Wiceszef nowej KRS: listy z poparciem członków do Rady powinny być ujawnione

Uważam, że listy popierające wybór członków do Krajowej Rady Sądownictwa powinny być ujawnione. Koniec, kropka - mówił w TVN24 wiceszef nowej KRS sędzia Wiesław Johann. Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO) zastanawiała się, "co takiego znajduje się na tych listach, że PiS z taką skrupulatnością, od tak wielu miesięcy, stara się tych list nie opublikować". - To jest jakaś wyjątkowa lista wstydu - ocenił Piotr Zgorzelski (PSL-Kukiz'15). - Decyzja jest w rękach pani marszałek Sejmu - stwierdził Tadeusz Cymański (SP). - Decyduje Sejm - wtórował mu europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Tygrysy już w "sanatorium". Jeden rozbił szybę i wyszedł na wybieg

Konwój z pięcioma tygrysami, które pod koniec października utknęły na granicy polsko-białoruskiej, dojechał w poniedziałek do ośrodka w Villenie koło Alicante (Hiszpania). Tygrysy pokonały ponad 2600 kilometrów. Podróż zajęła im nieco ponad 42 godziny. "Teraz mogą spokojnie odpocząć w naszych przestronnych przestrzeniach" - napisała fundacja AAP Adwokaci Zwierząt (Animal Advocacy and Protection) na portalu społecznościowym. Jeden z nich nie zamierzał siedzieć w budynku, wybił szybę i wyszedł na wybieg.

Mitera: Juszczyszyn na pewno jest człowiekiem odważnym. Ja bym nie cofnął jego delegacji

Sędzia Paweł Juszczyszyn na pewno jest człowiekiem odważnym, czego dał wyraz. Jego zawieszenie rodzi wątpliwości - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" Maciej Mitera, rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Dodał, że nie popiera pomysłu wprowadzenia ustawy, która miałaby zakazywać sędziom udziału w manifestacjach i sprzeciwiania się rządzącym. - Nie jestem zwolennikiem tworzenia prawa dla 25 osób - podkreślił.

"Fundusz opłaca rekonstrukcję", ale korzysta z tego tylko co piąta Polka po operacji

Polki coraz częściej się badają i dzięki temu coraz częściej udaje im się pokonać chorobę. Niestety z powrotem zdrowia nie zawsze wraca poczucie kobiecości. Zdecydowana większość kobiet, które wygrały z rakiem, nie decyduje się na rekonstrukcję piersi. To błąd - mówią lekarze i przypominają, że takie zabiegi są bezpłatne. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Używane okręty ze Szwecji. "Decyzję trzeba podjąć w najbliższym czasie"

Ministerstwo Obrony Narodowej chce ściągnąć używane okręty podwodne ze Szwecji. Negocjacje już się rozpoczęły. Większość obecnie posiadanych jednostek trzeba będzie wycofać, zanim stocznie wybudują nowe. Eksperci, z którymi rozmawiało tvn24.pl, zwracają uwagę, że szwedzkie okręty nie będą tymczasowym rozwiązaniem. – Decyzję o zakupie nowych jednostek trzeba podjąć w najbliższym czasie – podkreślają.

Rzecznik Praw Dziecka: decyzja NSA ma "kolosalne znaczenie"

Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się na wpisanie do polskich ksiąg zagranicznego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety. "Ta uchwała nie pozostawia wątpliwości, że rodzicami dziecka nie mogą być pary jednopłciowe" - oświadczył w poniedziałek Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Schreiber o dymisji Banasia: PiS czeka na honorowe rozwiązanie

- Czekamy na honorowe rozwiązanie tej sprawy. Jeśli nie, to będziemy przedstawiali nasz pomysł - powiedział w "Kropce nad i" szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, odnosząc się do ewentualnej dymisji Mariana Banasia. - Głosowaliście państwo za facetem, wobec którego służby prowadziły postępowanie sprawdzające. Nie było mocnego na tego pancernego człowieka - przypomniał Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

"Widać, jak konstytucyjne władze państwa za nic mają prawo"

- Mnie mniej interesuje jakość moralna pana Banasia, nie znam człowieka i nie cierpię z tego powodu, tylko to, że powstały takie mechanizmy, że u szczytu władzy są ludzie, którzy formują państwowe instytucje od Trybunału Konstytucyjnego po Najwyższą Izbę Kontroli z ludzi, których miejsce na pewno nie jest w sferze publicznej - skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 sprawę Mariana Banasia Donald Tusk.

"Prezydentura to nie był przedmiot mojego pożądania czy obsesji"

To, co potrzebne jest w polskiej polityce, to oczywiście realna władza, żeby zatrzymać to, co jest złe i żeby starać się znowu Polskę wyprowadzić na pozytywne tory. Prezydentura byłaby częściowo tego typu mandatem, metodą, ale zdecydowanie niewystarczającą - powiedział w "Faktach po Faktach" przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.

Ministrowie aktywów państwowych, finansów i klimatu. Kim są?

W poniedziałek w "Czarno na białym" sylwetki nowych ministrów - ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, ministra finansów Tadeusza Kościńskiego i ministra klimatu Michała Kurtyki. Pojawią się między innymi pytania o warte miliardy spółki Skarbu Państwa, powierzone w ręce jednego człowieka oraz odejście od węgla jako głównego źródła energii. Na "Czarno na białym" zapraszamy o 20.25 do TVN24.

Jest nowy podział obowiązków w MSWiA

Minister Mariusz Kamiński zachował osobisty nadzór nad funkcjonowaniem największej mundurowej formacji, czyli policji - wynika z nowego podziału obowiązków w resorcie spraw wewnętrznych i administracji.

Wstrzymują opiniowanie kandydatów, żądają przywrócenia sędziego Juszczyszyna

Natychmiastowego przywrócenia do pełnienia czynności służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna zażądali w poniedziałek sędziowie okręgu olsztyńskiego. Zawarli to w uchwale przyjętej podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Olsztyńskiego. Żądają również natychmiastowego odwołania prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, członka nowej KRS, Macieja Nawackiego oraz odwołania rzeczników dyscyplinarnych Piotra Schaba, Michała Lasoty i Przemysława Radzika.

Cztery kilometry ciężarówką pod prąd. "Śniło mi się, że gdzieś tam jadę"

- Zaczęło się w środę. Jechałem z Gdańska na Śląsk, ze Śląska do Gdańska, z powrotem na Śląsk. Bez snu łącznie 48 godzin. Wymieniałem tarczę, niszczyłem, jechałem dalej. Takie było polecenie pracodawcy. W piątek zasnąłem głęboko. Śniło mi się, że gdzieś tam jadę. Obudziłem się na ulicy, wyciągnięty z samochodu przez ludzi - opowiadał w sądzie oskarżony o jazdę ciężarówką drogą szybkiego ruchu pod prąd.

Ojciec nagrał, jak w przedszkolu szarpany był jego syn. Sypią się kary

Kobieta, która w przedszkolu miejskim nr 22 w Łodzi szarpała za rękę trzyletniego chłopca, ma stracić pracę. Naganę za zbyt powolne działanie - w ocenie magistratu - dostała też dyrektorka placówki. O przemocy, do której doszło w ubiegłym tygodniu, zrobiło się głośno dzięki nagraniu, które w sieci umieścił jeden z rodziców.