operacyjnych o tym, że właścicielami willi są Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy. I że działał pod naciskiem swoich byłych szefów - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Prokuratura znów przedłużyła śledztwo, tym razem do końca roku. Nie bada jednak, czy doszło do nieprawidłowości, o których znowu zeznaje Kaczmarek.

Reportaż "Superwizjera" "Spowiedź agenta Tomka" z zeszłego roku wywołał polityczną i medialną burzę. Wszystko przez nowe zeznania Tomasza Kaczmarka i nagrania z konfrontacji w sprawie willi w Kazimierzu Dolnym. W trakcie grudniowego przesłuchania w siedzibie warszawskiego CBA były agent Tomek wyznał, że w latach 2007 - 2009 na polecenie ówczesnych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika miał tak pisać notatki operacyjne, by wynikało z nich, że osoby, które rozpracowuje, mówią mu, że słynna willa w Kazimierzu Dolnym jest własnością małżeństwa Kwaśniewskich 

Tomasz Kaczmarek, czyli agent TomekSuperwizjer TVN

To, co napisał w notatkach, Kaczmarek zeznawał następnie do protokołu w toczącym się śledztwie. Opisywane osoby zaprzeczały natomiast w prokuraturze, by miały kiedykolwiek mówić Kaczmarkowi, że Kwaśniewscy są właścicielami willi. Dlatego potrzebna była konfrontacja.

"Miałem wytworzyć przeświadczenie, że dom w Kazimierzu Dolnym należy do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. (…) Nigdy takiego materiału dowodowego nie powziąłem (…) Moje notatki i złożone zeznania są efektem nacisków ze strony moich byłych przełożonych (…) Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika" – zeznał w połowie grudnia 2019 roku Tomasz Kaczmarek.

Zatrzymania, areszt i uzupełnione zarzuty

Ciąg dalszy konfrontacji w grudniu 2019 roku przerwano, bo Kaczmarek źle się poczuł.

- Dziś postanowiłem, zgodnie z przedstawionym mi pouczeniem, przedstawić prawdziwe fakty tej sprawy. W przypadku pojawiających się jakichkolwiek pytań i rozszerzenia wątków czy okoliczności tej sprawy pozostaję do dyspozycji Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz polskiej prokuratury - zeznał wtedy.

W lutym 2020 roku Kaczmarek został zatrzymany i usłyszał kolejne, uzupełnione zarzuty w innym śledztwie, prowadzonym przeciwko niemu i jego żonie w sprawie Stowarzyszenia Helper (pierwsze przedstawiono mu w listopadzie 2019 r.). Były agent Tomek jest podejrzany między innymi o pranie brudnych pieniędzy, udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała wyprowadzać pieniądze z dotacji dla stowarzyszenia, wyłudzenia dotacji i przywłaszczenie środków publicznych, posługiwanie się podrobioną dokumentacją, niedopełnienie obowiązków urzędniczych, przestępstwa skarbowe. 

Podobne zarzuty usłyszała jego żona - Katarzyna Kaczmarek. Podejrzanych jest w sumie 39 osób. Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Białymstoku sąd wtedy Kaczmarka aresztował.

Kaczmarkowie zarzucili białostockiej prokuraturze, że zatrzymanie i wniosek o areszt były podyktowane politycznie. Prokuratura odpowiedziała oświadczeniem wiceszefa PR. - Wydanie postanowień o przedstawieniu zarzutów, a następnie uzupełnienia zarzutów jest konsekwencją uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez daną osobę czynów o charakterze kryminalnym. W sprawie zgromadzono obszerny materiał dowodowy, który w wysokim stopniu uprawdopodobnił fakt popełnienia przestępstw przez podejrzanego i jedynie to jest podstawą do podejmowanych decyzji procesowych, w tym formułowania zarzutów popełnienia przestępstw - tłumaczy Paweł Sawoń, wiceszef białostockiej prokuratury regionalnej. 

I dodaje: - Wystąpienie przez prokuratora do sądu o tymczasowe aresztowanie związane było z uzupełnieniem podejrzanemu zarzutów o kolejne czyny dotyczące prania pieniędzy oraz brakiem możliwości zastosowania innych - nieizolacyjnych środków zapobiegawczych, bowiem podejrzany nie zrealizował prawomocnego postanowienia z dnia 15 listopada 2019 r. o zastosowaniu poręczenia majątkowego i nie wpłacił kwoty 500 tys. zł. Zatem po uzupełnieniu zarzutów w lutym 2020 r. jedynym środkiem, który mógł w realny sposób zabezpieczyć prawidłowy tok postępowania przygotowawczego, było tymczasowe aresztowanie.

Po wyjściu Kaczmarka z aresztu za kaucją prokuratura jeszcze raz wezwała go i jego żonę na uzupełnienie zarzutów. Stało się to w lipcu. 

Kwaśniewski: agent Tomek w oczach Kamińskiego to był polski James Bond
Kwaśniewski: agent Tomek w oczach Kamińskiego to był polski James BondTVN24

Nowe przesłuchanie w sprawie Kwaśniewskich

Następnie, także w lipcu, o byłego agenta upomniała się Prokuratura Regionalna w Katowicach.

- Prokuratura wezwała mnie ponownie na czynności w związku z domem w Kazimierzu Dolnym. Zaskakujące było dla mnie to wezwanie, ponieważ jakiś czas temu wprost powiedziałem o prawdziwych okolicznościach działań dotyczących byłej pary prezydenckiej - powiedział Kaczmarek reporterom "Superwizjera".

Agent Tomek dostał wezwanie na przesłuchanie i konfrontację na 4 sierpnia 2020 roku w "sprawie uchylania się od opodatkowania oraz podejmowania działań mogących utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków płatniczych". Pod tą kwalifikacją kryje się słynne śledztwo ws. rzekomej willi Kwaśniewskich. Jest ono prowadzone z przerwami od 2007 roku. Zapytaliśmy Prokuraturę Regionalną w Katowicach, czy przesłuchano Kaczmarka i skonfrontowano go z kolejnymi osobami, które cytował w swoich notatkach, wskazując jako źródła informacji, że willa w Kazimierzu Dolnym miała być faktyczną własnością Kwaśniewskich.

"(...) Uprzejmie informuję, że w dniach 4 i 5 sierpnia 2020 roku prokurator przeprowadzał czynności z udziałem osób, które były przesłuchiwane w charakterze świadków w sprawie (tu pani prokurator podała sygnaturę sprawy Kwaśniewskich - przyp. red.) oraz odbyły się również czynności w postaci konfrontacji" - odpisała na nasze pytania Agnieszka Wichary, rzecznik katowickiej prokuratury regionalnej. 

Areszt dla Tomasza Kaczmarka
Areszt dla Tomasza KaczmarkaTVN24

Nowa konfrontacja i kolejne zaprzeczenia

Nowe przesłuchania trwały łącznie dwa dni. Tym razem czynności nie prowadził funkcjonariusz CBA. Kaczmarka przesłuchiwała prokurator Ewa Kordula, naczelnik Wydziału I do Spraw Przestępczości Gospodarczej.

Jakie wcześniejsze swoje zeznania ze śledztwa oraz notatki operacyjne miał były agent potwierdzić w trakcie sierpniowych przesłuchań? Możemy je zacytować, bowiem po emisji reportażu "Spowiedź agenta Tomka" CBA odtajniło i opublikowało na swojej stronie internetowej materiały ze śledztwa, w tym zeznania i notatki Kaczmarka.

Kaczmarek w katowickiej prokuraturze regionalnej został skonfrontowany z żoną Andrzeja K. i ich córką Agnieszką - to osoby towarzysko związane z byłą właścicielką willi w Kazimierzu Dolnym i jej synem, znajomymi Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Kaczmarek jako "Tomasz Małecki" zaprzyjaźnił się z tymi ludźmi, wspólnie z nimi wyjeżdżał na Mazury, spędzał czas.

Prokurator zacytowała zeznania Kaczmarka z 2009 r. Dotyczące jego rozmowy z Agnieszką K.

"(...) Zapytałem się jej czy dom należy do Kwaśniewskich. Powiedziała, że pewnie tak, ale nikt mi o tym nie powie, bo jest to wielką tajemnicą".

Śledcza zacytowała też treść jednej z jego notatek, które pisał po spotkaniach z osobami związanymi z właścicielką domu w Kazimierzu.

"W tym czasie Agnieszka powiedziała, że prawdziwymi właścicielami tej posesji są Kwaśniewscy i oni wyłożyli pieniądze na zakup tego domu a osoba będąca właścicielem na papierze jest podstawiona" (oba cytaty pochodzą z jawnych materiałów na stronie CBA - przyp. red.)

Jak Kaczmarek zareagował na te cytaty?

- W sposób szczegółowy opisałem do protokołu, w jaki sposób do tego dochodziło i na czyje polecenie te nieprawdziwe rzeczy były pisane - powiedział reporterom "Superwizjera" po przesłuchaniu.

- Na czyje polecenie były pisane? - dopytali reporterzy. - Macieja Wąsika - odpowiedział Kaczmarek. I dodał: - Istotne elementy związane z prawdą w tym postępowaniu nie chciały być przez panią prokurator protokołowane. Krzyczała na mnie, odmawiała protokołowania tych faktów, o których mówiłem. Zażądałem, aby czynności z moim udziałem były rejestrowane, prokurator odmówiła.

Śledztwo ws. Kwaśniewskich znów przedłużone

Zapytaliśmy, jak prokurator prowadząca konfrontacje oceniła te nowe dwudniowe przesłuchania Kaczmarka w sprawie Kwaśniewskich? Okazało się, że śledztwo ws. willi przedłużono do końca roku. A prokuratura nie bada, czy doszło do nieprawidłowości i nacisków, o których zeznał Kaczmarek, tylko założyła, że były agent składa fałszywe zeznania.

"Czynności te, jak wszystkie czynności podejmowane podczas prowadzonego postępowania, będą podlegały ocenie w korelacji z całym zgromadzonym w postępowaniu przygotowawczym materiałem dowodowym. Aktualnie śledztwo jest w toku i zostało przedłużone do grudnia 2020 roku" - odpisała nam rzecznik Agnieszka Wichary.

I dodała: "Nadto informuję, że w styczniu 2020 roku ze śledztwa (tu pada sygnatura - przyp. red.) został wyłączony protokół konfrontacji pomiędzy świadkami przesłuchanymi w tym postępowaniu i stanowił on podstawę do wszczęcia śledztwa o przestępstwo z art. 233 k.k., czyli składania fałszywych zeznań, które toczy się nadal i pozostaje w fazie in rem".

Zapytaliśmy zatem, czy prokuratura uważa, że Kaczmarek składa fałszywe zeznania, czy jednak prowadzi także postępowania w sprawie ewentualnych nieprawidłowości, o których zeznał. Okazało się, że nie ma takiego śledztwa.

"(...) Informuję, że depozycje (zeznania - przyp. red.) tego świadka zostały ocenione pod kątem składania fałszywych zeznań i stanowiło to podstawę do wyłączenia materiałów do odrębnego postępowania i było to jedyne do tej pory wyłączenie ze śledztwa (...)" - napisała do reporterów "Superwizjera" prokurator Wichary.

Konfrontacja agenta z ofiarą

Kaczmarek zdecydował się jednak opowiedzieć dziennikarzom o kolejnych nieprawidłowościach. Sprawa byłej posłanki Platformy Obywatelskiej Beaty Sawickiej czy zatrzymanie Weroniki Marczuk wstrząsnęły kilka lat temu opinią publiczną. Politycy PiS przedstawiali je jako przykłady korupcji elit. Po latach obie panie zostały prawomocnie uniewinnione i oczyszczone z zarzutów. Obie kobiety rozpracowywał agent Tomek.

Po raz pierwszy także Tomasz Kaczmarek spotkał się z ofiarą bezprawnej operacji CBA, w której brał udział - z Bogusławem Seredyńskim, byłym prezesem Wydawnictw Naukowo-Technicznych, któremu jako agent Tomek w 2009 roku siedmiokrotnie próbował wręczyć łapówkę, mimo że Seredyński stanowczo odmawiał. 

To człowiek, który przez agenta Tomka stracił dorobek życia i do dziś odczuwa skutki nielegalnych działań Kaczmarka i innych agentów CBA. Co teraz powiedział Kaczmarkowi? Czy mu przebaczył? Do jakich jeszcze nieprawidłowości miało dojść w CBA i czy ktoś potwierdza słowa agenta Tomka? O tym w reportażu Łukasza Rucińskiego i Macieja Dudy "Pokuta agenta Tomka" w sobotę od godz. 15 na portalu TVN24, o godz. 20 na antenie TVN24 i we wtorek o godz. 23.30 na antenie TVN.

Autorka/Autor:Maciej Duda, Łukasz Ruciński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Superwizjer TVN

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych – wśród nich znalazło się wycofanie USA z porozumienia paryskiego. Zapowiedział też ułaskawienie dużej liczby skazanych za udział w szturmie na Kapitol.

Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych

Trump podpisał osiem rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych

Źródło:
PAP

Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta USA, a J.D. Vance na wiceprezydenta. W czasie uroczystości inauguracyjnych Trump wygłosił przemówienie, wziął udział w lunchu i dokonał przeglądu wojsk. Później na arenie widowiskowej w Waszyngtonie zabrał głos przed swoimi zwolennikami, a następnie podpisał pierwsze prezydenckie rozporządzenia. Wreszcie pojawił się w Białym Domu, by złożyć podpisy pod kolejnymi dokumentami. Relacja na żywo w tvn24.pl.

Trump już w Białym Domu

Trump już w Białym Domu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Podpisał szereg rozporządzeń i dyrektyw wykonawczych. Z kolei Joe Biden, na chwilę przed opuszczeniem urzędu, prewencyjnie ułaskawił pięcioro członków swojej rodziny. W europarlamencie wszczęto procedurę odebrania immunitetu Danielowi Obajtkowi. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 21 stycznia.

Trump zaprzysiężony, prewencyjne ułaskawienia Bidena, w europarlamencie o immunitecie Obajtka

Trump zaprzysiężony, prewencyjne ułaskawienia Bidena, w europarlamencie o immunitecie Obajtka

Źródło:
PAP

Miliarder Elon Musk podczas jednego z wydarzeń, które towarzyszyło inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, powiedział do zebranych, że dzięki nim przyszłość cywilizacji jest zapewniona. Podczas krótkiego przemówienia wykonał gest przypominający salut rzymski.

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Musk powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

Nowo zaprzysiężony prezydent Donald Trump nieoczekiwanie wygłosił na Kapitolu drugie przemówienie. Wystąpił przed zwolennikami, którzy zebrali się w Kongresie, ale nie mogli obserwować na żywo głównej ceremonii. - Jesteście młodszą, o wiele piękniejszą publicznością niż ta, przed którą przed chwilą występowałem - powiedział Trump. Przyznał, że celowo nie zdecydował się na większą krytykę administracji Joe Bidena, aby przemówienie inauguracyjne było "piękne i łączące". W drugim przemówieniu zdecydował się na wytknięcie błędów byłego prezydenta, ale także na anegdoty i żarty.

"Lepsze przemówienie" dla "piękniejszej publiczności". Trump po raz drugi 

"Lepsze przemówienie" dla "piękniejszej publiczności". Trump po raz drugi 

Źródło:
TVN24, CNN

Podczas prezydenckiej inauguracji Donalda Trumpa na Kapitolu piosenkarka Carrie Underwood zaśpiewała patriotyczną pieśń "America the Beautiful". Nie obyło się jednak bez problemów technicznych. Po zaledwie kilku sekundach muzyka urwała się, zapadła krępująca cisza, po czym Underwood wykonała utwór a cappella.

Krępująca cisza i występ a cappella

Krępująca cisza i występ a cappella

Źródło:
TVN24, PAP

Joe Biden prewencyjnie ułaskawił pięcioro członków swojej rodziny. Były już prezydent zrobił to w ostatnich godzinach urzędowania. Swoją decyzję uzasadnił wcześniejszymi "atakami i groźbami" na rodzinę. Polityk zaznaczył też, że jego ruch nie powinien być postrzegany jako dowód na popełnienie przez objętych prawem łaski jakichkolwiek występków.  

Biden ułaskawił prewencyjnie pięcioro członków swojej rodziny. Wskazał powód

Biden ułaskawił prewencyjnie pięcioro członków swojej rodziny. Wskazał powód

Źródło:
PAP, Reuters

Donald Trump został 47. prezydentem USA. Podczas przemówienia po zaprzysiężeniu Trump przedstawił najważniejsze punkty swojego planu, który zamierza zrealizować podczas swojej drugiej kadencji. Zapowiedział też, które decyzje podejmie tuż po inauguracji.

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl

Ustępujący ze stanowiska prezydent USA Joe Biden w ostatnich godzinach swojego urzędowania ułaskawił prewencyjnie Anthony’ego Fauciego, generała Marka Milleya oraz członków komisji badającej atak na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku. Decyzja ma ochronić ich przed potencjalnym odwetem ze strony administracji Donalda Trumpa. Sam Trump ocenił ruch Bidena jako "haniebny".

Bezprecedensowy ruch Bidena. Trump: haniebny

Bezprecedensowy ruch Bidena. Trump: haniebny

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Donald i Melania Trumpowie są już w Białym Domu. Media przyglądają się założonej przez małżonkę 47. prezydenta USA kreacji i zwracają uwagę na jej znaczenie. To, podobnie jak w przypadku poprzednich pierwszych dam, nie jest przypadkowe. Co kryje się za strojem Melanii?

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Źródło:
Vogue, CNN, Women's Wear Daily, tvn24.pl

Były premier Mateusz Morawiecki rzekomo nie został wpuszczony na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. "Nie został wpuszczony z powodu braku dokumentów, próbował potwierdzić swoją tożsamość na Wikipedii ze swojego telefonu" - komentowali internauci. Wyjaśniamy, co widać na popularnym nagraniu.

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

Źródło:
Konkret24

Przed sądem stanęła matka Leona Karolina W. oraz jej partner Damian G. Oboje są oskarżeni o zabójstwo 4-letniego chłopca. Zdaniem śledczych, w sierpniu 2022 roku dziecko wpadło do wrzątku, a jego opiekunowie nie wezwali pomocy. Leon umierał przez tydzień, potem jego ciało zakopano w lesie. Przed sądem zeznawali biegli. - Głównym czynnikiem, który doprowadził do tej tragedii był lęk - wynika z ich ustaleń.

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Alvin Gajadhur, doradca społeczny prezydenta RP, a także były główny inspektor transportu drogowego usłyszał zarzuty bezprawnego udostępnienia wiadomości służbowych - przekazał prokuratur Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Źródło:
PAP

Strażacy gaszą pożar szkoły w Szkotowie w powiecie nidzickim (woj. warmińsko-mazurskie). Ogień pojawił się na poddaszu i rozwinął w dwóch miejscach. W akcji bierze udział 60 strażaków. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych. Służby podały, że od wtorku dzieci zostaną skierowane do szkoły w Rogóżu.

Pożar szkoły. Kilkudziesięciu strażaków w akcji

Pożar szkoły. Kilkudziesięciu strażaków w akcji

Źródło:
PAP

W niedzielę kilka osób awanturowało się w centrum Szczecina. Powodem miał być spór o pierwszeństwo przejazdu na jednej z uliczek. Zaczęło się od gróźb i wyzwisk, a skończyło się na bójce, w której ucierpiał taksówkarz. Nagranie, na który widać przebieg zdarzenia, pojawiło się w internecie. Na razie w sprawie zatrzymano jedną osobę. 29-latek wkrótce usłyszy zarzuty.

Najpierw wyzwiska, potem rękoczyny. Awantura w centrum Szczecina

Najpierw wyzwiska, potem rękoczyny. Awantura w centrum Szczecina

Źródło:
TVN24

Właściciel wypożyczalni quadów i skuterów śnieżnych usłyszał zarzuty spowodowania uszczerbku na ciele i kierowania gróźb karalnych, po tym jak zaatakował nożem zakopiańskich rolników, którzy przyszli porozmawiać o działalności niszczącej ich uprawy. Nagranie z ataku trafiło do internetu. - Celował w klatkę piersiową, na szczęście zasłoniłem się ręką. Przeciął mi palec i przedramię - powiedział nam pan Tomasz. Przedsiębiorca, który go napadł, został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty.

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Źródło:
TVN24, PAP

Nagranie, które w niedzielę po południu na swoim profilu opublikował poseł Nowej Lewicy Łukasz Litewka, przedstawia księdza, który kopie w ogrodzenie, za którym znajduje się pies, zamachuje się na niego torbą, a następnie wymierza przedmiotem podniesionym z ziemi. Do zdarzenia doszło na terenie parafii św. Marcina w Tolkowcu (woj. warmińsko-mazurskie). Jest reakcja Archidiecezji Warmińskiej.

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Ksiądz kopał psa przez ogrodzenie. Jest reakcja kurii

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Jest akt oskarżenia w sprawie Jakuba B. - byłego już policjanta złotoryjskiej policji. 37-latek usłyszał cztery zarzuty m.in. przekroczenia uprawnień oraz działanie na szkodę interesu publicznego. "Mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień" - informuje prokuratura.

Akt oskarżenia przeciwko policjantowi

Akt oskarżenia przeciwko policjantowi

Źródło:
tvn24.pl

Na rozpoczynającej się w poniedziałek sesji Parlamentu Europejskiego wszczęto procedurę odebrania immunitetu Danielowi Obajtkowi. Sprawa dotyczy niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej.

Europarlament zaczął procedowanie wniosku o uchylenie immunitetu Danielowi Obajtkowi

Europarlament zaczął procedowanie wniosku o uchylenie immunitetu Danielowi Obajtkowi

Źródło:
PAP

Do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus, co pozwoli im na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi korzystało w ubiegłych latach blisko 200 tysięcy osób.

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nie reagował na polecenia wydawane przez strażników granicznych na lotnisku w Modlinie. Jednego z nich obrażał i popychał. Został obezwładniony, założyli mu kajdanki. 31-latek był pijany, grozi mu do trzech lat więzienia.

Incydent na lotnisku. Obezwładnili pijanego pasażera i zakuli go w kajdanki

Incydent na lotnisku. Obezwładnili pijanego pasażera i zakuli go w kajdanki

Źródło:
tvnwarszawa.pl/NOSG

Lina Nassiri, która niedawno wypoczywała na wakacjach w Tulum w Meksyku, całkowicie przypadkowo nagrała fascynujący film. Materiał stał się hitem mediów społecznościowych.

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Telefon wpadł jej do wody. To, co nagrał, stało się hitem sieci

Źródło:
CNN

Policja w Massachusetts (USA) poinformowała o śmierci poszukiwanej sześcioletniej dziewczynki. Znaleziono ją w lodowatej wodzie, w pobliżu domu. W poszukiwania dziecka, poza policją i strażą pożarną, zaangażowali się sąsiedzi.

Zaginiona sześciolatka znaleziona w częściowo zamarzniętym stawie. Dziewczynka nie żyje

Zaginiona sześciolatka znaleziona w częściowo zamarzniętym stawie. Dziewczynka nie żyje

Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Irański sąd skazał gwiazdę muzyki pop Amira Hosseina Maghsoudloo na karę śmierci za bluźnierstwo - informują media. Kontrowersyjny muzyk, znany pod pseudonimem Tataloo, mieszkał w Turcji, jednak w 2023 roku został na wniosek Teheranu zatrzymany i sprowadzony do ojczyzny. Irański wymiar sprawiedliwości odniósł się do tych informacji, stwierdzając, że wobec 37-latka "nie zapadł jeszcze ostateczny wyrok".

Gwiazdor muzyki pop skazany na śmierć

Gwiazdor muzyki pop skazany na śmierć

Źródło:
Guardian, Iran International
Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Nowa administracja Donalda Trumpa będzie o wiele lepiej przygotowana, niż była podczas pierwszej kadencji - uważa Heather Nauert, rzeczniczka amerykańskiej dyplomacji w czasie pierwszej kadencji prezydenta Trumpa. W rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną przyznała zarazem, że zakończenie wojny w Ukrainie może nie udać się pierwszego dnia i "zajmie trochę czasu".

"Ta administracja Donalda Trumpa będzie bardzo dobrze przygotowana"

"Ta administracja Donalda Trumpa będzie bardzo dobrze przygotowana"

Źródło:
TVN24, PAP

- Są słuszne obawy, ale z drugiej strony pierwsze sygnały, dotyczące szczególnie wojny przeciwko Ukrainie, są raczej pozytywne - komentuje powrót Donalda Trumpa do Białego Domu Daniel Fried. Były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w USA Marcinem Wroną ocenił również, że "załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka".

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

"Załoga Trumpa patrzy na Polskę jak na dobrego Europejczyka"

Źródło:
TVN24, PAP

- Obawiam się tego, jak Donald Trump podejdzie do kwestii Ukrainy i jak spróbuje zakończyć tę wojnę - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Ian Brzezinski, amerykański analityk i ekspert do spraw międzynarodowych i wojskowych think tanku Atlantic Council. Według telewizji CNN Trump polecił swoim współpracownikom zorganizowanie rozmowy telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w najbliższych dniach po zaprzysiężeniu.

"To zdefiniuje jego prezydenturę"

"To zdefiniuje jego prezydenturę"

Źródło:
tvn24.pl, CNN
Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na dzień przed inauguracją swojej prezydentury Donald Trump stanął na jednej scenie z zespołem Village People, by wspólnie zaśpiewać hit "YMCA". Jak to się stało, że przebojowy utwór stał się nieodłącznym elementem wieców Trumpa?

Piosenka "YMCA" stała się hymnem Trumpa, dotąd kojarzono ją inaczej. O czym opowiada?

Piosenka "YMCA" stała się hymnem Trumpa, dotąd kojarzono ją inaczej. O czym opowiada?

Źródło:
BBC, LGBTQ Nation, NPR

Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na żywo ogląda kilkaset osób. Wśród gości ze świata są między innymi prezydent Argentyny Javier Milei, premier Włoch Giorgia Meloni i wiceprezydent Chin Han Zheng.  

Kto przybył na zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Kto przybył na zaprzysiężenie Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl