Jak zwiększyć skuteczność leków i co tak naprawdę dzieje się podczas reakcji chemicznych? Na te pytania ma odpowiedzieć ARUZ, supersymulator powstający w Łodzi. Kamera TVN24 oglądała jeden z elementów tej konstrukcji.
Założenie jest proste - ARUZ, czyli Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych będzie przeprowadzał eksperymenty... bez ich przeprowadzania.
- W symulatorze będziemy mogli nie tylko przeprowadzać wirtualne eksperymenty chemiczne, ale też dokładnie się im przyjrzeć. Zobaczyć, co się dzieje w czasie reakcji. Krok po kroku - informuje dr Rafał Kiełbik z Politechniki Łódzkiej.
Żeby było to możliwe, w łódzkim Technoparku powstaje konstrukcja, której skala musi robić wrażenie. ARUZ ma kosztować 20 mln złotych i ważyć 40 ton; w środku 100 km połączeń elektrycznych i 6 ton kabli. Według naukowców, to pierwsze tego typu urządzenie na świecie.
Wirtualne eksperymenty, realne odkrycia?
Naukowcy tłumaczą, że ARUZ jest jak wielka, wirtualna probówka. Dzięki niej będzie można m.in. sprawdzać, jak nowe leki będą wpływać na organizm. Zdaniem Rafała Kiełbika, w ten sposób będzie można np. opracować nowe, skuteczniejsze żele na poparzenia skóry czy medykamenty o szybszym i mniej inwazyjnym działaniu.
Na tym zastosowania chemicznego symulatora mają się nie kończyć.
- Urządzenie pozwoli nam wyprzedzać nowoczesność i zmieniać oblicze globalnej gospodarki - mówi z entuzjazmem dr Bogdan Wasilewski, prezes zarządu łódzkiego Technoparku.
Łódzki symulator to tak naprawdę sieć modułów działających jak procesory. Każdy z nich potrafi symulować zachowanie poszczególnych molekuł. Urządzenie jest też wyposażone w oprogramowanie, które analizuje zachowanie wirtualnych cząsteczek chemicznych.
- ARUZ pozwoli nam na przeprowadzanie symulacji z udziałem nawet miliona molekuł. Będziemy mogli przeprowadzić wiele eksperymentów w mikroskali - opowiada tvn24.pl dr inż. Rafal Kiełbik z Politechniki Łódzkiej.
Reakcje chemiczne zachodzą w sposób błyskawiczny. Mówiąc w dużym uogólnieniu - poszczególne wydarzenia na poziomie molekuł "dzieją się szybciej", niż współczesna technologia pozwala "patrzeć". Stąd nie do końca tak naprawdę wiadomo, jak dochodzi do poszczególnych reakcji. Laboratorium w Łodzi może to jednak zmienić.
Jest już miniatura
Redakcja TVN24 oglądała prototyp supersymulatora. Urządzenie swoimi wymiarami przypomina sporej szafy. Prototyp wykonuje te same operacje co docelowa konstrukcja, ale ma dużo mniejszą moc obliczeniową.
ARUZ - ten w skali makro - ma być gotowy do końca tego roku.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź