Zandberg spotkał się z Nawrockim. "Uczulił" i "zasugerował"

Zandberg
Zandberg o spotkaniu z Nawrockim
Źródło: TVN24
Adrian Zandberg, współprzewodniczący Partii Razem spotkał się w piątek z prezydentem elektem Karolem Nawrockim. Poinformował, że rozmawiali o sprawach polityki społecznej i mieszkaniowej.
Kluczowe fakty:
  • Adrian Zandberg spotkał się z prezydentem elektem Karolem Nawrockim.
  • Według Zandberga rozmowa dotyczyła "spraw, które wymagają pilnego rozstrzygnięcia".
  • Jednym z tematów była kwestia asystencji osobistej.

Współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg powiedział dziennikarzom po spotkaniu z prezydentem elektem Karolem Nawrockim, że ich rozmowa dotyczyła "spraw, które wymagają pilnego rozstrzygnięcia", a jedna nich to kwestia asystencji osobistej, co do której - dodał - zarówno on, jak i Nawrocki są zgodni, że "powinno się to zmienić jak najszybciej".

Projekt ustawy o asystencji osobistej widnieje na stronach Rządowego Centrum Legislacji od grudnia 2024 roku. Propozycja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada, że z usług osobistego asystenta będzie mogła bezpłatnie skorzystać osoba z niepełnosprawnością od 13. do 65. roku życia. Miesięczny wymiar godzin asystencji i zakres wsparcia mają być ustalane indywidualnie przez powołany do tego zespół. W Sejmie procedowany jest też prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, który w październiku 2024 roku został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Według propozycji prezydenta Andrzeja Dudy, usługa ma być dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat i być finansowana z budżetu państwa. Projekt przewiduje od 40 do 200 godzin asystencji osobistej miesięcznie.

Temat polityki mieszkaniowej

- Nie możemy się doczekać w parlamencie na to, aż (propozycja ws. asystencji osobistej - red.) zostanie w końcu przedstawiona, przegłosowana, wdrożona i wejdzie w życie. Pozwoliłem sobie uczulić pana Karola Nawrockiego na to, jak ważny jest ten temat i zasugerować także aktywne działania, jeśli ta niemoc i niezdolność do wdrożenia asystencji w sensownej formie będzie się przedłużała - powiedział Zandberg. Podkreślił, że jest mu obojętne, czy zmiana w zakresie polityki prowadzonej wobec osób z niepełnosprawnościami zajdzie z inicjatywy rządu, czy z inicjatywy prezydenta.

Poinformował, że rozmowa dotyczyła także kwestii związanych z polityką mieszkaniową. Jak mówił, zwrócił uwagę na problem REIT-ów (funduszy inwestujących na rynku komercyjnych nieruchomości na wynajem) i zachęcał do zawetowania rozwiązań, jeżeli przepisy sprowadzające do Polski REIT-y miałyby przejść przez parlament. - Jest duży nacisk lobbingowy na to, żeby do Polski sprowadzić instytucje REIT-ów - funduszy, które tak naprawdę nadmuchałyby jeszcze mocniej ceny mieszkań i spowodowałyby, że mieszkania stałyby się jeszcze bardziej niedostępne dla młodego pokolenia - ocenił.

Rozmowa dotyczyła także kwestii dopłat do kredytów, a Zandberg mówił, że "dopłaty kończące w kieszeniach banków i deweloperów i nadmuchujące ceny mieszkań także zasługiwałyby na weto". - Jednym słowem rozmawialiśmy przede wszystkim o sprawach dotyczących bieżących wyzwań, jeśli chodzi o politykę społeczną i politykę mieszkaniową - podsumował. Zandberg dopytywany przez dziennikarzy, czy Nawrocki wyraził opinię w sprawie przygotowanej przez rząd nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, do której w czwartek Senat wprowadził poprawki, zauważył, że nie ma ona jeszcze finalnego kształtu. Wskazał, że senackie poprawki przywracają brzmienie noweli w kształcie przedłożonym przez rząd.

- Raczej wydaje mi się mało prawdopodobne, żeby - tak, jak rozumiem dynamikę polityczną - czy prezydent elekt, czy jakikolwiek inny możliwy do wyobrażenia prezydent, te techniczne rozwiązania w tej ustawie chciał zawetować - ocenił.

Nowelizacja ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz zakłada m.in. podwyższenie maksymalnych limitów wydatków budżetu państwa, do wysokości których może zostać zasilony Fundusz Dopłat z przeznaczeniem na program budownictwa socjalnego i komunalnego (BSK), a także program społecznego budownictwa czynszowego (SBC). Senackie poprawki usuwają z noweli zmiany w wprowadzone w Sejmie do rządowej propozycji z inicjatywy posłów Polski2050, a poparte przez posłów opozycji - PiS i Konfederacji.

Zandberg powiedział ponadto, że Nawrocki zadeklarował większą aktywność legislacyjną niż jego poprzednik - prezydent Duda.

Lider Razem został zapytany też o niedawne dane Eurostatu, z których wynika, że w maju w Polsce stopa bezrobocia wyniosła 3,3 proc. wobec 2,8 proc. w maju 2024 r., a najbardziej alarmujący okazał się wskaźnik bezrobocia w grupie wiekowej do 25 lat, który wzrósł z 10,6 proc. w maju 2024 r. do 13,5 proc. w maju.

Zandberg pytany o te dane zauważył, że wzrost bezrobocia w Polsce w najmłodszej grupie wiekowej nastąpił z dosyć niskiego poziomu (średnia unijna stopa bezrobocia w grupie do 25. roku życia wyniosła w maju br. 14,8 proc. - red.). - Jeśli ten trend się utrzyma, to jest to bardzo niepokojący sygnał, bo z reguły jest tak, że jeżeli coś zaczyna się mocno psuć na rynku pracy, to pierwsi odczuwają to młodzi pracownicy, którzy mają małe doświadczenie, często pracują na bardziej "uśmieciowionych" warunkach niż ci pracownicy, którzy w danej firmie pracują od 15 czy od 20 lat, więc trzeba to śledzić z dużą uwagą - powiedział.

Szefernaker o spotkaniach Nawrockiego

Paweł Szefernaker, który ma zostać szefem gabinetu Nawrockiego, stwierdził, że prezydent elekt spotyka się z przedstawicielami różnych środowisk. - Było spotkanie i z premierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, i ze Sławomirem Mentzenem i także z Adrianem Zandbergiem - powiedział. Dodał, że to normalna kwestia w momencie przygotowywania się do objęcia urzędu

- Trwa budowanie zaplecza prezydenckiego, przygotowywanie wydarzenia jakie będzie miało 6 sierpnia, zaprzysiężenia prezydenta - mówił Szefernaker.

marti
Szefernaker o spotkaniach Nawrockiego
Źródło: TVN24
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: