W piątek nad ranem pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi zostanie przeprowadzony eksperyment procesowy na drodze ekspresowej S8 w miejscu, w którym zginął poseł Rafał Wójcikowski (Kukiz'15). Ma to pomóc śledczym w wyjaśnieniu okoliczności śmierci parlamentarzysty.
Eksperyment procesowy będzie trwał od godziny 4 do 7. W tym czasie samochody nie będą mogły jeździć po S8 w kierunku Warszawy pomiędzy węzłami Babsk i Kowiesy.
To miejsce, w którym w styczniu zginął poseł Wójcikowski. Nad ranem poruszał się on samochodem osobowym jadąc w kierunku Warszawy. Kierowane przez niego auto uderzyło w barierę energochłonną z lewej strony i obróciło się około 90 stopni w prawo, ustawiając się na prawym pasie prostopadle do innych użytkowników, jadących w tym samym kierunku.
Nadjeżdżający van zdołał ominąć lewym pasem samochód posła, zatrzymując się w niedużej odległości. Następnie w auto posła uderzył inny van. Parlamentarzysta zmarł mimo reanimacji. Cztery inne osoby zostały ranne.
- Przed wszystkim chcemy zbadać - w warunkach drogowych i atmosferycznych najbardziej zbliżonych do tego zdarzenia - z jakiej odległości kierowca transportera, który uderzył w samochód posła mógł go zauważyć. Czy mógł zachować się inaczej i uniknąć uderzenia - opowiada Krzysztof Kopania z łódzkiej prokuratury.
Dodaje, że śledczy chcą też sprawdzić, czy pierwszy samochód, który wyminął auto posła i zatrzymał się w pobliżu, mógł w jakimś stopniu rozproszyć uwagę kierowcy nadjeżdżającego transportera.
"Wielonarządowe obrażenia wewnętrzne"
W eksperymencie będą uczestniczyły trzy samochody najbardziej zbliżone wyglądem i gabarytami do tych, które uczestniczyły w styczniowym wypadku
Kopania informuje, że prowadzone do tej pory śledztwo wykazało m.in., że samochody biorące udział w wypadku przed jego zaistnieniem były sprawne pod względem technicznym.
- Czekamy na końcowy protokół sekcji zwłok, który ma do nas wpłynąć niebawem. Od biegłego wiemy jednak, że poseł zmarł w wyniku wielonarządowych obrażenia wewnętrznych. Były one rozległe i między ich powstaniem a śmiercią minął bardzo krótki czas. Są to obrażenia charakterystyczne dla wypadków, w których osoba podczas zderzenia znajduje się wewnątrz samochodu – tłumaczył prokurator.
Jak przebiegała akcja?
Oprócz okoliczności wypadku, łódzka prokuratura bada też to, jak przebiegała akcja ratunkowa.
- W tej sprawie trwają m.in. przesłuchania oraz zabezpieczono większość łączności radiowej pomiędzy służbami. Obecnie są one analizowane - mówi Krzysztof Kopania z łódzkiej prokuratury.
Wyznaczone objazdy
Na czas prowadzenia eksperymentu, kierowcy będą moli skorzystać z wyznaczonych objazdów.Kierowcy jadący z południa kraju do stolicy drogą krajową nr 1, aby ominąć zamknięty odcinek, powinni na węźle Piotrków Trybunalski Zachód kierować się na wprost, na Gdańsk, a następnie na węźle Łódź Północ (A1/A2), skręcić w prawo, na Warszawę.
Ci, którzy znajdą się na odcinku S8 za Piotrkowem Trybunalskim, w kierunku Warszawy, będą mieli dwie możliwości objazdu. W Rawie Mazowieckiej skręcić na drogę krajową nr 72 w stronę Łodzi, a następnie drogą wojewódzką 707 dojechać do Skierniewic, skąd do autostrady A2 dotrzeć drogą krajową nr 70 (do węzła "Skierniewice").
Druga możliwość, to w Rawie Maz. zjechać na drogę wojewódzką 725 w kierunku Białej Rawskiej i dalej przez Belsk Duży kierować się do Grójca drogą wojewódzką nr 728, skąd do Warszawy można dojechać drogą ekspresową nr 7.
Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź