Hermeliński: nie widzę żadnej okoliczności łagodzącej

Źródło:
TVN24
Hermeliński o opisanym w mailu spotkaniu Przyłębskiej i Dworczyka: nie widzę żadnej okoliczności łagodzącej
Hermeliński o opisanym w mailu spotkaniu Przyłębskiej i Dworczyka: nie widzę żadnej okoliczności łagodzącejTVN24
wideo 2/5
Hermeliński o opisanym w mailu spotkaniu Przyłębskiej i Dworczyka: nie widzę żadnej okoliczności łagodzącejTVN24

Jakiekolwiek wizyty polityka w gabinecie prezesa trybunału, prezesa sądu czy sędziego są niedopuszczalne - podkreślił w TVN24 Wojciech Hermeliński, były szef PKW, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Powiedział, że nie widzi żadnej "okoliczności łagodzącej" w tej sprawie.

Z ujawnionej korespondencji mailowej wynika, że szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk miał konsultować z prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską działania TK. Dworczyk miał napisać do premiera: "Odwiedziłem dziś (wkrótce po Twojej rozmowie) p. Julię P. Omówiłem z panią prezes trzy tematy", czyli trzy różne sprawy rozpatrywane w TK.

Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, powiedział w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że "jakiekolwiek wizyty polityka w gabinecie prezesa trybunału, prezesa sądu, sędziego i tak dalej są niedopuszczalne".

Był pytany, czy widzi jakiekolwiek "okoliczności łagodzące" w sprawie rozmów Przyłębskiej z Dworczykiem. - Nie, nie widzę żadnej takiej możliwości - odparł.

- Rozmowy sędziów z politykami, jeżeli to się dzieje w sferze publicznej, jest to oczywiście dopuszczalne. (...) Jeżeli jednak to się dzieje w zaciszu gabinetu - jakieś kontakty, żeby nie powiedzieć konszachty między prezesem trybunału a politykiem - to jest niedopuszczalne - precyzował.

Zaznaczył, że jego zdaniem "nawet mniej istotne jest, czy rozmowa będzie dotyczyła przesunięcia terminu rozprawy, czy będzie dotyczyła baletu, muzyki czy kulinariów". 

- Chodzi o to, że osoby postronne, osoby z zewnątrz, które na to patrzą, widzą obraz tego rodzaju: przychodzi polityk do prezesa, sędziego, zamykają się w pokoju i o czymś rozmawiają. Chodzi o to, żeby uniknąć tego efektu, że dochodzi do czegoś niestosownego, sprzecznego z prawem, że polityk ma bliski kontakt z sędzią - mówił Hermeliński.

Hermeliński: to przewinienie dyscyplinarne

- W moim przekonaniu jest to przewinienie dyscyplinarne, złamanie kodeksu etyki sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Można też rozważać - ale to już zależy od woli pani prezes - podanie się do dymisji. To jest moim zdaniem coś najgorszego dla sędziego, jeżeli zostanie udowodnione, że wchodzi w kontakty z przedstawicielem władzy, dyskutuje na temat terminu wydania wyroku - ocenił gość TVN24.

Podkreślił, że "nie można tego pozostawić bez echa, bez działania ze strony Trybunału Konstytucyjnego". - Ale widzę postępowanie niektórych sędziów Trybunału - chociażby sędzi Krystyny Pawłowicz - i nie ma żadnego ruchu ze strony TK za wszystkie niegodne sędziego wypowiedzi. Tutaj obawiam się, że także żaden ruch nie nastąpi, by zdyscyplinować panią prezes - ocenił.

Hermeliński o opisanym w mailu spotkaniu Przyłębska-Dworczyk: to przewinienie dyscyplinarne
Hermeliński o opisanym w mailu spotkaniu Przyłębska-Dworczyk: to przewinienie dyscyplinarneTVN24

Prowadzący pytał też o wypowiedź wicepremiera Henryka Kowalczyka, który mówił, że konsultacje szefa kancelarii premiera z prezes TK "są dopuszczalne". - Prawo nie tylko zezwala, ale i zachęca do tego, żeby to było, bo wyroki Trybunału mogą mieć bardzo duży wpływ na finanse publiczne - przekonywał Kowalczyk.

Zdaniem Hermelińskiego w takich konsultacjach "oczywiście jest coś bardzo złego". - Tu nawet nie chodzi o znajomość prawa, tylko o znajomość zasad, które w cywilizowanym kraju są oczywiste - podkreślił.

Hermeliński: w państwie demokratycznym nie może być takiej żonglerki

Hermeliński komentował też pomysł PiS, by przesunąć wybory samorządowe o kilka miesięcy - na wiosnę 2024 roku. Rządzący jako argument podają nakładające się kampanie wyborcze. 

- Gdyby liczyć pierwszy termin wyborów samorządowych i ostatni parlamentarnych, byłoby półtora miesiąca przerwy. Nie jest to dużo, ale też nie jest to mało. Trzeba pamiętać, że wybory samorządowe są najtrudniejsze, trzeba im poświęcić dużo więcej uwagi i czasu. Ale znając sprawność PKW i Krajowego Biura Wyborczego, myślę, że byłoby to do pogodzenia - powiedział.

Dodał, że "słyszy ze strony obozu rządzącego, że może przesuną o pół roku, może o 10 miesięcy, może o rok". - W państwie demokratycznym nie może być takiej żonglerki. Trzeba mieć poważną przyczynę - podkreślił.

- Przyczyna, której można się domyślać to to, żeby w pierwszej kolejności odbyły się wybory parlamentarne, bo tam władze uważają, że mają większą szansę na wygraną. Gdyby samorządowe były pierwsze to - po przegranej - negatywnie rzutowałyby na parlamentarne. To nie jest żadna przyczyna - zaznaczył Hermeliński.

Hermeliński o nowelizacji ustawy o SN: to jest pozór

Komentował też przygotowaną przez prezydenta i przyjętą już nowelizacje ustawy o Sądzie Najwyższym, która miała doprowadzić do wypełnienia warunków stawianych przez Komisję Europejską i odblokowania środków z Funduszu Odbudowy.

- To jest pozór - skwitował. Dodał, że "trzeba się spodziewać, że tam (w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej - red.) się znajdą również ci sędziowie z tak zwanej Izby Dyscyplinarnej. 

- Niestety, z przykrością to mówię, ta ustawa nie spełnia wymagać Komisji Europejskiej, które były wyrażone przez panią przewodniczącą Komisji - dodał.

Autorka/Autor:ads/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ukraina przeprowadziła w nocy atak dronów na cele na terytorium Rosji - powiadomił portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskich służbach i wojsku. Media informują o pożarze obiektu paliwowego w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji.

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Dwa samoloty F-16 - jeden pilotowany przez człowieka, drugi przez sztuczną inteligencję (AI) - zmierzyły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. Agencja do spraw Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA) nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie".

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

Źródło:
PAP

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Policjanci interweniowali na peronie w Górze Kalwarii, gdzie na gorącym uczynku zatrzymano dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o pomalowanie wagonu pociągu farbą w spreju.

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

IMGW ostrzega przed burzami i opadami śniegu. W południowej Polsce sobota może okazać się niebezpieczna pod względem pogodowym, a lokalnie zagrożenia towarzyszyć nam będą przez całą noc.

Uwaga na burze i grad. Może też padać krupa śnieżna

Uwaga na burze i grad. Może też padać krupa śnieżna

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zima powróciła w polskie góry. W sobotę warunki na szlakach w Tatrach, Beskidach i Karkonoszach są trudne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Ratownicy proszą o rozwagę podczas wycieczek, szczególnie w wyższych partiach gór.

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Źródło:
PAP, TPN

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl