Do publikacji oświadczeń majątkowych prokuratorów doszło na polecenie ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro. Oświadczenia majątkowe pojawiły się na stronach prokuratury krajowej. W PK na 178 prokuratorów 28 złożyło wnioski o utajnienie oświadczeń, a pięć z nich rozpatrzono pozytywnie.
Każdy obywatel ma możliwość sprawdzenia majątku prokuratora. Podobnie jak parlamentarzyści, w swoich oświadczeniach prokuratorzy muszą ujawniać nieruchomości, majątek w gotówce i przedmioty o wartości powyżej 10 tys. złotych.
W oświadczeniach zawarte są także informacje o zadłużeniu prokuratorów - w tym o zaciągniętych kredytach. Tu pojawia się jednak różnica w porównaniu do oświadczeń posłów - sędziowie nie muszą podawać informacji, z jakich instytucji uzyskali kredyt.
O sprawie jako pierwsze poinformowało RMF FM. "Nie wystarcza już samo składanie oświadczeń i wprowadzono społeczną kontrolę tych dokumentów. Już teraz jednak najważniejsi prokuratorzy z kraju złożyli wnioski o utajnienie tych oświadczeń" - donosi radio.
Jak poinformowała Prokuratora Krajowa, prokuratorzy mogą wnioskować o utajnienie ich oświadczeń majątkowych, jeśli ich ujawnienie informacji byłoby zagrożeniem dla nich lub ich bliskich. 28 z 178 prokuratorów złożyło takie wnioski, a pięć z nich rozpatrzono pozytywnie.
Publikowane od maja
- To żadna nowość. Pierwsze oświadczenia majątkowe prokuratorów zaczęliśmy publikować w maju, tuż po wydaniu zarządzenia prokuratora krajowego - powiedziała nam Ewa Bialik, rzecznik prokuratora krajowego.
Zarządzenie Bogdana Święczkowskiego, szefa prokuratury krajowej zaczęło obowiązywać 10 maja. Zostało wydane na podstawie regulaminu z 15 kwietnia. Regulamin ten - wydany w formie rozporządzenia - wprowadził przepis, że to szefowie poszczególnych jednostek prokuratury wskazują sposób udostępniania oświadczeń o stanie majątkowym. - Nie wszystkie oświadczenia są publikowane. Ustawodawca dopuścił wyjątki od tej reguły, w sytuacji gdy możliwe jest zagrożenie zdrowia, życia prokuratora lub jego rodziny - powiedziała prokurator Małgorzata Bednarek, prezes niezależnego stowarzyszenia prokuratorów Ad Vocem.
Zaś prokurator Bielik dodaje: - Obecnie na mocy nowych przepisów są one (oświadczenia - red.) udostępniane od maja na stronach internetowych poszczególnych jednostek prokuratury. Te oświadczenia już wcześniej były bardzo szczegółowe, musieliśmy wymieniać w nich precyzyjnie zobowiązania finansowe, kredyty. Ale nie wymieniamy w nich informacji wskazujących, gdzie jest nieruchomość prokuratora, czy danych identyfikujących samochód.
Oświadczenia na stronie Prokuratury Krajowej
Aktualnie na stronie Prokuratury Krajowej jest dostępnych 50 oświadczeń prokuratorów krajowych, 43 oświadczenia prokuratorów okręgowych, a także oświadczenia kilkudziesięciu prokuratorów z lokalnych jednostek.
Wśród nich są m.in. Bogdan Święczkowski, były szef ABW i podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości, a także Jerzy Engelking - były zastępca prokuratora generalnego RP.
Autor: Maciej Duda (m.duda2@tvn.pl), kło/kk / Źródło: TVN24, RMF FM