Polska

Abp Nycz dopomina się o miejsce dla Kościoła

Polska

Aktualizacja:
Procesja w Boże Ciało
TVN24Procesja w Boże Ciało

- Nie trzeba obawiać się obecności Kościoła w życiu społeczności ludzkiej, w życiu naszego narodu - powiedział abp Kazimierz Nycz na zakończenie warszawskiej procesji Bożego Ciała. Kościelne uroczystości odbyły się w całej Polsce.

- Procesja Bożego Ciała jest nie tylko publiczną i wspólną adoracją Jezusa Eucharystycznego, ale też znakiem obecności Kościoła w życiu społecznym - powiedział metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz na zakończenie centralnej procesji Bożego Ciała w Warszawie.

- Troską całego społeczeństwa powinna być wszechstronna, systematyczna i systemowa pomoc rodzinie - powiedział w przemówieniu hierarcha. - Za 10, 20, 50 lat staniemy się społeczeństwem starzejącym, nie posiadającym prostej zastępowalności pokoleń - mówił metropolita warszawski.

Procesja w GdańskuGdańską Moreną przeszła procesja w Boże CiałoM.Dawidowski

Życiński: Nie poddawajcie się czarnym myślom

Arcybiskup Józef Życiński podczas uroczystości Bożego Ciała w Lublinie apelował, aby nie przenosić podziałów politycznych do Kościoła. - "Niektórzy specjalizują się w tym, żeby wykazywać, że nie ma autorytetów, że wszyscy są źli, skorumpowani i zepsuci. Na przykładach podaje się to, co prymitywne, nie widzi się tego, co piękne, co wrażliwe – powiedział metropolita lubelski.

Podał przykład postawy niedawno zmarłej Ireny Sendlerowej, która ratowała dzieci żydowskie podczas okupacji hitlerowskiej oraz Janusza Świtaja, który będąc całkowicie sparaliżowany prosił o eutanazję, ale dzięki opiece fundacji Anny Dymnej odnalazł sens życia. - Wystarczyła zmiana perspektywy, doświadczenie ludzkiej dobroci i cały jego świat, przedtem naznaczony rozczarowaniem, bólem, uległ głębokiej przemianie – powiedział hierarcha.

Nowak: Polska popełnia samobójstwo

Metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak mówił na Jasnej Górze o wartości rodziny i małżeństwa, a także o zagrożeniach, jakie niesie dla nich emigracja. Arcybiskup przypomniał alarmujące wiadomości w mediach, sygnalizujące poważny spadek narodzin w naszym kraju. - Polska popełnia samobójstwo - powiedział abp Nowak i polecił modlitwom tych, którzy "żyją w rodzinach, w małżeństwach, którzy potrafią się poświęcać dla dzieci".

Ostatnie przygotowania do procesji
Ostatnie przygotowania do procesjiTVN24

Metropolita krakowski Stanisław Dziwisz także podjął problem emigracji zarobkowej Polaków. Hierarcha uznał, że „zjawisko masowych wyjazdów powinno stanowić poważne wyzwanie dla polskich władz, by w naszym kraju młodzi ludzie mogli znajdować pracę i godziwe za nią wynagrodzenie."

Przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik w homilii wygłoszonej podczas procesji Bożego Ciała w Przemyślu dopominał się o uszanowanie przez państwo prawa obywateli wierzących do manifestowania swej wiary. - Inaczej będziemy budować państwo przemocy, ideologii narzuconej - dodał.

Zauważył, że Europie, Polsce, Kościołowi i naszym rodzinom potrzeba wielkiej idei, większej motywacji, która uczyni wiarę głębszą i żywszą. Powołując się na media, metropolita przemyski przypomniał, że w krajach UE co 27 sekund dokonuje się aborcji, co oznacza 3 tys. 200 aborcji dziennie. Dodał, że średnio w Europie rozpada się co trzecia rodzina.

Abp Michalik zwrócił uwagę, na marginalizowanie i uciskanie małych krajów przez wielkie mocarstwa. - Nie ropa naftowa ma budować przyszłość świata, to sumienie człowieka ją zbuduje - podkreślił abp Michalik.

Cuda Bożego Ciała

Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej (w tradycji ludowej nazywana świętem Bożego Ciała) w kościele katolickim to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.

Święto zostało ustanowione w XIII wieku po objawieniach błogosławionej Julianny z Cornillon. W jej widzeniach Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii - i wyznaczył nawet dzień na te uroczystości: czwartek po niedzieli Świętej Trójcy.

W 1263 roku odnotowano cud: hostia w rękach wątpiącego w eucharystyczną przemianę księdza zaczęła krwawić. Korporał, na który wówczas spadły krople krwi, przechowywany jest w katedrze w Orvieto we Włoszech.

W Polsce po raz pierwszy obchody tego święta wprowadził biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej.

Z Bożym Ciałem związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest obchodzona w piątek osiem dni później.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości