"To jest cenna informacja". Posłowie KO po kolejnej kontroli w sprawie afery wizowej

Źródło:
TVN24
Grabec po kontroli: nie ma żadnych podstaw do stwierdzenia, że to resort pracy nalegał na zwiększenie wydawania wiz
Grabec po kontroli: nie ma żadnych podstaw do stwierdzenia, że to resort pracy nalegał na zwiększenie wydawania wizTVN24
wideo 2/9
Grabec po kontroli: nie ma żadnych podstaw do stwierdzenia, że to resort pracy nalegał na zwiększenie wydawania wizTVN24

Nie ma żadnych podstaw do tego, żeby stwierdzić, że to presja rynku pracy, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej sprawiła, że przyspieszano wydawanie wiz obywatelom Afryki i Azji - mówił rzecznik PO Jan Grabiec po kontroli w resorcie pracy i polityki społecznej. Posłowie badają sprawę możliwych nieprawidłowości w wydawaniu wiz.

31 sierpnia premier Mateusz Morawiecki odwołał Piotra Wawrzyka z funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jak wyjaśnił resort dyplomacji, powodem tej decyzji był "brak satysfakcjonującej współpracy".

Prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzą śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie wiz. Opozycja mówi o korupcji i twierdzi, że podejrzenia budzą setki tysięcy wydanych wiz.

Politycy Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński, Cezary Tomczyk i Jan Grabiec przeprowadzili kilka kontroli poselskich w tej sprawie w MSZ, MSWiA i Komendzie Głównej Policji. W środę pojawili się przed gmachem resortu pracy i polityki społecznej. 

Grabiec: to sprawa co najmniej połowy rządu PiS, jeśli chodzi o tę aferę wizową

- Kontynuujemy dzisiaj kontrolę dotyczącą procederu masowego wydawania wiz imigrantom z Azji i Afryki. Ten proceder nasilił się w ciągu ostatniego 2,5 roku. Przypominamy tę liczbę codziennie, ale ona powinna dotrzeć do świadomości wszystkich Polaków. Rząd PiS zaprosił do Polski 250 tysięcy imigrantów z państw Azji i Afryki w ciągu ostatniego 2,5 roku - powiedział Grabiec.

Dodał, że "tyle wiz Rzeczpospolitej wydano imigrantom z tamtych państw przy jednoczesnej zmasowanej kampanii ze strony rządzących, kampanii nienawiści wobec imigrantów i kampanii politycznej polegającej na zapewnieniach, że ani jeden imigrant przez ten rząd nie zostanie wpuszczony do Polski".

Grabiec mówił, że "nie jest to kwestia decyzji jednego wiceministra czy jednego dyrektora w MSZ, żeby do czegoś takiego doszło, żeby w takiej ogromnej skali mogli pojawić się w Polsce imigranci". - Musiały zapaść decyzje w kilku ministerstwach, w kilku resortach - dodał.

- Tym podstawowym ministerstwem, tym podstawowym miejscem, w którym zgromadzone są dane o zaproszeniach dla imigrantów jest właśnie ministerstwo pracy, bowiem to powiatowe urzędy pracy, wojewódzkie urzędy pracy podlegające merytorycznie ministerstwu pracy wydają zezwolenia na pracę w Polsce dla imigrantów, dla osób, które chciałyby w Polsce pracować - powiedział.

Konferencja prasowa polityków KOTVN24

- To najpierw w tym resorcie, w jego strukturach pojawiły się informacje o setkach tysięcy pozwoleń na pracę dla imigrantów z Azji i Afryki, na podstawie których później wydano wizy i na podstawie których później ci imigranci przekroczyli polską granicę, znaleźli się u nas. To już jest kwestia jurysdykcji Straży Granicznej i odpowiedzialności Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - dodał.

- Tak więc jest to sprawa połowy rządu PiS-u co najmniej, jeśli chodzi o tę aferę wizową - ocenił Grabiec.

- Dzisiaj będziemy sprawdzać, kto tak naprawdę w Polsce chciał sprowadzić imigrantów. W jakich miejscach w Polsce, jacy politycy, jakie decyzje podejmowano, w jakich miejscach, w jakiej skali. Te informacje posiada ministerstwo pracy i te informacje powinny być dostępne dla ludzi, żebyśmy wiedzieli, gdzie nagle w Polsce pojawił się tak ogromny głód rąk do pracy, żeby w ciągu dwóch i pół roku zaprosić 250 tysięcy pracowników z Azji i Afryki - mówił.

Grabiec: nie ma żadnych podstaw, żeby stwierdzić, że to ministerstwo pracy nalegało na zwiększenie wydawania wiz

Po wyjściu z budynku resortu rzecznik PO poinformował, że "bardzo istotne jest ustalenie, które dzisiaj poczyniliśmy, że nie ma żadnych podstaw, żeby stwierdzić, że to ministerstwo pracy nalegało na zwiększenie wydawania wiz".

- Takie sugestie były w MSZ-cie, takie sugestie słyszycie państwo od polityków PiSu, że to potrzeby rynku pracy, że była presja, żeby tych wiz wydawać więcej. Żadnych podstaw do tego nie mamy, żeby stwierdzić, że to rzeczywiście presja rynku pracy, ministerstwa pracy sprawiła, że przyspieszano wydawanie wiz obywatelom Afryki i Azji - mówił.

- Wygląda na to, że ta inicjatywa leżała po innej stronie niż inicjatywa ministerstwa pracy i to jest cenna informacja, bo niewątpliwie jeśli mówimy o tym w kontekście procederu korupcyjnego i tych 5 tysięcy dolarów od głowy, to wiemy już trochę więcej na temat całego tego mechanizmu - dodał.

Jak mówił, "zasłanianie się rynkiem pracy, tym, że w Polsce nie ma rąk do pracy w kontekście pracowników z Afryki i Azji jest kompletnie nieuzasadnione".

Poseł KO Cezary Tomczyk mówił, że w tej sprawie "dojdziemy po nitce do kłębka, bo taka jest charakterystyka tych kontroli".

- Dzisiaj mamy konkretną historię związaną z ministerstwem pracy. Zapraszamy państwa na 14 we wtorek właśnie tutaj na przekazanie danych dotyczących migracji i wydawania wiz - przekazał.

Polska "nie ma dziś polityki migracyjnej"

Grabiec ocenił, że "państwo polskie nie ma dziś polityki migracyjnej". - Zapraszamy do naszego kraju setki tysięcy pracowników z różnych kierunków, od Ameryki Południowej po właśnie Afrykę i Azję, nie tylko z kierunku ukraińskiego czy białoruskiego. I okazuje się, żaden urząd nie ma informacji o tym, komu wydano pozwolenie na pracę, czy ta osoba uzyskała wizę, czy wjechała do Polski, czy podjęła pracę, której dotyczyło pozwolenie, czy tej pracy nie podjęła i coś innego się z nią dzieje - mówił.

- Więc jak politycy PiS mówią o bezpieczeństwie, że oni ze szczególną starannością starają się dobierać osoby, które do Polski są wpuszczane, to jest to kompletna fikcja. Żaden urząd w Polsce nie ma kompleksowej wiedzy na temat tego, co się dzieje z imigrantami, którzy są do Polski zapraszani - ocenił.

Autorka/Autor:js/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

15 lat pozbawienia wolności - taki wyrok usłyszał 52-latek, który został nieprawomocnie skazany za zabójstwo, do którego doszło w 1992 roku na ulicy Żelaznej w Białymstoku. To tam znaleziono ciało mężczyzny z raną ciętą brzucha. Po latach podejrzanego udało się wytypować dzięki współpracy śledczych i policjantów z Archiwum X. Teraz sprawa trafiła do apelacji. Pierwsza rozprawa już w kwietniu.

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Zabójstwo na ulicy, wyrok po ponad 30 latach, a to jeszcze nie koniec

Źródło:
PAP

Centrum prasowe stołecznego pogotowia ratunkowego opublikowało film promocyjny z udziałem specjalistycznej karetki ze Śródmieścia. Z naszych ustaleń wynika, że w czasie realizacji nagrania dyspozytorzy medyczni nie mogli skontaktować się z załogą karetki, choć pacjenci czekali na pomoc. Rzecznik pogotowia najpierw zaprzeczał, że takie nagranie powstało, a teraz przekonuje, że wykonano je, zanim karetka trafiła do systemu ratownictwa. Tylko, że wtedy musiałyby zostać wykonane zimą, a na nagraniu pogoda jest letnia.

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Tajemnica zdjęć "zaginionej" przez blisko godzinę karetki "Air Force One"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarządcy plaż alarmują, że nie są w stanie znaleźć chętnych do pracy. Jak podał dziennik "La Repubblica", przed zbliżającym się sezonem letnim na włoskich plażach brakuje czterech tysięcy ratowników. Młodzieży nie interesuje już ta praca - przyznają przedstawiciele nadmorskiej branży turystycznej.

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Źródło:
PAP

Śmierć 25-letniej Lizy napadniętej w centrum Warszawy wstrząsnęła wszystkimi. Kim jest 23-letni Dorian S., który napadł i bestialsko zgwałcił mijaną na ulicy dziewczynę? Reportaż Agnieszki Madejskiej w "Uwaga! TVN".

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

"Nie wydawał się człowiekiem agresywnym". Bestialsko zaatakował na ulicy 25-letnią Lizę

Źródło:
Uwaga! TVN

W miejscowości Kąśna Górna w województwie małopolskim samochód osobowy wypadł z drogi i uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia zginęło dwóch mężczyzn.

Śmiertelny wypadek w miejscowości Kąśna Górna

Śmiertelny wypadek w miejscowości Kąśna Górna

Źródło:
TVN24

Na strychu jednego z domów w Siemiatyczach (woj. podlaskie) policjanci znaleźli 33-latka poszukiwanego do odbycia kary więzienia. Mężczyzna chował się za słomą. Nie krył zdziwienia wizytą policjantów. 

Zabezpieczył właz i ukrył się za słomą na strychu. Przyszli po niego policjanci

Zabezpieczył właz i ukrył się za słomą na strychu. Przyszli po niego policjanci

Źródło:
tvn24.pl

Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy przywracającą nadzór ministra nauki nad NCBR - poinformowała Kancelaria Prezydenta. To kolejna z ustaw skierowana do TK w trybie kontroli następczej.

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Prezydent Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o NCBR

Źródło:
PAP

Paweł Kukiz zeznawał w poniedziałek przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Już na początku posiedzenia komisji doszło do spięcia pomiędzy przewodniczącym komisji Dariuszem Jońskim z Koalicji Obywatelskiej a przewodniczącym trzyosobowego koła poselskiego Kukiz'15. 

Joński przedstawia sylwetkę Kukiza. "To ma tyle wspólnego ze sprawą, jak to, że był pan kierownikiem basenu"

Joński przedstawia sylwetkę Kukiza. "To ma tyle wspólnego ze sprawą, jak to, że był pan kierownikiem basenu"

Źródło:
TVN24

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny przeniósł sprawę poleceń ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego w kontekście wyborów kopertowych. Pierwotnie TK miał zająć się sprawą już 14 lutego.

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę, miał się zająć kwestią poleceń premiera w sprawie wyborów kopertowych

Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę, miał się zająć kwestią poleceń premiera w sprawie wyborów kopertowych

Źródło:
PAP

Burmistrz Świebodzina (Lubuskie) poinformował o "strząsaniu" gniazd i płoszeniu gawronów w parku Chopina. Zgodę na takie działania wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, ale interwencję zapowiedział już wiceminister klimatu i środowiska.

Gniazda "strząśnięte", teraz mają płoszyć gawrony w miejskim parku. Interwencja wiceministra

Gniazda "strząśnięte", teraz mają płoszyć gawrony w miejskim parku. Interwencja wiceministra

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. We wtorek wciąż będą towarzyszyły nam intensywne opady deszczu, miejscami sięgające 35 litrów wody na metr kwadratowy. Opublikowano także prognozę zagrożeń na kolejne dni dla całej Polski.

Ranek przyniesie ulewy, a kolejne dni - pogodowe zagrożenia w całym kraju

Ranek przyniesie ulewy, a kolejne dni - pogodowe zagrożenia w całym kraju

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

22-letni żołnierz Gwardii Narodowej, po zawarciu ugody z prokuraturą, spędzi w więzieniu maksymalnie 16 lat za ujawnienie w internecie setek stron tajnych dokumentów Pentagonu na temat wojny w Ukrainie. Śledczy nie znaleźli dowodów na szpiegostwo.

Ujawnił dokumenty Pentagonu o wojnie w Ukrainie, spędzi 16 lat w więzieniu

Ujawnił dokumenty Pentagonu o wojnie w Ukrainie, spędzi 16 lat w więzieniu

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie programu ministerstwa edukacji, który określany jest jako willa plus. Sąd Najwyższy USA zdecydował, że Donald Trump może pojawić się na kartach do głosowania w wyborach prezydenckich w USA. Z kolei Kongres Parlamentu Francuskiego zagłosował za wpisaniem prawa do aborcji do konstytucji Francji. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć 5 marca.

Rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 5 marca

Rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 5 marca

Źródło:
PAP, TVN24

741 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Ukraińskie wojsko poinformowało, że jego siły powstrzymały rosyjskie natarcie w pobliżu Awdijiwki na wschodzie Ukrainy, miejscowości zdobytej przez wojska Putina w zeszłym miesiącu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Wolontariusze z Wrocławia zaczęli składać sprzęt dla ukraińskich żołnierzy. Pieniądze na części zbierają na aukcjach. Instrukcję montażu dostali od wojska. Drony zwiadowcze mają pomóc armii w namierzaniu wroga. To nie pierwsza akcja wolontariuszy z Dolnego Śląska. Wcześniej składali świece, które zimą ogrzewały żołnierzy w okopach i ludzi którzy chowali się przed atakami w piwnicach. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Drony z Polski trafią na front

Drony z Polski trafią na front

Źródło:
TVN24

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Warunkami przyznawania stypendiów dla młodych lekarzy są: dobra średnia i wybór specjalizacji, na której są wakaty - tak Dolny Śląsk walczy o specjalistów. Muszą oni potem przepracować trzy lata w tym regionie. Program stypendialny istnieje nie tylko tam. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Walczą o specjalistów. Oferują stypendia dla młodych lekarzy

Walczą o specjalistów. Oferują stypendia dla młodych lekarzy

Źródło:
TVN24

Kongres Parlamentu Francuskiego zagłosował w poniedziałek za wpisaniem prawa do aborcji do konstytucji Francji. Na wspólnym posiedzeniu obu izb francuskiego parlamentu ustawę przegłosowano zdecydowaną większością głosów.

Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji

Francja za wpisaniem do konstytucji prawa do aborcji

Źródło:
PAP, Reuters

Tam gdzie było złamane prawo, tam będą zawiadomienia do prokuratury, będziemy żądać zwrotu środków nielegalnie pobranych - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Odniósł się w ten sposób do audytu w KPRM po rządach PiS-u. Mówił o "mieleniu pieniędzy tak, żeby trafiły do osób zainteresowanych" oraz, że w kancelarii premiera "tworzono departamenty ku czci ministrów bez teki".

"Departamenty ku czci ministrów bez teki" i "szeroki transfer" pieniędzy. Grabiec o audycie w KPRM

"Departamenty ku czci ministrów bez teki" i "szeroki transfer" pieniędzy. Grabiec o audycie w KPRM

Źródło:
TVN24

26. gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły za nami. W kategorii Najlepszy film zwyciężyła 20. fabuła Agnieszki Holland "Zielona granica". To pierwsza nagroda w dorobku legendarnej filmowczyni. Holland uhonorowana została także Orłem za osiągniecia życia.

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie programu ministerstwa edukacji, który określany jest jako willa plus. Stało się to na początku lutego - dowiedziała się dziennikarka TVN24 Marta Gordziewicz.

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Jest śledztwo w sprawie willi plus

Źródło:
TVN24

Zawartość kokainy i innych narkotyków w rzymskim powietrzu rośnie - donoszą eksperci z włoskiego Komitetu Badań Naukowych. O tym, że w ciągu ostatnich 10 lat zawartość kokainy w powietrzu wzrosła aż o 60 procent, można przeczytać w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Il Messaggero".

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Coraz większa zawartość narkotyków w powietrzu w Rzymie

Źródło:
PAP, ilfattoquotidiano.it,

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl