Pijana matka urodziła w szpitalu w Zgierzu (woj. łódzkie) martwe dziecko. Sprawę bada prokuratura. W najbliższych dniach zostanie przeprowadzona sekcja zwłok dziecka. Kobieta trzeźwieje w szpitalu. Miała w organizmie ponad 3 promile alkoholu.
Jak informuje mł. asp. Magdalena Czarnecka ze zgierskiej policji, rodząca kobieta została przetransportowana karetką do zgierskiego szpitala we wtorek rano. Według wstępnych ustaleń dziecko obumarło już kilka tygodni wcześniej.
- Lekarze poinformowali nas, że kobieta była pijana. Jak się okazało, w czasie porodu miała w organizmie 3,22 promila alkoholu - informuje policjantka.
Sprawą zajęła się już prokuratura.
- Czekamy na materiały policji w tej sprawie. W najbliższym czasie zostanie przesłuchany konkubent kobiety - zapowiada Krzysztof Kopania z łódzkiej prokuratury.
Nie żyło od tygodni?
Prokuratorzy informują, że według wstępnych informacji przekazanych przez szpital płód obumarł kilka tygodni przed porodem.
- Przeprowadzona zostanie sekcja zwłok, która ma pomóc ustalić, kiedy dokładnie się to stało i co było przyczyną - mówi Kopania.
Jeżeli okaże się, że dziecko żyło jeszcze w czasie trwania akcji porodowej, kobieta będzie mogła zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej za nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka.
Bardziej skomplikowana będzie sytuacja, jeżeli potwierdzi się wersja o wcześniejszej śmierci płodu.
- Sprawa będzie o tyle złożona, że polski kodeks karny nie przewiduje konsekwencji dla kobiety, która w czasie ciąży przyczynia się do śmierci płodu, uszkodzenia jego ciała albo rozstroju zdrowia - wyjaśnia prokurator.
Kolejny dramatyczny przypadek
Na początku września w szpitalu w Zgierzu urodziło się dziecko, które miało aż 3 promile alkoholu we krwi. Wcześniej do szpitala w Łęczycy trafiła kobieta, która urodziła w lesie pijane dziecko.
Dzieciom, których matki piły alkohol w ciąży, grożą wrodzone wady wątroby, nerek lub serca. Często okazuje się to dopiero, gdy dziecko dorasta. Ale to nie wszystko.
- Takie dzieci gorzej się uczą, gorzej rozwijają, mogą mieć upośledzone funkcje intelektualne kojarzenia, myślenia, wysławiania się - tłumaczy dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog.
Chociaż kobiety o tym doskonale wiedzą, to mimo wszystko niektóre z nich piją alkohol. Z badań Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że aż co trzecia kobieta spodziewająca się dziecka sięga po alkohol. Co roku w Polsce z syndromem alkoholowego zespołu płodowego rodzi się w kilka tysięcy dzieci.
Autor: bż/gp / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu