"Czy usunięcie zębów mlecznych jest refundowane?" - takie pytanie zostało wysłane do łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - To doskonale obrazuje, jak olbrzymim problemem jest zły stan zębów dzieci - komentują urzędnicy NFZ. Ma być lepiej, bo dentyści zaczynają wracać do szkół – właśnie podpisywane są pierwsze umowy na nowych zasadach.
Pytania o refundowane usuwanie zębów szokują w NFZ coraz mniej. W końcu niedawno rodzice pytali łódzkich urzędników, czy da się sfinansować sztuczną szczękę dla córki idącej do pierwszej klasy podstawówki. Opiekunowie, którzy zwrócili się do Funduszu tłumaczyli, że "dziecko nie lubiło myć zębów".
- Refundujemy usuwanie popsutych "mleczaków", podobnie jak leczenie kanałowe wszystkich zębów u dzieci i młodzieży, przeglądy zębów, lakowanie. Nie zmienia to faktu, że list z takim pytaniem, którego nadawcą jest mama małego dziecka szokuje - mówi Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ.
Próchnica jest już prawdziwą epidemią. Z danych opublikowanych w lipcu przez NIK wynika, że zepsute zęby ma ponad 85 procent polskich 6-latków.
- Mówimy o palącym problemie, który musimy rozwiązać - tłumaczy Leder. I zapowiada, że pomysłem na ratowanie zębów najmłodszych mają być gabinety w szkołach.
Plomba na przerwie
Jutro w Skierniewicach ma zostać rozstrzygnięty konkurs na nowy gabinet stomatologiczny działający w szkole. W ramach umowy podpisanej z dyrektorem, uczniowie będą mogli liczyć na darmowe leczenie.
Do konkursu zgłosił się świadczeniodawca, który ma gabinet stomatologiczny w budynku szkoły w Daszynie koło Łęczycy. Chodzi do niej 264 uczniów podstawówki i gimnazjum. Dla szkolnego gabinetu NFZ zarezerwował 48 tysięcy złotych.
- To pierwszy w regionie gabinet, który będzie działał według nowych zasad, które Fundusz zaproponował pod koniec sierpnia - wyjaśnia Anna Leder.
Zmiany polegają na tym, że dentyści - w zamian za prowadzenie usług w szkołach - będą mogli liczyć na dodatkowe punkty podczas walki o kontrakt z NFZ.
Do otwierania gabinetów w szkołach są też chętni w innych miejscach. W szkole podstawowej w Tuszynie trwa kompletowanie gabinetu. Są już meble, sprzęt stomatologiczny i sterylizatory.
- Czekamy tylko na kwestie formalne. Potem zaczynamy leczyć uczniów - tłumaczy Żaneta Karczewska, dyrektor Samorządowej Przychodni Zdrowia w Tuszynie.
W szkole jest ponad 300 uczniów.
- Nie wyobrażam sobie, żeby któryś z nich nie został objęty opieką - kwituje Karczewska.
Próchnica - nie tylko brzydka i bolesna
W przypadku próchnicy nie chodzi tylko o dziurawe uzębienie i kwestię estetyki.
- Próchnica przyczynia się do rozszerzenia całego ogniska zapalnego na sąsiednie tkanki włącznie z tym, że bakterie dostają się do krwiobiegu i krwią dostają się do narządów takich jak serce, opony mózgowe - tłumaczy stomatolog Agnieszka Kosowska-Paterek.
Polska w statystykach, niestety, plasuje się wysoko. Wśród 6-latków podobnie źle jest na Litwie, Łotwie, Ukrainie i Białorusi.
W Polsce w 2008 roku na opiekę stomatologiczną przeznaczono niemal 1 mld 900 mln złotych. W 2015 już 1 mld 750 mln.
Przegląd stomatologiczny jest w pełni refundowany. Leczenie próchnicy u dzieci także. Warto więc leczyć dziecko, zanim będzie za późno. Wtedy pozostaje już tylko leczenie prywatne i odpłatne.
Kłody pod nogi
O tym, że wprowadzenie na nowo dentystów do szkół nie jest łatwym zadaniem przekonał się prezydent Słupska, Robert Biedroń.
Nie ukrywał, że pomysł otwarcia gabinetów dentystycznych jest dość odważny ze względu na skomplikowane procedury i pieniądze, których w budżecie miasta zdecydowanie brakuje. Przekonywał jednak, że to bardziej kwestia zmiany całego systemu myślenia.
- Procedury, żeby założyć gabinet stomatologiczny w szkole są nie do przejścia. Potrzebne jest osobne wejście i specjalista stomatologii dziecięcej. Tych procedur nie do przejścia jest sporo – zaznaczał Biedroń.
Ostatecznie gabinety w słupskich szkołach nie powstały. Dzieciom zapewniono jednak bezpłatne przeglądy stomatologiczne.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl
Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: tvn24