W Politechnice Łódzkiej działa już Laboratorium Inteligentnych Systemów Zarządzania Budynkami. Zawiera nowoczesne systemy kontroli, które badają także funkcje życiowe użytkowników, a następnie dopasowują przestrzeń do ich potrzeb.
Na 50 metrach kwadratowych pomieszczeń Wydziału Elektroniki, Elektrotechniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej znajduje się system, który jest w stanie zarządzać budynkiem. Za pomocą sensorów mierzy funkcje życiowe użytkowników i dopasowuje przestrzeń do ich potrzeb – zmienia temperaturę, wilgotność czy poziom oświetlenia. Jest to jedno z najnowocześniejszych laboratoriów w Polsce. Wykorzystuje systemy, które umieszczane są w inteligentnych domach.
Poprawa bezpieczeństwa i komfortu życia
Laboratorium zarządza siecią, zawiera kody dostępów do pomieszczeń, a nawet monitoruje parking. Na podstawie zebranych informacji, w kryzysowej sytuacji jest w stanie wysłać wiadomość do innych użytkowników, czy wezwać pogotowie.
- To system, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu życia. Może rozwiązać problem pozostawiania samych w domu osób, które wymagają opieki – informuje prof. Łukasz Szymański, prodziekan Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej.
Inwestycja w przyszłość
W laboratorium studenci i naukowcy Politechniki Łódzkiej zajmują się badaniami nad interakcją człowiek - system. Badają zakłócenia, analizują sygnały z sensorów oraz opracowują strefy komfortu.
Inwestycja kosztowała 2,5 mln złotych, została dofinansowana z budżetu RPO Województwa Łódzkiego w ramach projektu Interdyscyplinarne Centrum Badawczo-Rozwojowe Zaawansowanych Materiałów i Inteligentnych Systemów Zarządzania w Budownictwie 2020+ Politechniki Łódzkiej”.
Źródło: tvn24.pl/Politechnika Łódzka
Źródło zdjęcia głównego: Politechnika Łódzka