Na co dzień jest tu woda. Do środka wejść można tylko podczas prac konserwatorskich. Mowa o niezwykłym zbiorniku na łódzkich Stokach. Kiedy woda jest spuszczana na czas remontu, zobaczyć można niezwykłą, przedwojenną konstrukcję, nazywaną w Łodzi "podziemną katedrą".
- Zabytkowe zbiorniki wybudowano na planie kwadratów o boku 60 metrów każdy, ze specjalnie wypalanej cegły. Stropy w kształcie łuków mają utrzymać ciśnienie zgromadzonej wody - mówi Anna Bylewska-Juszczak z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi.
Kiedy opada lustro wody
Zabytkowy zbiornik stanowi rezerwę wody pitnej dla miasta.
- Znajduje się w najwyższym punkcie miasta, dlatego w razie dużej awarii woda może płynąć do mieszkańców dzięki sile grawitacji - mówi Anna Bylewska-Juszczak.
Woda jest spuszczana raz na dwa lub trzy lata. W tym czasie trwają prace konserwatorskie, przeprowadzana też jest dezynsekcja. W ostatnim czasie do katedry można było dostać się trochę wcześniej, bo w ubiegłym roku.
Koncert w niezwykłym miejscu
Organizatorzy festiwalu Łodzi Czterech Kultur w zeszłym roku chcieli wykorzystać tę niebanalną przestrzeń i zorganizowali koncert.
- Podczas koncertu melomani usłyszeli fragmenty utworów Aleksandra Tansmana, Erwina Schulhoffa, Grażyny Bacewicz i Mieczysława Weinberga wykonanych przez Macieja Łabeckiego z Polski, Maxa Simona z Niemiec, Konstantina Manaeva z Rosji i Yuvala Gotlibovicha z Izraela - wspomina Bylewska-Juszczak.
Oddech historii
Zbiorniki na Stokach zaprojektował na początku XX wieku angielski inżynier William Heerlein Lindley, który w latach 1901-1909 opracował projekt skanalizowania miasta i zaopatrzenia go w wodę. Lindley zaproponował, żeby na „szczycie” miasta – 260 m n.p.m. – zbudować rezerwuary wody, mające pełnić rolę gigantycznej wieży ciśnień.
Pierwsze dwa zbiorniki według projektu Lindleya, o pojemności 15 tys. m3 każdy, zbudowano w latach 1935-1937, a w latach 1949-1953 – dwa kolejne, identyczne, o tej samej pojemności. Dziesięć lat później (1962-1966) wybudowano jeszcze sześć żelbetowych zbiorników okrągłych o łącznej pojemności ok. 40 tyś m3. W sumie zbiorniki na Stokach mogą pomieścić 100 tyś m3 wody i są jednymi z największych nie tylko w Polsce, ale też na świecie.
Znasz inne niezwykłe miejsca? Napotkałeś się na niebanalne budowle sprzed lat? Czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: ZWiK w Łodzi