Najnowsze

Najnowsze

Pytania o rolę prokuratora Pasionka

Jaka była rola prokuratora Pasionka w śledztwie w sprawie katastrofy w Smoleńsku? Czy dałoby się uniknąć ekshumacji? Zastępca prokuratora generalnego jest oburzony pomyłkami, ale milczy, gdy jest pytany o to, co sam zrobił tuż po katastrofie. Trzy dni po rozbiciu się polskiego samolotu był w Rosji. Miesiąc później to on nadzorował smoleńskie śledztwo. Materiał "Polski i Świata".

"Oszczędźcie nam kampanii w upale"

Włochów czeka nieznane im od lat doświadczenie polityczne. Chodzi o kampanię wyborczą "pod parasolem", czyli w środku lata i wakacji. Wskazuje na to tempo prac nad nową ordynacją wyborczą. Jeśli zostanie szybko przyjęta, przedterminowe wybory odbyłyby się w październiku.

Nie zgadzają się na manifestację opozycji

Władze Moskwy odmówiły jednemu z liderów opozycji w Rosji Aleksiejowi Nawalnemu zgody na organizację antykorupcyjnej akcji 12 czerwca. Władze zgadzają się na negocjacje w tej sprawie z innym przedstawicielem opozycji, ale proponują zmianę miejsca demonstracji.

Gospodarka rośnie

Gospodarka się kręci, rząd się chwali, Główny Urząd Statystyczny publikuje dobre dane - PKB w górę, konsumpcja też i tylko liczba inwestycji nie cieszy. Wicepremier Mateusz Morawiecki uspokaja - będą nowe unijne pieniądze - to i będą inwestycje. Tylko że fundusze z Brukseli ze znakiem zapytania, bo polska praworządność coraz częściej w cudzysłowie.

Wydatki samorządów na marsz opozycji

MSWiA prosi Regionalną Izbę Obrachunkową o kontrolę wydatków w samorządach. Wydatki dotyczą Marszu Wolności organizowanego przez opozycje. Samorządy odpowiadają, że jechały za prywatne środki. A MSWiA oskarżają o wykorzystywanie RIO do walki politycznej. Tym bardziej, że dla MSWiA to sprawa pilna - samorządy na odpowiedź miał 4 dni.

Dzień dziecka w Sejmie

Dzień dziecka w Sejmie. Choć jednak w poselskich ławach nieletni debiutanci, to atmosfera na Wiejskiej jak zwykle. Widać, że młodzi zanim przyjechali do Sejmu, Sejmu się naoglądali. I niestety się im udzieliło.

Demokracja czy autorytaryzm?

Mamy demokrację a nie sędziokrację - tak wicemarszałek Sejmu komentuje urzeczenie Sądu Najwyższego odnośnie ułaskawienia przez prezydenta ministra Kamińskiego. I tym samym wyraźnie daje do zrozumienia, że sędziami po prostu nie ma co się przejmować. Jeśli dodać do tego słowa Kornela Morawieckiego - swego czasu marszałka seniora - że prawo powinno służyć ludziom, bo inaczej jest bezprawiem - to mamy prawo pytać, czym takie myślenie może się skończyć.

Nic się nie stało?

Łaska bez prawomocnego wyroku to zbytek łaski. Sąd Najwyższy jednoznacznie o geście prezydenta, co otoczenie prezydenta bagatelizuje. Nic się nie stało - sugerują ministrowie Andrzeja Dudy. Ale inaczej widzą to inni poza nieprawomocnie skazanym, a potem ułaskawionym Mariuszem Kamińskim.

Pytania do prokuratora Pasionka

Zastępca prokuratora generalnego oburzony pomyłkami. I milczący, gdy pytamy, co sam zrobił tuz po katastrofie. Wtedy 13 kwietnia był w Rosji, miesiąc później to on nadzorował smoleńskie śledztwo. To prawda, że dziś jest czym się oburzać i jest o co pytać. Tyle tylko, że wielu odpowiedzi mógłby udzielić sam prokurator Marek Pasionek.

Smartfony nie dla dzieci?

W dzień dziecka - dziecko ze smartfonem - i troska dorosłych, by z taką technologią nie zaczynać zbyt wcześnie. W USA trwa zbiórka podpisów pod petycją do Kongresu, by smartfonów i tabletów zakazać dzieciom poniżej 13 roku życia. Nie wiadomo, jak uda się to uregulować za oceanem, a jak jest u nas i czy mamy tu problem?

Krzyki i piski, ludzie rzucają się do ucieczki. Amatorskie nagranie z hotelu

Agencja Reutera dotarła do nagrania z ewakuacji, zarejestrowanego przez gościa hotelu Hotel Resorts World Manila. Widać na nim, jak ludzie uciekają z budynku, słychać krzyki i piski. Jak poinformował szef filipińskiej policji, napastnik z bronią wszedł do przyhotelowego kasyna i podpalił stoliki. Na miejsce ściągnięto antyterrorystów i ewakuowano hotel. Po kilku godzinach na miejscu znaleziono co najmniej 34 ciała.

"Ułaskawmy całe społeczeństwo na 10 lat, wymiar sprawiedliwości będzie miał spokój"

Andrzej Duda, który półtora roku temu, jak to ujął, "uwolnił" sądy od sprawy Mariusza Kamińskiego, ułaskawiając go, teraz w swoisty sposób uwalnia też sam siebie z uznania uchwały Sądu Najwyższego. Sąd orzekł, że prezydent nie mógł ułaskawić osoby nie uznanej jeszcze prawomocnie za winną. Warto w tej sprawie zwrócić uwagę na często powtarzany przez prezydenckich ministrów zwrot "w naszym przekonaniu". Materiał programu "Czarno na Białym".

"Jarosław Kaczyński mści się na Polsce"

Nie ma woli, żeby upamiętnić 28. rocznicę częściowo wolnych wyborów czerwcowych, ponieważ Jarosław Kaczyński nienawidzi tej Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. - Ta Polska zabiła jego brata, tego kogo kochał. On się dziś mści na Polsce. On odwraca Polskę do góry nogami. On w Polsce chce zmienić wszystko - wyjaśnił.

Władze Manchesteru "nie chcą pochować" zamachowca

Zamachowiec z Manchesteru Salman Abedi nie zostanie pochowany w angielskim hrabstwie Greater Manchester - donosi lokalny dziennik "Manchester Evening News". Media piszą także, że meczet w Manchesterze także nie chce zaopiekować się ciałem.

Berło łaski

Sąd Najwyższy orzekł, że prezydent może ułaskawić tylko prawomocnie skazanego, ale przedstawiciele prezydenta uchwały nie uznają, a minister Zbigniew Ziobro rozważa zwrócenie się do Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik prezydenta i przedstawiciele PiSu mówią, że w Polsce nie mamy sędziokracji, a opozycja przestrzega, że to objaw partiokracji i zarzuca władzom, że kpią sobie z prawa. W programie Tak Jest o orzeczeniu Sądu Najwyższego rozmawiali byli prezydenccy urzędnicy - Elżbieta Jakubiak i Ryszard Kalisz.

Poza prawem

Prezydent Andrzej Duda, który półtora roku temu, jak to ujął, "uwolnił" sądy od sprawy Mariusza Kamińskiego, ułaskawiając go, teraz w swoisty sposób uwalnia też sam siebie z uznania uchwały Sądu Najwyższego. Orzekł on, że prezydent nie mógł ułaskawić osoby nie uznanej jeszcze prawomocnie za winną. Warto w tej sprawie zwrócić uwagę na sposób argumentacji prezydenta, a szczególnie na często powtarzany przez jego ministrów zwrot "w naszym przekonaniu”.

Niezwykły proces

Historia sędzi, która ministra pozwała. To historia bez precedensu. Justyna Koska-Janusz uważa, że Zbigniew Ziobro naruszył jej dobre imię i dobrą zawodową opinię. Kilka miesięcy temu cofnął ją do pracy w sądzie niższej instancji, bo uznał, że nie poradziła sobie z medialną, ale prostą sprawą. Sprawa minister kontra sędzia prosta wcale nie jest. Zaczęła się od anonimu i na razie stanęła na tym, że nie wiadomo kto będzie ją sądził, bo Zbigniew Ziobro nie chce, by robił to którykolwiek z ponad 280 sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie.

"Jarosław Kaczyński mści się na Polsce"

Nie ma woli, żeby upamiętnić 28. rocznicę częściowo wolnych wyborów czerwcowych, ponieważ Jarosław Kaczyński nienawidzi tej Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. - Ta Polska zabiła jego brata, tego kogo kochał. On się dziś mści na Polsce. On odwraca Polskę do góry nogami. On w Polsce chce zmienić wszystko - wyjaśnił. Gościem w drugiej części programu był Józef Musioł, założyciel Stowarzyszenia Sędziów Sądu Najwyższego.