TVN24 | Polska

Biden, Steinmeier, Putin, Xi. Światowi przywódcy składają życzenia z okazji Trzeciego Maja

TVN24 | Polska

Autor:
akw\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Minister Wojciech Kolarski o tegorocznym święcie 3 MajaKancelaria Prezydenta
wideo 2/2
Kancelaria PrezydentaMinister Wojciech Kolarski o tegorocznym święcie 3 Maja

Przed rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski poinformował o napływających depeszach od światowych przywódców. Polska konstytucja "była pierwszą nowoczesną konstytucją na kontynencie europejskim i wyrazem przemian społeczno-politycznych" - napisał Frank-Walter Steinmeier. 3 Maja w 1791 roku Polacy stawali przed wieloma wyzwaniami, ale "wytrwali, by stać się silniejszymi i bardziej odpornymi" - przypomniał Joe Biden.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że już ponad 30 przywódców państwa świata złożyło do tej pory na ręce prezydenta Andrzeja Dudy gratulacje z okazji Święta Narodowego w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Dodał, że depesze nadal spływają.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"W imieniu mieszkańców Stanów Zjednoczonych serdecznie pozdrawiam i gratuluję, z okazji obchodzonego przez Polskę Święta Konstytucji" - napisał w depeszy gratulacyjnej prezydent USA Joe Biden. Przypomniał, że od uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku Polacy stawali przed wieloma wyzwaniami, ale "wytrwali, by stać się silniejszymi i bardziej odpornymi, dając nadzieję i inspirację ludziom na całym świecie".

Prezydent Biden napisał, że Stany Zjednoczone cenią Polskę jako "sojusznika, przyjaciela i partnera". "Jako członkowie NATO wierzymy, że zaangażowanie na rzecz demokracji i praw człowieka stanowi podstawę silnego partnerstwa" - wskazał. Zapewnił o woli współpracy z Polską, aby "promować stabilność, bezpieczeństwo i możliwości gospodarcze w Europie".

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w depeszy do Andrzeja Dudy zaznaczył, że uchwalona przez polski Sejm na Zamku Królewskim w Warszawie konstytucja 3 maja jest "kamieniem milowym w dziejach Europy". Jak zauważył, "była ona pierwszą nowoczesną konstytucją na kontynencie europejskim i wyrazem przemian społeczno-politycznych dokonujących się w dobie oświecenia", a także "utorowała drogę systemowi wartości liberalno-demokratycznych Europy, które stanowią podstawę naszej dzisiejszej Unii Europejskiej".

"Dzisiaj Polska i Niemcy jako bliscy partnerzy intensywnie współpracują w sercu tego europejskiego sojuszu" - oświadczył Steinmeier. "To szczególne polsko-niemieckie sąsiedztwo świętujemy w tym roku w związku z 30. rocznicą podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z dnia 17 czerwca 1991 roku" - dodał.

"Cieszę się na kontynuację pracy na rzecz tego dobrego sąsiedztwa wspólnie z Panem także w przyszłości. Do moich gratulacji dołączam najlepsze życzenia pomyślnej przyszłości dla Polski w warunkach pokoju, w bezpieczeństwie i dobrobycie oraz wszelkiej pomyślności dla Pana osobiście" - napisał Steinmeier do Dudy.

2 maja Dzień Flagi, 3 maja - rocznica uchwalenia konstytucjiShutterstock

Gratulacje nadesłał także prezydent Rosji. "Proszę przyjąć życzenia z okazji Święta Narodowego Polski - dnia Konstytucji 3 maja. Życzę Panu zdrowia i sukcesów, a wszystkim obywatelom Polski - pomyślności i rozkwitu" - napisał w depeszy gratulacyjnej Władimir Putin.

Przywódca Chin Xi Jinping zauważył w depeszy gratulacyjnej, że "od ubiegłego roku, kiedy Chiny i Polska pomagają sobie wzajemnie, ramię w ramię walczą z epidemią, nasze relacje dwustronne nieustannie się rozwijają a nasza współpraca pragmatyczna dostała nowe życie". Zapewnił, ze przykłada wielką wagę do rozwoju relacji polsko-chińskich.

W środę Szczerski informował, że prezydent Duda rozmawiał z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską, którą - jak napisał - złożyła życzenia Polakom w związku z nadchodzącą rocznicą.

W 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w Warszawie odbędzie się debata prezydentów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy. Odbędzie się też polsko-litewskie zgromadzenie posłów i senatorów, na którym głos zabiorą prezydenci obu państw

Autor:akw\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl