Pierwsze czołgi Abrams trafią do Polski wiosną - oznajmił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak dodał, do końca tego roku Polska ma otrzymać łącznie 58 takich maszyn.
- Chciałbym przekazać dobrą wiadomość. Jeszcze wiosną tego roku odbierzemy pierwsze polskie Abramsy - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w radiowej "Jedynce". Wyjaśnił, że w tym roku do Polski trafi łącznie 58 egzemplarzy tych czołgów.
- Mamy przeszkolonych naszych czołgistów z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Te szkolenia już są prowadzone od jakiegoś czasu, a więc mamy przeszkolone załogi. Oni płynnie będą mogli wykorzystywać Abramsy w ćwiczeniach - mówił.
Minister wyjaśnił, że "to jeszcze nie będą te najnowocześniejsze" Abramsy. - To będą czołgi starszej generacji, używane, ale to są czołgi, którymi wypełniamy luki powstałe po tym, jak przekazaliśmy na Ukrainę czołgi stare, czołgi T-72 - zaznaczył. Dodał, że czołgi Abrams najnowszej generacji Polska odbierze pod koniec przyszłego roku.
Abramsy dla Polski
Na początku stycznia w warszawskiej brygadzie została podpisana i zatwierdzona umowa na 116 czołgów Abrams w wersji M1A1 - wozów wycofanych z Korpusu Piechoty Morskiej USA, który pozbył się broni pancernej. Za czołgi, wozy zabezpieczenia technicznego, mosty szturmowe, wozy dowodzenia, mobilne warsztaty, szkolenie i pakiet logistyczny Polska ma zapłacić ok. 1,4 mld USD netto, z czego blisko 200 mln dolarów pokryła strona amerykańska w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych. Czołgi dla Polski przejdą szczegółowy przegląd i zostaną dostarczone z wyzerowanymi przebiegami.
Czołgi M1A1 znajdą się na wyposażeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej obok zakontraktowanych w kwietniu ubiegłego roku 250 czołgów M1A2 SEPv3, kupionych za 4,75 mld dolarów wraz ze sprzętem towarzyszącym. Dostawy czołgów Abrams w najnowszej wersji zostały przewidziane na lata 2025-2026, w miarę możliwości terminy dostaw pierwszych wozów mają zostać przyspieszone.
W ubiegłym roku w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu uruchomiono Abrams tank Training Academy, w której polskie załogi szkolą się na 28 czołgach M1A2 SEPv2 przemieszczonych do Polski przez Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych na podstawie odrębnego porozumienia.
Źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia