Zapraszają studentów z zagranicy na święta. Rusza akcja "Gość na Gwiazdkę"

Łódź

TVN24 ŁódźTo czwarta edycja akcji "Gość na Gwiazdkę"

Wielu zagranicznych studentów nie wróci na święta do domu, więc warto zaprosić ich do siebie - przekonuje Uniwersytet Łódzki. Do wspólnego świętowania - i przy okazji prezentowania polskich zwyczajów - namawia polskich studentów, absolwentów i pracowników uczelni.

To czwarta edycja akcji "Gość na Gwiazdkę". Paweł Śpiechowicz, rzecznik łódzkiej uczelni przekonuje, że na zaproszeniu studenta lub studentki z innego kraju zyskują wszyscy.

- W czasie, gdy Polacy spędzają czas wśród najbliższych, studenci spędzają go często w samotności, w opustoszałym akademiku - mówi Śpiechowicz.

Żeby takich osób było jak najmniej, można do 12 grudnia wypełnić krótką ankietę na stronie internetowej Uniwersytetu i zgłosić się do programu.

Coraz więcej chętnych

Na Uniwersytecie Łódzkim studiuje około trzech tysięcy zagranicznych studentów.

- W 2016 roku, podczas pierwszej edycji "Gościa na Gwiazdkę", Wigilię wspólnie z polskimi rodzinami spędziło 19 studentów z zagranicy. Potem było już tylko lepiej - mówi Śpiechowicz.

Rok później statystyki skoczyły w górę aż czterokrotnie. Ponad 50 polskich rodzin przyjęło u siebie prawie 90 studentów.

- Popularność programu rośnie dzięki obu stronom. Polacy okazali się otwarci na "wędrowców", a studenci, często po raz pierwszy biorący udział w chrześcijańskich obchodach Bożego Narodzenia, są otwarci na poznawanie naszych zwyczajów i dań - mówi rzecznik uczelni.

Bigos, pierogi i susz z owoców

Rektor Uniwersytetu Łódzkiego w zeszłym roku gościł studenta z Kambodży.

- Opowiedział o swojej pracy magisterskiej, którą przygotowuje w Łodzi i o swoich planach na przyszłość. Spróbował wszystkich potraw, w tym typowo polskich - pierogów (zostały z Wigilii) i bigosu - opowiada prof. Antoni Różalski.

Yitong Wang, studentka z Chin, też nie siedziała w zeszłym roku w pustym pokoju:

- To, co mnie najbardziej zaskoczyło, to sposób spędzania czasu w czasie polskich Świąt. W Chinach wygląda to nieco inaczej. Spotykamy się w gronie młodych osób, w restauracji. Tutaj świętuje cała rodzina, uważam, że to piękne – mówi dziewczyna.

"Gość na Gwiazdkę" to jedna z odsłon projektu University Diversity (Uniwersytet Różnorodny). W jego ramach studenci stają się między innymi bohaterami wystaw fotografii, spotykają się na warsztatach kulinarnych, czy biorą udział w spotkaniach, na których poznają polską kulturę i zwyczaje. Mogą również uczyć się języka polskiego w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców UŁ.

Autor: bż/ks / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: materiały prywatne społeczności UŁ