Bodnar: ustrój Polski nie może już być definiowany jako prawdziwa demokracja konstytucyjna

Nurt antyustrojowy, nurt narodowego populizmu oraz socjalny - to trzy nurty, jakie zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich można wyróżnić od czasu przejęcia władzy w 2015 roku przez Prawo i Sprawiedliwość. Adam Bodnar podczas swojego wystąpienia w Senacie stwierdził, że "ustrój Polski nie może już być definiowany jako prawdziwa demokracja konstytucyjna, lecz raczej jako demokracja nieskonsolidowana czy jako demokracja hybrydowa".

"Musimy robić wszystko, żeby nie dopuszczać do sytuacji, w której zachorowania wymkną się spod kontroli"

Liczba około 70-80 zajętych respiratorów i liczba zajętych łóżek w szpitalach jednoimiennych czy szpitalach zakaźnych zbliżająca się do granicy około 25-30 procent globalnie nie jest liczbą dużą, przerażającą. Natomiast, jeżeli te liczby by wzrosły trzykrotnie, czterokrotnie, to system zbliża się do pewnego wysycenia i to jest niebezpieczne - mówił w TVN24 doktor Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Ocenił obecną sytuację związaną z pandemią COVID-19 w Polsce.

Ministerstwo Zdrowia: 811 potwierdzonych przypadków koronawirusa, 14 osób nie żyje

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek o 811 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To drugi najwyższy wynik od początku epidemii w Polsce. Poinformowano także o śmierci kolejnych 14 osób. Łącznie w Polsce od początku epidemii potwierdzono infekcję u 54 487 osób, spośród których 1844 zmarły. W czwartek odnotowano także najwyższą liczbę aktywnych przypadków koronawirusa w naszym kraju - obecnie są to 14 682 osoby.

Szumowski: w sprawie maseczek i respiratorów nie mam sobie nic do zarzucenia

Sam złożyłem zeznania. Przedstawiłem stan, jaki był w ministerstwie. Ta sprawa jest niezwykle ważna, ale oczywiście nie ma tu żadnych rzeczy do ukrycia. Cieszę się, że to się szybko toczy i będzie szybko wyjaśnione - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do prokuratorskiego śledztwa w sprawie zakupu przez resort respiratorów i maseczek. Jak dodał, nie ma sobie w tej sprawie "nic do zarzucenia".

"Chcemy zrefundować wszystkim medykom szczepienia na grypę"

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24, że resort chce zrefundować wszystkim medykom szczepienia na grypę, bo to jest "najbardziej narażona grupa". - Około 500 tysięcy osób będzie miało szansę na pełną refundację, jeżeli są w systemie ochrony zdrowia - dodał.

Bortniczuk: Jest coś takiego w prawie jak konwalidacja. Można czasem dostosować prawo do stanu faktycznego

Mamy nie tylko próbę zalegalizowania bezprawnych czynów funkcjonariuszy PiS-u na przyszłość, ale to jest też próba uzasadnienia nielegalnych działań, które PiS podejmuje przez ostatnie kilka miesięcy - powiedział w "Tak jest" w TVN24 Krzysztof Śmiszek (Lewica). Kamil Bortniczuk z Porozumienia ocenił, że "jest coś takiego w prawie jak konwalidacja". - Jest taka procedura, że można czasem dostosować prawo do stanu faktycznego, występującego przed samym przyjęciem aktu prawnego - stwierdził. Politycy odnieśli się do kolejnego projektu PiS, który znosi odpowiedzialność urzędników za działania w czasie epidemii.

Ciche umorzenie głośnego śledztwa

Prokuratura po cichu umorzyła śledztwo dotyczące serii przestępstw, których miał się dopuszczać Zbigniew Maj, były komendant główny policji. Przez ponad pięć lat trzech prokuratorów przesłuchało ponad pięciuset świadków, by sprawę zamknąć stwierdzeniem "brak cech przestępstwa". 

Łuski w Mińsku z napisem "Made in Poland". MSZ i MON zapewniają, że nie sprzedają amunicji na Białoruś

Sławomir Sierakowski z "Krytyki Politycznej", który przebywa obecnie w Mińsku, przekazał w mediach społecznościowych, że na łuskach nabojów z broni, której używały białoruskie służby porządkowe, był napis "Made in Poland". Na dowód tego załączył zdjęcie. "Od czasu wejścia w życie sankcji dot. Białorusi, MSZ nie opiniowało pozytywnie wniosków o wywóz jakiejkolwiek amunicji na Białoruś" - napisało w odpowiedzi na pytania tvn24.pl Ministerstwo Spaw Zagranicznych. Podobny komunikat opublikował także resort obrony narodowej.

Opinia Rady Języka Polskiego w sprawie słowa "Murzyn"

Słowo 'Murzyn' było niegdyś neutralne, a w każdym razie najlepsze z możliwych, dzisiaj jest nie tylko obarczone złymi skojarzeniami, ale już archaiczne - czytamy w opinii Rady Języka Polskiego, przygotowanej przez doktora habilitowanego Marka Łazińskiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego. Językoznawca zaleca, "by słowa Murzyn nie używać inaczej niż na prawach historycznego cytatu".