- Dla mnie to jest wielka sprawa - mówi Józefa Zych, 93-latka, która jest najstarszą wolontariuszką 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ma dużo zapału i energii do pomocy innym i w niedzielę wyjdzie z puszką na ulicę. Materiał magazynu "Polska i świat".
Józefa Zych została wolontariuszką WOŚP tuż przed swoimi 94. urodzinami, które będzie obchodzić w marcu. - Nie zbierałam jeszcze nigdy, chciałabym, żeby to wyszło jak najlepiej - powiedziała. - Jestem na prawdę zadowolona i szczęśliwa.
Zych będzie zbierać pieniądze do puszki w okolicach zakładu opiekuńczo-leczniczego "Pasternik" w Modlniczce pod Krakowem.
Jej ośrodek od kilku lat wspiera WOŚP. - Dla mnie to jest wielka sprawa - podkreśliła Zych.
Józef Konkol: można zacząć po 70.
Wolontariusze seniorzy już nie raz podczas finału udowodnili, że można na nich liczyć. 71-latek z Zielonej Góry, Józef Konkol, pomagał już w ubiegłym roku.
- Zgłosiłem akces jako wolontariusz i pracuję pełną parą - powiedział. - Można zaczynać tak jak ja, po 70.
Rekordzistą WOŚP jest z kolei Michał, który z Orkiestrą gra od samego początku. - Po takim całym dniu stania na mrozie, na zimnie mimo że człowiek jest zmarznięty, zmęczony, głodny, to ma w serduchu taką radość, że zrobiło się coś dobrego.
Coraz bliżej miliarda
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce.
Powstała w 1993 roku - od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny.
W ciągu 25 lat Fundacja WOŚP zebrała i przeznaczyła na sprzęt dla szpitali ponad 830 mln złotych. 2 stycznia 2018 roku fundacja podała, że na dwa tygodnie przed 26. Finałem WOŚP w różnego rodzaju aukcjach i zbiórkach przekroczono próg miliona złotych.
Celem 26. Finału WOŚP jest pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków".
Autor: pk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24