80 lat od wybuchu wojny. Uroczystości w Warszawie

Mike Pence przemawiał na placu Piłsudskiegotvn24

Na warszawskim placu Piłsudskiego trwają uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przemówienie jako pierwszy wygłosił prezydent Andrzej Duda. Po nim głos zabrał prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Do zebranych zwraca się obecnie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence.

14:18

Uroczystości na placu Piłsudskiego trwają.

Zapraszamy na śledzenie niedzielnych wydarzeń na TVN Warszawa.

14:16

Na Grobie Nieznanego Żołnierza złożono wieniec ze słowami "Pamięć i przestroga".

14:08

Szefowie delegacji zagranicznych uczestniczą w ceremonii uderzenia w dzwon "Pamięć i przestroga". Słowa te są motywem przewodnim uroczystości.

Dzwon zostanie darowany miastu Wieluń.

14:04

Po przemówieniach na Placu Piłsudskiego oddano salut narodowy: 21 strzałów armatnich.

14:01

Wiceprezydent Pence, kończąc przemówienie przekazał: Mogę zapewnić, że Polska i Ameryka, oraz wszystkie miłujące wolność narody świata, razem wyjdą przyszłości naprzeciw.

- Niech Bóg błogosławi Polskę i niech błogosławi Stany Zjednoczone Ameryki - dodał na koniec.

14:00

Wiceprezydent Pence: Jeśli ktokolwiek powątpiewa w przeznaczenie ludzkości, którym jest wolność, to niech spojrzy na Polskę, na ten odważny naród polski.

13:58

Wiceprezydent Pence: Prezydent Trump powiedział tutaj dwa lata temu, że Ameryka nigdy nie zapomniała o wolnym i niezawisłym narodzie polskim i nigdy tego nie zrobimy.

13:54

Wiceprezydent Pence: Nikt nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy. W trakcie trwającej kilka dziesięcioleci walki przeciwko tyranii, Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów.

- W okresie brutalnej wojny i przez 40 lat rządów komunistycznych Polska i inne narody ujarzmionej Europy przetrwały brutalną kampanię niszczenia ich wolności, praw, historii i wiary - mówił. - Nigdy nie straciliście ducha - dodał, zwracając się do zgromadzonych.

13:51

Wiceprezydent Pence: Pamiętamy dzisiaj długą listę polskich bohaterów, którzy walczyli w tych trudnych czasach. Ich nazwiska i pamięć ich bohaterstwa pozostaną na zawsze w sercach ludzi miłujących wolność.

13:49

Wiceprezydent Pence: Pamiętamy z wdzięcznością przedstawicieli wielu narodowości, którzy walczyli z odwagą i poświęceniem dla innych.

- Nikt jednak nie walczył z większą odwagą i determinacją niż Polacy; Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów - podkreślił.

13:47

Wiceprezydent Pence: Ciężko tym, którzy nie są Polakami zrozumieć, jakie potworności rozpoczęły się 1 września 1939 roku. W ciągu tygodnia armia nazistowskich Niemiec i komunistycznego Związku Radzieckiego podzieliły ten kraj, rozerwały na strefy okupacyjne. Maniakalny dowódca nazistów wydał rozkaz fizycznego zniszczenia wroga i nakazał bezlitosną, okrutną śmierć mężczyzn, kobiet i dzieci.

13:46

Wiceprezydent Pence: 80 lat temu wasze światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał. Charakter, wiara i determinacja Polaków właśnie na to nie pozwoliły. Z czasem zamieniliście straszliwą porażkę we wspaniałe zwycięstwo.

13:44

Wiceprezydent Pence: Serce każdego Amerykanina łączy się z każdym, który w tym momencie oczekuje na nadchodzący huragan (Dorian - przyp. red.), natomiast musimy pamiętać, jak największa burza dwudziestego wieku zamieniła się w wojny i inwazję, po której nastąpiły niesamowite potworności i bohaterstwo Polaków.

13:41

Wiceprezydent Pence: Jak powiedział wtedy (dwa lata temu - red.) pan prezydent (Trump), historia Polski jest historią narodu, który nigdy nie utracił nadziei, który nie dał się złamać, który nigdy nie zapomniał kim jest.

13:40

Wiceprezydent Pence: to wielki zaszczyt, że mogę być tutaj.

- Dwa lata temu prezydent Donald Trump przybył do tego miasta (Warszawy) i mówił o potędze więzi miedzy Amerykanami a Polakami. Mówiąc jego słowami: Ameryka kocha Polskę, Ameryka kocha też Polaków - dodał, cytując przemówienie, które Donald Trump wygłosił w 2017 roku w Warszawie.

13:39

Jako trzeci przemawia wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence.

13:38

Prezydent Steinmeier: Jestem wdzięczny za waszą walkę o pomoc. Proszę o wybaczenie historycznej winy Niemiec i biorę na siebie pełną odpowiedzialność - zakończył.

13:37

Prezydent Steinmeier: Wspólnie obraliśmy nową drogę w przyszłość, drogę dobrego sąsiedztwa, drogę współpracy, opartą na regułach służących zachowaniu pokoju.

13:34

Prezydent Steinmeier: Nasza odpowiedzialność oznacza dla nas Niemców także: Nigdy więcej nacjonalizmu! Niemcom nie wolno nigdy więcej wołać: "Niemcy, Niemcy ponad wszystko".

13:30

Prezydent Steinmeier: To Wasz duch odnowy pozwolił nam wspólnie przebyć drogę ku nowej, pokojowej Europie. Niech ten duch także dzisiaj tchnie z tego miejsca w świat.

13:28

Prezydent Steinmeier: Przeszło tysiąc lat temu pierwszy gość, który przybył do Polski pierwszy gość z Niemiec, (cesarz) Otton III, przyszedł do tego kraju boso jako pielgrzym, przyszedł boso na znak pokoju i pokory. Tak samo ja stoję dzisiaj przed polskim narodem boso, jako człowiek, jako Niemiec, obiążony wielkim ciężarem historii.

13:26

Prezydent Steinmeier: Przeszłość nie jest zamknięta, a im dalej od wojny, tym ważniejsza staje się pamięć.

- Wojna się kończy, gdy cichnie szczęk oręża. Ale jej skutki są spuścizną dla pokoleń. Ta spuścizna jest bolesna. Ale my, Niemcy, przyjmujemy ją i niesiemy dalej - podkreślił.

13:25

Prezydent Steinmeier: Ta wojna była zbrodnią niemiecką. Historia tego miejsca jest tego świadectwem. Już od pierwszego dnia wojny Niemcy ostrzeliwali Warszawę. Przez lata siali ogromne spustoszenie w tym mieście. Całe dzielnice miasta zrównali z ziemią.

13:23

Przemawia prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Steinmeier przyznał, że "nie ma drugiego takiego miejsca w Europie, w którym z takim trudem przychodziłoby mu zabrać głos". - Zabrać głos i przemówić do wszystkich państwa w moim języku ojczystym, w języku niemieckim - dodał.

13:22

Prezydent zakończył przemówienie słowami: Pochylam głowę przed wszystkimi bohaterami drugiej wojny światowej, tymi którzy polegli i tymi którzy przeżyli walcząc o wolną i suwerenną Polskę.

- Cześć i chwała bohaterom! - powiedział.

13:19

Prezydent Duda: Dziękujemy naszym sojusznikom z wolnego zachodu, zza Atlantyku, za to że wspierali nas w tamtych trudnych czasach.

- To była nasza wielka satysfakcja, że także dzięki naszemu uporowi i dzięki naszej walce o wolność padł potem Mur Berliński, także Niemcy mogli przeżyć swoje zjednoczenie - podkreślił.

13:16

Prezydent Duda: Warszawa przeżyła horror, w ciągu trzech dni na warszawskiej Woli oprawcy w mundurach SS wymordowali 50 tysięcy ludzi, 50 tysięcy niewinnych cywili, nieuzbrojonych, zwykłych mieszkańców.

13:13

Prezydent Duda: Zostawiono nam obozy zagłady. Można powiedzieć że Niemcy poniżyli w ten sposób nas, Polaków. Na naszej ziemi zostawili tę machinę zagłady. Ale dziś jesteśmy jej depozytariuszami, opiekujemy się nią po to, aby dawała światu świadectwo.

- Te niemieckie, hitlerowskie, nazistowskie obozy koncentracyjne, te pamiątki tamtych straszliwych dni zagłady drugiej wojny światowej muszą trwać i będą trwały. I kolejnym elementem tej pamięci to nasz obowiązek opiekowania się nimi - zaznaczył.

13:12

Prezydent Duda: Druga wojna światowa była dla nas cały czas walką. Nigdy się nie poddaliśmy jako naród, choć Polska zniknęła z mapy, gdy po ataku hitlerowskich Niemiec, 17 września zdradziecko zaatakował ZSRR.

13:09

Prezydent Duda: Ludzkość za mało wyciągnęła wniosków z tamtej straszliwej lekcji. Wciąż zdarzają się czystki etniczne, ludobójstwo. Po to właśnie pamiętamy, żeby nigdy już nie dochodziło do takich zdarzeń, takiego cierpienia, bestialstwa.

13:06

Prezydent Duda: Nie będę dzisiaj wracał do tego, że wtedy liczyliśmy na pomoc od naszych aliantów i choć wypowiedzieli wojnę, to pomoc nie nadeszła. Gdyby była, to historia potoczyłaby się inaczej, ale Polska zniknęła z mapy i wielu polskich żołnierzy dostało się do niewoli, niemieckiej i sowieckiej.

13:04

Prezydent Duda: Tamta wojna miała szczególny wymiar, który pozostawił po sobie w wielu miejscach zupełnie niezatarte znamię i piętno, takie, które cały czas tkwi w wielu duszach.

13:02

Prezydent Duda: (Zginęło) Trzy procent ludności ówczesnego świata. Patrząc na Europę można byłoby powiedzieć: wielkie europejskie państwo. Jego ludność nagle zniknęła w ciągu sześciu lat i zostawiła pustą ziemię.

13:01

Prezydent Duda do kombatantów i żołnierzy: Dziękujemy wam, gdziekolwiek teraz jesteście na świecie.

- Składamy wielki hołd wszystkim ofiarom drugiej wojny światowej. Chylimy głęboko czoła i z wdzięcznością całujemy ręce kombatantów, naszych wspaniałych obrońców ojczyzn - mówił.

13:00

Prezydent Andrzej Duda: Pamiętamy i będziemy pamiętać z wdzięczności dla wszystkich tych, którzy walczyli, którzy oddali swe życie dla wolnego świata, dla obrony świata przez totalitaryzmem hitlerowskim, przed faszyzmem, przed terrorem.

12:55

Jako pierwszy głos zabrał prezydent Andrzej Duda.

- Straszliwy konflikt zbrojny zaczął się 80 lat temu - powiedział. - Trudno sobie to dzisiaj w ogóle wyobrazić, ten największy kataklizm dziejowy w dotychczasowych dziejach ludzkości. Pamiętamy. Musimy pamiętać, dlatego tutaj dzisiaj jesteśmy - dodał.

12:54

W uroczystości bierze udział 40 delegacji zagranicznych.

12:50

Wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

12:41

Na Placu Piłsudskiego pojawiła się wojskowa asysta honorowa.

12:35

Na warszawskim placu Piłsudskiego rozpoczęły się uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Głos zabiorą prezydenci Polski Andrzej Duda i Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz wiceprezydent USA Mike Pence.

12:15

W niedzielę przed południem premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, która przybyła do Warszawy, aby wziąć udział w obchodach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Obecnych na niedzielnych uroczystościach w Warszawie jest 40 delegacji zagranicznych, w tym prezydenci, premierzy, przewodniczący parlamentów, ministrowie spraw zagranicznych i ministrowie obrony.

W obchodach w Warszawie uczestniczą między innymi kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Francji Edouard Philippe oraz prezydenci: Chorwacji - Kolinda Grabar-Kitarović, Czech - Milosz Zeman, Litwy - Gitanas Nauseda, Słowacji - Zuzana Czaputova, Ukrainy - Wołodymyr Zełenski, a także Węgier - Janos Ader.

PEŁNA LISTA ZAGRANICZNYCH DELGACJI

CZYTAJ WIĘCEJ O UROCZYSTOŚCIACH W WARSZAWIE

W związku z uroczystościami do Warszawy przyleciał wiceprezydent USA Mike Pence. Razem z małżonką wylądował na warszawskim lotnisku krótko po godzinie 10. Stamtąd kolumna przejechała do Hotelu Marriott, gdzie zatrzymała się amerykańska delegacja.

W poniedziałek Pence spotka się z Andrzejem Dudą. Zaplanowano ich rozmowę "w cztery oczy", a także rozmowy delegacji oraz spotkanie z mediami.

Wizyta Mike'a Pence'a w Polsce potrwa do 2 września.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Wcześniej w niedzielę odbyły się poranne uroczystości na Westerplatte, organizowane przez władze Gdańska. Rozpoczęły się, zgodnie z tradycją dźwiękiem syren, tuż przed godziną 4.45. To wtedy, 80 lat temu, nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie.

Także o tej porze w Wieluniu prezydenci Polski Andrzej Duda i Niemiec Frank-Walter Steinmeier złożyli kwiaty i znicze. 80 lat temu o 4.40 rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby: pacjenci i personel.

Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej.

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu
Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniutvn24

W niedzielę wszystkie niemieckie placówki dyplomatyczne w Polsce "na znak wstydu i bólu" opuściły flagi do połowy masztu, o czym poinformował ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

Autor: akw/adso / Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Psychiatra, profesor Tadeusz Pietras powiedział w TVN24, że co piąty senior w Polsce "cierpi na zaburzenia nastroju o charakterze depresji". To - jak wskazał - dużo większy odsetek niż w państwach zachodnich. - Na depresję składa się pewien komplet objawów. Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób. Czasami depresja może mieć charakter maskowany - wyjaśnił.

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Choruje co piąty senior. "Nigdy wszystkie objawy nie występują u wszystkich osób"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek "miał spokojną noc i odpoczął" - głosi najnowszy, krótki komunikat Watykanu w sprawie papieża, który ukazał się w niedzielę rano. Dzień wcześniej doszło do pogorszenia stanu 88-letniego Franciszka.

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najnowszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
Reuters, PAP

Pomimo zaangażowania wielu osób i prowadzonej ponad półtorej godziny resuscytacji, nie udało się uratować życia turysty w Beskidach. Mężczyzna został znaleziony przez postronne osoby około 100 metrów od szczytu Klimczoka (Śląskie).

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

100 metrów od szczytu znaleźli nieprzytomnego turystę. Nie udało się go uratować

Źródło:
PAP

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Wyszli do lasu w miejscowości Rzeczków (Łódzkie), żeby ściąć drzewa. Znaleziono ich przygniecionych. 68-letni mężczyzna zginął na miejscu, 41-latek zmarł w szpitalu.

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyją dwaj mężczyźni

Źródło:
tvn24.pl

Olaf Scholz walczy o utrzymanie się na stanowisku kanclerza. Przed trzema laty polityk z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) zastąpił w tej roli Angelę Merkel, przerywając tym samym 16-letnie rządy chadecji. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku, gdy jego partia nie zdobyła nawet 15 procent, na kanclerza spadła fala krytyki. Prasa pisała wówczas, że "Niemcy mają dość Olafa Scholza" i że "teraz prawie nie ma znaczenia, czego żąda lub co obiecuje". Upadek jego rządu potwierdził złą passę polityka. Z jakimi obietnicami idzie do tych wyborów?

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Dlaczego "Niemcy mają dość" Olafa Scholza

Źródło:
Berliner Morgenpost, Deutsche Welle, PAP, tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Warunki proponowanej nowej umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Ukraińców wersja - pisze "New York Times". Projekt zakłada przekazanie USA 500 miliardów dolarów dochodów z eksploatacji surowców. Amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent stwierdził, że ta umowa będzie "jasnym sygnałem dla Rosji".

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

"Szereg zobowiązań" i potężne kwoty. Media: warunki nowej wersji umowy jeszcze cięższe dla Ukrainy

Źródło:
New York Times, PAP

W mieście Trujillo na północy Peru zawalił się dach w części restauracyjnej tamtejszego centrum handlowego. Lokalne media przekazały, że co najmniej sześć osób zginęło, a 82 zostały ranne. W całym regionie La Libertad ogłoszono dwa dni żałoby.

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Zawalił się dach centrum handlowego. Dwa dni żałoby

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego z udziałem byłego zastępcy dyrektora Służby Więziennej Artura Dziadosza. Podstawą były opinie biegłych, którzy ocenili, że do śmiertelnego potrącenia pieszej na pasach nie doszło z winy kierowcy.

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Były wiceszef Służby Więziennej śmiertelnie potrącił kobietę. Sąd zajął się decyzją o umorzeniu śledztwa

Źródło:
PAP

W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. 

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji

Źródło:
PAP, Reuters

Kolejna fala obfitych opadów śniegu nawiedziła wybrzeże Morza Japońskiego. Miejscami grubość pokrywy śnieżnej przekracza pięć metrów.

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Miejscami leży ponad pięć metrów śniegu

Źródło:
Reuters, NHK

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

"Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Źródło:
PAP

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy. 

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl