16 tysięcy nowych zakażeń w tydzień. Od początku października zmarło 235 osób z COVID-19

Źródło:
tvnwarszawa.pl
29.10: 20156 nowych zakażeń, 301 osób zmarło
29.10: 20156 nowych zakażeń, 301 osób zmarło
TVN24
29.10: 20156 nowych zakażeń, 301 osób zmarłoTVN24

Od początku miesiąca znacznie wzrasta liczba nowych zakażeń koronawirusem na Mazowszu. W ciągu ostatnich siedmiu dni odnotowano ponad 16 tysięcy nowych infekcji. Ostatniej doby było ich 2255. Tylko w Warszawie pozytywne wyniki testów na SARS-CoV-2 otrzymało półtora tysiąca osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W czwartek Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 20 156 nowych, potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Po raz pierwszy dobowy bilans w Polsce przekroczył wartość 20 tysięcy. Najwięcej nowych infekcji SARS-CoV-2 odnotowano w Wielkopolsce - 2633. Kolejne było pod tym względem Mazowsze - 2255 zakażeń. Do podobnej statystyki zbliżyły się też Śląsk - 1994 oraz Małopolska - 1927.

Największy przyrost zachorowań na Mazowszu można zaobserwować po 14 października. To wtedy po raz pierwszy przekroczono granicę tysiąca nowych przypadków dziennie, a dobowa statystyka zaczęła szybko rosnąć, by 27 października przekroczyć trzy i pół tysiąca zakażeń. Zaledwie w ciągu tygodnia pozytywne wyniki testów w kierunku SARS-CoV-2 otrzymało 16 033 mieszkańców województwa. Od początku pandemii obecność nowego patogenu w organizmie wykryto u 45 374 osób.

W październiku zmarło ponad 200 osób

Resort zdrowia poinformował w czwartek o śmierci 45 osób z powodu COVID-19 oraz śmierci 255 pacjentów, którzy cierpieli także na choroby współistniejące.

Aktualna liczba osób zmarłych z COVID-19 na Mazowszu znana będzie dopiero po godzinie 16 - to wtedy Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie publikuje dobowy raport dotyczący pandemii. Z wczorajszego podsumowania wynika, że 28 października zmarło 35 mieszkańców Mazowsza, a dzień wcześniej - 22 osoby.

W ciągu 28 dni odnotowano w sumie 235 zgonów osób zakażonych koronawirusem. Od początku pandemii do środy było ich 684. Oznacza to, że liczba zmarłych wzrosła w ciągu miesiąca o ponad jedną trzecią.

Dobowy przyrost zakażeń równy trzem miesiącom pandemii

Po raz pierwszy w Warszawie potwierdzono ponad półtora tysiąca nowych zakażeń. Czwartkowy raport Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej mówi o 1 518 infekcjach wykrytych ostatniej doby.

Bilans ostatnich 24 godzin porównać można do sumy wszystkich zakażeń zdiagnozowanych u warszawiaków podczas nieco ponad trzech pierwszych miesięcy pandemii. O przekroczeniu łącznej liczby 1517 infekcji SARS-CoV-2 poinformowaliśmy 20 czerwca.

Od połowy marca odnotowano w stolicy w sumie 19 073 zakażenia. Za ozdrowieńców uznawane są 7073 osoby. W związku z chorobą COVID-19 zmarło 191 osób. Tylko ostatniej doby zarejestrowano dziewięć zgonów pacjentów zakażonych koronawirusem.

Ile zostało wolnych respiratorów na Mazowszu?

Dane dostępne na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego mówią obecnie o dziewięciu wolnych respiratorach. Zajętych jest 150 spośród 159 takich stanowisk w mazowieckich szpitalach. Ponadto pacjenci zajmują 1 728 spośród 2 290 łóżek przygotowanych dla chorych na COVID-19. Jak dowiadujemy się w biurze prasowym urzędu, te dane dotyczą środowej sytuacji. Czwartkową liczbę wolnych łóżek poznamy po godzinie 16.

- W najbliższych dniach wojewoda planuje poszerzyć bazę łóżkową dla pacjentów z COVID-19 w mazowieckich szpitalach o 300 miejsc, w tym około 10 procent łóżek respiratorowych. Decyzjami wydanymi wczoraj liczba respiratorów dla osób z COVID-19 powiększyła się ze 142 do 159 - przekazała w środę tvnwarszawa.pl Ewa Filipowicz, rzeczniczka wojewody. Jak podkreśliła w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu, łączna liczba łóżek respiratorowych, które powinny powstać po nałożeniu przez wojewodę mazowieckiego decyzji to 184. Nie wszystkie decyzje zostały dotychczas wdrożone.

Na Mazowszu obecnie wyznaczono 83 szpitale do opieki nad pacjentami z COVID-19.

Autorka/Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób. Po raz pierwszy w historii warszawskiej parady wziął w niej udział TVN Warner Bros. Discovery ze swoją platformą.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W sobotę około południa ze stawu w parku Szczęśliwickim na Ochocie wyłowiono ciało kobiety. Na miejscu pracuje prokurator.

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Zwłoki kobiety wyłowione z parkowego stawu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

W Piasecznie kierowca samochodu osobowego zderzył się z motocyklem, którym podróżowały dwie osoby, po czym odjechał. Po około godzinie, dzięki pomocy świadków, policjanci zatrzymali mężczyznę i znaleźli uszkodzone auto. Kierujący nie miał prawa jazdy i był pijany.

Uderzył autem w motocykl i odjechał. Policja: 2,5 promila, brak uprawnień

Uderzył autem w motocykl i odjechał. Policja: 2,5 promila, brak uprawnień

Źródło:
tvnwarszawa.pl

25-letnia kobieta jest podejrzana o zabójstwo 45-latka pod Wieliszewem (Mazowieckie). Jak przekazała nam prokuratura, 45-latek zmarł w szpitalu po tym, jak został zaatakowany nożyczkami i śrubokrętem.

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Zabójstwo pod Wieliszewem. "Pokrzywdzonemu zadano uderzenia nożyczkami i śrubokrętem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Muzeum Historii Polski otwarto wystawę "Potęga opowieści". To spojrzenie na dzieje naszego kraju oczami artystów: malarzy, pisarzy i reżyserów. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających od soboty. Można ją oglądać do 15 września.

Historia Polski oczami artystów. Pierwsza taka wystawa

Historia Polski oczami artystów. Pierwsza taka wystawa

Źródło:
PAP

Wśród zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego pomysłów dominują te dotyczące nowych dróg rowerowych, zieleni oraz miejsc do rekreacji. Głosy na wybrane projekty dzielnicowe i miejskie można oddawać od 15 czerwca.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Prawie 1200 projektów do wyboru. Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana na początku XX wieku, wysoka czynszowa kamienica przy ulicy Pięknej została wpisana do rejestru zabytków. Dzięki temu, że budynek przetrwał drugą wojnę światową, zachowały się w nim liczne elementy oryginalnego wystroju.

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Jako jedna z nielicznych w tej części miasta przetrwała wojnę. Teraz jest zabytkiem

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

W piątek na ulicach Woli był prowadzony pościg za kierowcą auta, świadczącego usługę przewozu osób. Mężczyzna nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Po zatrzymaniu okazało się, że miał przy sobie nieznaną substancję.

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Nie zatrzymał się do kontroli, przejechał na czerwonym świetle

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Wołomina zatrzymali 64-latka i 72-latka podejrzanych o kradzież gotówki oraz markowych ubrań z samochodu zaparkowanego przy centrum handlowym. Mężczyznom grozi do pięciu lat więzienia.

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Zabrali z zaparkowanego auta gotówkę, buty i ubrania. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP

Mężczyzna, który miał zaatakować gazem Viki Gabor, a jej ojca także kilka razy uderzyć, usłyszał prokuratorskie zarzuty. 34-latek odpowie za spowodowanie lekkich obrażeń ciała u 53-latka. Ale konsekwencje zdarzenia ma ponieść również ojciec wokalistki - za wykroczenie drogowe.

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Viki Gabor i jej ojciec zaatakowani gazem. 34-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy kilka godzin walczyli z pożarem pod Górą Kalwarią. Ogień pojawił się w budynkach gospodarczych. - Jeden się spalił, w drugim nadpaleniu uległa konstrukcja dachu, do trzeciego pożar nie dotarł - przekazała straż pożarna.

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Pożar pod Górą Kalwarią. Płonęły budynki gospodarcze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pociąg potrącił jedną osobę w Rembertowie, nie przeżyła. Jak poinformowały PKP PLK, "wtargnęła" ona na torowisko. Na miejscu pracowały służby. Pasażerowie podróżujący koleją musieli liczyć się z utrudnieniami.

Śmiertelne potrącenie na torach

Śmiertelne potrącenie na torach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Latem na placu Zbawiciela piesi i klienci lokali gastronomicznych będą mieli więcej miejsca. Od 15 czerwca będzie tam obowiązywała specjalna organizacja ruchu - poinformował Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie. Do końca września jeden pas na placu będzie wyłączony z ruchu samochodowego.

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Powrót ogródków na plac Zbawiciela

Źródło:
tvnwarszawa.pl