Najnowsze

Z muzeów zniknęły mundury SS, hełmy, broń i mundury. "W bardzo profesjonalny sposób"

Najnowsze

Autor:
mtom
Źródło:
PAP
Z muzeów zniknęły mundury SS, hełmy, broń i mundury. "W bardzo profesjonalny sposób"
Z muzeów zniknęły mundury SS, hełmy, broń i mundury. "W bardzo profesjonalny sposób"

Nazistowskie, niemieckie hełmy, broń i mundury o łącznej wartości ponad 1,5 mln euro zniknęły w ostatnich miesiącach z dwóch holenderskich muzeów poświęconych II wojnie światowej.

W ostatnich miesiącach z dwóch holenderskich muzeów poświęconych II wojnie światowej skradziono rzadkie nazistowskie hełmy, broń i mundury o łącznej wartości ponad 1,5 mln euro - poinformowała w środę rzeczniczka muzeum w Overloon.

Podczas kradzieży z muzeum w Beek w sierpniu złodzieje sforsowali bramy i staranowali frontowe drzwi. Do przewiezienia skradzionych przedmiotów wykorzystali kilka pojazdów. Z muzeum w Ossendrecht dwa tygodnie temu ukradziono prawie całą kolekcję, w tym warte setki tysięcy euro mundury SS, sztylety, hełmy, spadochrony czy lornetki.

Włamania spowodowały, że sprawdzane są zabezpieczenia w muzeach poświęconych II wojnie światowej na terenie całego kraju - powiedziała Janneke Kennis, która pracuje w muzeum w Overloon. Placówka ta zwróciła właścicielom część wypożyczonych przedmiotów, ponieważ w związku z ostatnimi kradzieżami uznano je za zbyt cenne na to, by mogły być wystawiane.

Skradziona broń jest tak wyjątkowa, że gdyby została wystawiona na sprzedaż w internecie, natychmiast zostałaby rozpoznana. Zdaniem Kennis złodzieje byli dobrze przygotowani i wyglądało na to, że zabrali przedmioty zamówione do prywatnych kolekcji: - Prawdopodobnie zrobili rozeznanie w muzeach, żeby zobaczyć, co jest im potrzebne do włamania, sporządzili listę i przeprowadzili to w bardzo profesjonalny sposób.

II wojna światowa w EuropiePAP

Autor:mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości