TVN24 | Łódź

Punkty szczepień będą pracować na jedną szóstą możliwości? "Szczepionek jest, ile jest"

TVN24 | Łódź

Autor:
bż/adso
Źródło:
TVN24 Łódź
Limit 30 szczepionek na punkt szczepień? Władze Łodzi: szczepienie w mieście potrwa trzy lata
Limit 30 szczepionek na punkt szczepień? Władze Łodzi: szczepienie w mieście potrwa trzy lataTVN24 Łódź
wideo 2/6
kaleta1

Na jeden punkt szczepień tygodniowo będzie przysługiwać 30 dawek szczepionek. Taka informacja w poniedziałek dotarła do przedstawicieli przychodni, w których szczepienia mają się odbywać. - To brzmi jak żart. Resort zdrowia wymagał przecież, żeby każdy punkt szczepień mógł w tygodniu zaszczepić 180 osób. Teoria była sześć razy bardziej optymistyczna niż praktyka – komentuje dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej.

W poniedziałek - przez internet - odbyły się spotkania przedstawicieli resortu zdrowia z koordynatorami ds. szczepień, czyli pracownikami przychodni, w których mają odbywać się szczepienia przeciwko COVID-19. 

- W szkoleniu on-line udział brali też przedstawiciele wydziału zdrowia naszego magistratu. Usłyszeli oni wtedy, że na poszczególne punkty w tygodniu mogą dostawać od 30 do 60 dawek szczepionki – mówi tvn24.pl Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za zdrowie i edukację. 

SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19 - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

We wtorek - jak przekazuje wieceprezydent Wieczorek - obowiązywał już tylko ten gorszy z wariantów.

- W tym tempie zaszczepienie dorosłych mieszkańców Łodzi potrwa około trzech lat – podsumowuje samorządowiec.

Wąskie gardło

Podobne informacje spłynęły też do przedstawicieli innych przychodni w Polsce. 

- Limit w tej chwili to 30 dawek w tygodniu. Jeszcze jakiś czas temu mówiono o 90, ale podobno nowy limit wynika z małej liczby szczepionek, które trafiają do kraju – mówi TVN24 przedstawicielka jednej z przychodni w Stargardzie. 

O takim samym limicie słyszał też dr Ireneusz Szymczyk z przychodni w Katowicach. W rozmowie z tvn24.pl przekonuje jednak, że nie jest to bardzo zła wiadomość. 

- Przychodnie małe i średnie, taka jak moja, i tak będą miały pełne ręce roboty. Każde szczepienie musi być poprzedzone zakwalifikowaniem osoby do szczepienia przez lekarza. Należy też wypełnić niezbędne dokumenty, zaangażować pielęgniarkę, która wykonuje szczepienie – wylicza dr Szymczyk.

Szacuje, że na podanie jednej dawki trzeba liczyć około 15 minut. W godzinę zatem można "obsłużyć" cztery osoby. 

- Proszę pamiętać, że szczepienia w olbrzymiej większości odbywają się w punktach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Dziennie udzielamy teleporad i przyjmujemy około stu osób. Do tego wszystkiego musimy dodać obowiązki związane ze szczepieniem – wskazuje rozmówca tvn24.pl.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Skąd limity?

We wtorek chcieliśmy dowiedzieć się od resortu zdrowia tego, czy limity szczepionek są oficjalnie przyjęte, a jeżeli tak – to na jakim poziomie. Niestety biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia odesłało nas w tej sprawie do Agencji Rezerw Materiałowych.

Rzecznik ARM Krzysztof Bielak w rozmowie telefonicznej z nami poinformował, że nie ma wiedzy o limitach szczepionek, które mogłyby trafiać do punktów szczepień. Wskazał, że obecnie jest ponad pół tysiąca miejsc, do których trafiają szczepionki – chodzi o miejsca, gdzie szczepieni są medycy.

- Agencja Rezerw Materiałowych nie narzuca maksymalnej ilości dawek, na którą można złożyć zamówienie. Każdy punkt szczepień zamawia szczepionki zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem – informuje Bielak.

Limity, o których mówią nam przedstawiciele poszczególnych punktów szczepień korelują z liczbą szczepionek, które co tydzień otrzymuje Polska. Z danych resortu zdrowia wynika, że co tydzień trafia ich do kraju ponad 300 tysięcy (4 stycznia było to 387 570 dawek, a 11 stycznia – 354 510 dawek). Jednocześnie NFZ na swojej stronie informuje, że w tzw. Narodowym Programie Szczepień weźmie udział blisko sześć tysięcy punktów. 

/GDZIE MOŻNA SIĘ ZASZCZEPIĆ? ZOBACZ LISTĘ/

Dworczyk: Na 220 tysięcy szczepień 32 przypadki niepożądanych odczynów szczepiennych. Żadnych groźnych sytuacji
Dworczyk: Na 220 tysięcy szczepień 32 przypadki niepożądanych odczynów szczepiennych. Żadnych groźnych sytuacjiTVN24

- Do tego wszystkiego trzeba dodać jeszcze blisko 600 szpitali węzłowych, gdzie szczepienie grupy zero (czyli m.in. kadry medycznej – red.) potrwa co najmniej sześć tygodni – dodaje dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej (do niego też dotarły informacje o górnym limicie w wysokości 30 dawek na tydzień). 

Kiedy podzielimy wszystkie szczepionki, które w największej dostawie dotarły do Polski (387 570 na 6600 odbiorców) otrzymamy, że na każdy z nich powinno wystarczyć około 60 dawek. W praktyce jest ich jednak o połowę mniej.

- Tworzymy rezerwę, która jest niezbędna. Połowę wszystkich dawek zachowujemy na okoliczność przerwy w dostawach. Musimy pamiętać, że podanie jednej dawki nie gwarantuje odporności, potrzebne jest drugie szczepienie, które ma nastąpić po około trzech tygodniach. Musimy mieć pewność, że do nich dojdzie – informuje nas Krzysztof Bielak, rzecznik Agencji Rezerw Materiałowych. 

Kwestia przepustowości

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Paweł Grzesiowski przypomina, że resort zdrowia przed wszystkimi przychodniami ubiegającymi się o możliwość podawania szczepionki na COVID-19 stawiał szereg warunków. Jednym z nich było to, żeby każdy z punktów zadeklarował możliwość szczepienia co najmniej 180 osób tygodniowo. 

Wymogi, które musiały spełniać punkty szczepieńpacjent.gov.pl

- To wszystko brzmi jak nieśmieszny żart. Punkty szczepień będą wyrabiały tygodniową normę w kilka godzin. Rozumiem, że szczepionek jest, ile jest. Może chodziło o to, żeby jasno pokazać, że przepustowość systemu opieki zdrowia wielokrotnie przekracza możliwości producentów. Pytanie tylko, po co robić "pokazówkę" kosztem punktów, które niepotrzebnie szykowały się na akcję sprawnego zaszczepiania Polaków – komentuje ekspert.

Jego zdaniem, Polska przyjęła zbyt zachowawczą politykę co do liczby szczepionek odkładanych w ramach rezerw.

Dworczyk o statystykach szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce
Dworczyk o statystykach szczepień przeciwko COVID-19 w PolsceTVN24

- Jestem przekonany, że rezerwa na poziomie trzydziestu procent by wystarczyła. Produkcja szczepionek jest absolutnym priorytetem na całym świecie. Trudno się spodziewać, żeby przerwy w dostawach mogły nastąpić w sposób tak nagły, żeby rezerwy na poziomie połowy wszystkich dawek okazały się potrzebne – kończy.

***

Jak poinformował we wtorkowy wieczór szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, do dzisiaj w Polsce zaszczepiono ponad 300 tysięcy osób. Łącznie do kraju trafiło ponad milion dawek szczepionki, z czego 456 tysięcy zostało dostarczonych do szpitali węzłowych. 

Autor:bż/adso

Źródło: TVN24 Łódź

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości