Kiedyś najpewniej była tu rozlewnia piwa. Potem na całe dziesięciolecia niezwykła piwnica jednej z łódzkich kamienic była podzielona na komórki, przez co nie było widać krzyżowego sklepienia, które przypomina katedrę. Dawny wygląd przywrócono - przez przypadek - podczas remontu kamienicy.
"Podziemna katedra" ma łącznie około 500 metrów kwadratowych. To kilka pomieszczeń, nad którymi są sklepienia krzyżowe - bardziej przypominające te, jakie można zobaczyć w budynkach sakralnych, niż w pomieszczeniach gospodarczych.
- O tym, jak niezwykłe to miejsce dowiedzieliśmy się dopiero po wyburzeniu ścianek działowych - mówi tvn24.pl Marcin Masłowski z łódzkiego magistratu.
Zanim zagracone komórki przysłoniły pierwotny wygląd piwnicy, wcześniej znajdowała się tu najprawdopodobniej rozlewnia piwa. O tym, zdaniem Kamili Kwiecińskiej, konserwatora zabytków w Łodzi, świadczą monumentalne rozmiary pomieszczeń.
- Piwnice prawdopodobnie pełniły funkcje magazynowe, na potrzeby odbywającego się na terenie dzisiejszego Parku Śledzia handlu - dodaje Kwiecińska.
Piwnica trafi do kreatywnych?
Kamienica przy Północnej 1/3 należy do miasta. Prace renowacyjne są tutaj prowadzone w ramach programu "mia100 kamienic", podczas których gruntownie odświeża się dawny blask łódzkiego centrum. Odkrytą na nowo piwnicę miasto chce wynająć na restaurację lub pub.
- Piwnica ma być po zakończeniu rewitalizacji budynku wynajęta w ramach projektu "Lokale dla Kreatywnych". Jeżeli ktoś będzie miał interesujący pomysł na zaaranżowanie piwnicy, będzie mógł liczyć na bardzo korzystny czynsz - wyjaśnia Marcin Masłowski.
Historia zaklęta w murach
Kamienicę przy rogu Północnej i Nowomiejskiej wzniesiono w latach 1896-1901. W części frontowej mieściły sklepy, a na piętrach mieszkania. Po kilku latach budynek rozbudowano o część zachodnią. W kamienicy mieszkali przeważnie lokatorzy pochodzenia żydowskiego. Budynek słynął z modlitewnych zgromadzeń. Na południowej ścianie w podwórzu znajdowało się duże malowidło ścienne o tematyce dziękczynnej w sztafażu pejzażowym. Malowidło zachowane w bardzo złym stanie zostało w latach 80. zdjęte i po zakonserwowaniu jest eksponowane w dawnym pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie naKontakt24@tvn.pl.
Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta w Łodzi