Oświadczenie majątkowe sędziego Trybunału Konstytucyjnego Mariusza Muszyńskiego

pap_20170316_0SW
Hermeliński: Trybunał Konstytucyjny działa na wyraźne zlecenia
Źródło: TVN24

Na stronie Trybunału Konstytucyjnego opublikowano oświadczenia majątkowe sędziów za 2023 rok. Część została utajniona, tak stało się w przypadku Krystyny Pawłowicz. Swoje oświadczenie majątkowe opublikował także sędzia Mariusz Muszyński. Wynika z niego, że nie posiada żadnych nieruchomości, ale ma oszczędności i dwa samochody. Oświadczenie jest wypełnione nieczytelnie i wielu pozycji nie da się odczytać.

Na stronie Trybunału Konstytucyjnego opublikowano oświadczenia za poprzedni rok: Zbigniewa Jędrzejewskiego, Mariusza Muszyńskiego, Stanisława Piotrowicza, Justyna Piskorskiego, Julii Przyłębskiej, Piotra Pszczółkowskiego, Bartłomieja Sochańskiego, Jakuba Steliny, Wojciecha Sycha, Bogdana Święczkowskiego i Andrzeja Zielonackiego.

W przypadku Krystyny Pawłowicz, Michała Warcińskiego, Rafała Wojciechowskiego i Jarosława Wyrembaka poinformowano o uwzględnieniu wniosków o nadanie ich oświadczeniom klauzuli tajności "zastrzeżone".

Majątek Mariusza Muszyńskiego

Z oświadczenia majątkowego sędziego Mariusza Muszyńskiego wynika, że nie posiada on żadnych nieruchomości.

Mariusz Muszyński
Mariusz Muszyński
Źródło: Radek Pietruszka/PAP

Pierwsze wpisy pojawiają się dopiero w sekcji "zasoby pieniężne", gdzie sędzia wymienił "ok. 520 tys. zł", a także nieco oszczędności w walutach obcych - 26 euro, 25,97 dolarów i 33,99 we frankach szwajcarskich.

Powyższe wypełnione nieco nieczytelnie, ale wartości da się odczytać. Problem następuje przy kolejnej istotnej sekcji "składniki mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tysięcy złotych". Tutaj odczytać się tylko da, że sędzia Muszyński posiada dwa samochody marki Mercedes.

Fragment oświadczenia majątkowego sędziego Muszyńskiego
Fragment oświadczenia majątkowego sędziego Muszyńskiego
Źródło: Trybunał Konstytucyjny

Podobny problem pojawia się przy informacjach o "innych dodatkowych danych o stanie majątkowym". Odczytać w tej kategorii da się stwierdzenia o dochodach z praw autorskich, bez podania kwot, oraz o dochodach za pracę jako profesor na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Sędzia nie wskazał kwoty zamiast tego napisał "PIT 37".

Fragment oświadczenia majątkowego sędziego Muszyńskiego
Fragment oświadczenia majątkowego sędziego Muszyńskiego
Źródło: Trybunał Konstytucyjny
Oświadczenie majątkowe sędziego Trybunału Konstytucyjnego Mariusza Muszyńskiego za 2023 rok

Nieczytelne oświadczenia majątkowe

Problem czytelności oświadczeń majątkowych pojawia się co jakiś czas, ostatnio rok temu w przypadku europosłanki PiS i byłej premier Beaty Szydło. Była ona szeroko krytykowana przez polityków ówczesnej opozycji, publicystów i internautów. Padały określenia m.in. o braku szacunku do wyborców, czy zarzuty o de facto próbę ukrycia majątku. Jak wskazał wówczas w rozmowie z Konkret24 prawnik konsekwencje za niechlujnie uzupełnienie oświadczenia majątkowego są żadne.

- Polscy parlamentarzyści wypełniają oświadczenia, jak mogą. A mogą... niechlujnie, nieczytelnie, w sposób niepełny. Prawo niestety na to zezwala - wyjaśnia w rozmowie z Konkret24 prawnik Krzysztof Izdebski z Fundacji Batorego. Pytany, czy po przesłaniu nieczytelnego oświadczenia ktoś - na przykład pracownik CBA - może nakazać jego poprawę na wersję czytelną, odpowiada "nie". Kontrolujący oświadczenia może co najwyżej zwrócić się do danej osoby o wyjaśnienie jakichś kwestii.

Więcej na ten temat znajdziesz w: "Jako obywatel proszę o czytelne oświadczenie majątkowe". A można nakazać?

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: