35 bomb na boisku stołecznego liceum

Polska

Aktualizacja:
Wojciech Bojanowski, tvn24.plDwie brygady saperów przez ponad godzinę wynosiło z wykopu 35 bomb.

Na boisku szkolnym przy V liceum ogólnokształcącym w Warszawie znaleziono 35 niewybuchów z II wojny światowej. Ewakuowano ponad 100 osób. Akcja zakończyła się ok. 22. Mieszkańcy mogli wrócić do domów. Przez trzy godziny na miejscu był nasz reporter Wojtek Bojanowski

Liceum znajduje się przy ulicy Nowolipie 8. Niewybuchy odkryto w godzinach popołudniowych podczas stawiania fundamentów pod halę sportową. Po kilkunastu minutach na miejscu pojawiła się straż pożarna, policja i saperzy. Zarządzono ewakuację trzech okolicznych budynków mieszkalnych, znajdujących się na ulicy Karmelickiej. To około 100 - 110 osób. Podstawiono autobusy miejskie, w których ewakuowani mieszkańcy mogli poczekać na zakończenie akcji. Straż pożarna rozstawiła też ogrzewany namiot. Niewybuchy miały wymiary 70 cm długości i 20 cm średnicy. Były to pociski artyleryjskie.

Najpierw służby informowały, że niewybuchów jest ich 9. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że bomb jest aż 35. Saperzy przenieśli wszystkie na ciężarówki. Akcja trwała kilka godzin. Zakończyła się przed 22. Pociski zostaną przewiezione na poligon.

- Wszyscy ewakuowani są bezpieczni - mówi wiceburmistrz Śródmieścia Marcin ŻońcaTVN24

To nie pierwsza sytuacja znalezienia niewybuchów w Warszawie. Kilka miesięcy temu podobna odkopano pociski w okolicach Placu Grzybowskiego. - To specyfika Warszawy, że w momencie nowych inwestycji odkopuje się pozostałości po II wojnie światowej - powiedział TVN24 zastępca burmistrza dzielnicy Śródmieście, Marcin Żońca.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Bojanowski, tvn24.pl