Najnowsze

Najnowsze

Brytyjski rząd przegrał proces, decyzja Trumpa zablokowana

Brytyjski rząd przegrał w czwartek proces dotyczący sprzedaży broni do Arabii Saudyjskiej. Sędziowie uznali, że dokonując transakcji, rząd zignorował wysokie ryzyko wykorzystania broni w sposób naruszający przepisy humanitarne. Tego samego dnia w Stanach Zjednoczonych zablokowano decyzję prezydenta Donalda Trumpa, który chciał sprzedać broń Arabii Saudyjskiej i inny krajom arabskim bez ubiegania się o zgodę Kongresu.

Ceny ziemniaków ostro w górę. Najnowsze dane

Widzimy to na co dzień na bazarach i w warzywniakach. Teraz potwierdzają to też dane Głównego Urzędu Statystycznego. Wprawdzie wzrost cen owoców i warzyw wyhamował w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale wciąż niektóre produkty są dużo droższe niż rok temu. Z danych GUS wynika, że na targowiskach najbardziej wzrosły ceny ziemniaków - o 138 procent rok do roku.

Brak porozumienia, na stole trzy nazwiska. Kto pokieruje Komisją Europejską?

Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej nie osiągnęli w czwartek porozumienia i nie wyłonili kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Na miejsce Jean-Claude'a Junckera typuje się głównie trzy osoby, popierane przez największe frakcje w europarlamencie. Chadecy wystawili Manfreda Webera, socjaliści Fransa Timmermansa, a liberałowie - Margrethe Vestager. Decyzja Rady Europejskiej ma zapaść 30 czerwca.

Merkel, Babisz, Grybauskaite, Tsipras, Mosbacher. Urodzinowe życzenia dla Morawieckiego

Ambasador USA Georgette Mosbacher złożyła premierowi Mateuszowi Morawieckiemu życzenia z okazji urodzin. "Aby relacje polsko-amerykańskie dalej rozwijały się tak dobrze jak teraz" - napisała. Szef rządu w czwartek był w Brukseli, gdzie życzenia złożyli mu przywódcy unijnych państw, między innymi Angela Merkel, Dalia Grybauskaite, Aleksis Tsipras i Andrej Babisz.

Juncker zażartował z Tuska. Rozbawił dziennikarzy

Donald Tusk podczas konferencji prasowej zaprzeczył, jakoby był brany pod uwagę jako kandydat na przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej. - Na szczęście - zażartował stojący obok szefa Rady Europejskiej obecny szef KE Jean-Claude Juncker.

Coraz więcej Polaków odchodzi z pracy

Firmy tracą około 16 procent pracowników rocznie, którzy dobrowolnie odchodzą, szukając przede wszystkim wyższego wynagrodzenia lub lepszych możliwości kariery - czytamy w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

"Klaps zostawia bardzo silne ślady, przede wszystkim w psychice"

Wszelkie publiczne wypowiedzi, które w jakiś sposób usprawiedliwiają, aprobują, a czasami wręcz afirmują czy zalecają stosowanie przemocy wobec dzieci, są bulwersujące - mówiła we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 doktor habilitowana Ewa Jarosz, pedagog, ekspertka do spraw przemocy wobec dzieci. Komentowała w ten sposób słowa Rzecznika Praw Dziecka na temat stosowania klapsów jako metody wychowawczej.

"Jak tylko zrobiło się większe zamieszanie, bardzo szybko opuścił salę obrad"

Wygląda na to, że ta sytuacja zaskoczyła wszystkich w Gruzji - komentowała we "Wstajesz i wiesz" zamieszki w Tbilisi Tamar Gelaszwili-Dąbrowska z portalu kaukaz.pl. Protesty wybuchły po wystąpieniu w tamtejszym parlamencie rosyjskiego deputowanego Siergieja Gawriłowa. Zdaniem Galszwili-Dąbrowskiej chyba tylko Gawriłow był na to przygotowany, "bo jak tylko zrobiło się większe zamieszanie, bardzo szybko opuścił salę obrad".

Zawalił się chodnik i prawie sto metrów drogi w Gdyni

Zalania, gradobicia i silny wiatr - to krajobraz wielu miejsc w Polsce po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego. Na Pomorzu strażacy odnotowali ponad 100 interwencji. W Malborku w wyniku burzy z gradem zalanych zostało wiele piwnic i garaży. W Gdyni zawalił się chodnik i około stumetrowy odcinek drogi na ulicy Janka Wiśniewskiego.

Trump robi krok w tył, a ropa traci

Ceny ropy naftowej w USA nadal, choć nieznacznie spadają po tym, jak prezydent Donald Trump wycofał się w nocy z zapowiadanego odwetu na Iran za zestrzelenie amerykańskiego drona - podają maklerzy.

Dożywocie dla ponad 150 osób. Wśród skazanych były doradca prezydenta

Turecki sąd skazał w czwartek na karę dożywotniego pozbawienia wolności 151 osób - podała prywatna agencja DHA. Wyrok ten kończy jeden z najważniejszych procesów po udaremnionym puczu z lipca 2016 roku. Wśród skazanych są między innymi Ali Yazici, były doradca tureckiego prezydenta, oraz były dowódca sił lotniczych Akin Ozturk.

"Policjanci zaczęli być rozbrajani. Zabierano im hełmy, pałki, tarcze"

Zaczęła się rozróba. Ludzie zaczęli atakować policjantów, były wyrywane metalowe barierki. Policjanci zaczęli być rozbrajani - relacjonował w TVN24 Wojciech Wojtasiewicz, dziennikarz "Nowej Europy Wschodniej", który w czwartek obserwował demonstracje w Tbilisi, stolicy Gruzji. Jak dodał, "punktem zapalnym" do starć była wypowiedź jednego z opozycjonistów.

"NYT": Trump zgodził się na odwet. Rozkazy odwołano, gdy samoloty były w powietrzu

Prezydent USA Donald Trump miał zatwierdzić atak na irańskie cele w odwecie za strącenie amerykańskiego drona przez siły irackiej obrony przeciwlotniczej - podał "New York Times". Dziennik poinformował, że prezydencki rozkaz został wycofany, gdy samoloty były już w powietrzu. Trump miał ostrzec Teheran o zbliżającym się uderzeniu - dodała agencja Reutera, powołując się na doniesienia irańskich urzędników.

"Polacy są po prostu konserwatywnymi socjalistami"

Opozycja nie może wygrać jesiennych wyborów do parlamentu polskiego. PiS jest nie do pokonania - przekonywał w "Faktach po Faktach" politolog Marek Migalski. - Program PiS-u jest bliższy poglądom przeciętnego Polaka niż program opozycji. Polacy są po prostu konserwatywnymi socjalistami - dodał. Krzysztof Łapiński, były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, przyznał, że "opozycja trochę podała pewne tematy na tacy", a PiS "zobaczyło, że w tych tematach mobilizuje swój elektorat".

Freddie Mercury na niepublikowanym dotąd nagraniu

W internecie pokazano nowy, niepublikowany dotąd utwór zaśpiewany przez Freddiego Mercury'ego, "Time Waits For No One". To nowa wersja znanego utworu "Time". Nagranie zostało opublikowane wraz z archiwalną rozmową artysty z producentem musicalu "Time" Dave'em Clarkiem.

"Prowokacyjna i bezprawna akcja". Amerykanie i Irańczycy ujawniają nagrania

Centralne Dowództwo sił USA opublikowało nagranie, na którym pokazało moment zestrzelenia amerykańskiego drona, który miał - zdaniem Teheranu - naruszyć irańską przestrzeń powietrzną, czemu Amerykanie zaprzeczają. Tego samego dnia Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej pokazał na nagraniu moment wystrzelenia rakiety, która trafiła w bezzałogowy statek powietrzny Amerykańskiej Marynarki Wojennej. W czwartek Iran potępił - jak to określił - "prowokacyjne" i niebezpieczne" działania USA wymierzone "przeciwko integralności terytorialnej" irańskiego państwa.

Szczyt UE bez przełomu w sprawie najwyższych stanowisk

Przywódcy unijni nie zdołali uzgodnić na czwartkowym szczycie w Brukseli, kto powinien zając główne stanowiska w Unii Europejskiej - podały źródła unijne. Kolejne posiedzenie w tej sprawie zostało zaplanowane na niedzielę 30 czerwca. Szefowie państw i rządów krajów unijnych zakończyli rozmowy w sprawie głównych stanowisk przed godziną 2 w nocy z czwartku na piątek, po niespełna czterech godzinach obrad w tej sprawie.

Sąd: rozwiązanie przez Zełenskiego parlamentu zgodne z konstytucją

Sąd Konstytucyjny Ukrainy uznał zarządzone przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego rozwiązanie parlamentu, Rady Najwyższej, za zgodne z konstytucją - poinformowała w czwartek agencja Ukrinform. 12 z 17 sędziów Sądu Konstytucyjnego uznało, że prezydencki dekret nie narusza ukraińskiej ustawy zasadniczej, pięciu było odmiennego zdania.

Polska i kilka innych krajów zablokowało zapis szczytu Unii o "neutralności klimatycznej"

Zapisy wniosków końcowych ze szczytu, które mówiły o dojściu Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej do 2050 roku, zostały zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych i sprowadzone do krótkiego apelu - poinformowały w czwartek późnym wieczorem źródła zbliżone między innymi do rządu w Warszawie. Jak pisze agencja Reutera, przeciwko były też Czechy, Węgry i Estonia. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że zaostrzenie przepisów mówiących o emisji gazów cieplarnianych spotkało się ze sprzeciwem Polski.