Mieli notę A i ponad 98 punktów. Byli prawie pewni, że dostaną wsparcie. Dwa dni przed ogłoszeniem wyników okazało się, że spadli do B i trafili tylko na listę rezerwową. Łódzka fundacja Strefa Inspiracji i Rozwoju starała się o pieniądze z Narodowego Instytutu Wolności na projekt wspierający rodziny i dzieci w ramach pomocy psychicznej po pandemii Covid 19. - To był wielki zawód, bo na początku nasz wniosek był bardzo dobrze oceniany - powiedział prezes fundacji. Do sprawy odniósł się NIW w przesłanym do naszej redakcji e-mailu.
Projekt łódzkiej fundacji pod tytułem "Inkubator pozytywnych emocji" został złożony w 2022 roku i wówczas został oceniony pozytywnie. Kwota, jaką miał być dofinansowany to niewiele ponad 104 tysiące złotych. Jego głównym celem miało być wsparcie rodzin i dzieci w ramach pomocy psychicznej po pandemii Covid 19.
Oceniony na A, zdegradowany do B
- W konkursie był bardzo wysoki próg punktowy, oraz w ogóle cały próg przyznawalności dofinansowań wszelkim organizacjom. Należało osiągnąć minimum 98 punktów, a pomysł powinien był być oceniony na A - opowiada Magdalena Bednarek, koordynator Fundacji Strefa Inspiracji i Rozwoju. I dodaje: - Nasz projekt miał A i był oceniony na 98,5 punktu. Okazało się, że w ostatniej chwili, dwa dni przed ogłoszeniem wyników, zostaliśmy jednak zdegradowani na pomysł B, co już nie dawało nam grantu.
"Jest tylko uwaga, że nie spełniliśmy odpowiedniego kryterium strategicznego"
- Nasz projekt spełniał drugie kryterium strategiczne, które było rekomendowane przez Narodowy Instytut Wolności. Chodziło o wsparcie rodzin i dzieci w ramach pomocy psychicznej po pandemii. Przewidywał wiele warsztatów w wymiarze artterapeutycznym, takich jak ceramika, również warsztaty teatralne wraz z rodzinami, zarówno z rodzicami, jak i seniorami, a więc miał wymiar międzypokoleniowy - zapewnia Magdalena Bednarek. - Nigdy nie dostaliśmy żadnego uzasadnienia tej decyzji. W skonsolidowanej karcie oceny, widnieje tylko uwaga, że nie spełniliśmy odpowiedniego kryterium strategicznego - dodaje.
Wielki zawód
- Dla nas to był wielki zawód, dlatego, że realizujemy projekty z myślą o dzieciach i integracji z dziećmi - podkreśla Adam Kamiński, prezes Fundacji Strefa Inspiracji i Rozwoju. - On był na początku bardzo dobrze oceniany, potem zmieniła się ocena merytoryczna. Nie wiedzieć, dlaczego.
10 osób zgodziło się zmienić oceny, dwie się wstrzymały
Sprawę w czerwcu 2022 roku opisał Konkret24. Jak czytamy, 26 maja zebrała się komisja, by wyłonić ostateczną listę beneficjentów. Jak wynika z protokołu obrad, który Konkret24 otrzymał od Narodowego Instytutu Wolności, wtedy właśnie 19 podmiotom zmieniono ocenę i trafiły na listę rezerwową, a na listę finałową weszło 19 innych. Na posiedzeniu komisji głos zabrał jej członek Szymon Dziubicki. Jak czytamy, to on "poddał pod dyskusję możliwość zmiany ocen" aż 38 wniosków, "mając na uwadze stopień wpisywania się w cele rządowego programu NOWEFIO oraz strategicznych kierunków polityki rządu". Zgodzili się z tym dwaj inni członkowie komisji; jeden z nich - Błażej Żuk z Rady Działalności Pożytku Publicznego - powiedział, że "faktycznie w ramach rządowego programu nie powinny zostać dofinansowane projekty niezgodne z polityką publiczną rządu" - co by świadczyło, że wśród projektów wskazanych wcześniej przez ekspertów na listę finałową takie właśnie były. Odbyło się głosowanie. 10 osób zgodziło się zmienić oceny, dwie się wstrzymały. W ten sposób komisja podniosła ocenę 19 projektów do A, przenosząc je na listę finałową, a 19 innym obniżyła ocenę i trafiły na listę rezerwową. Ponadto na wniosek jednego z ekspertów do listy beneficjentów dołączono jeszcze dwa kolejne projekty, podnosząc im ocenę na A - w protokole nie ma uzasadnienia tego ruchu. W sumie na tym posiedzeniu komisja konkursowa zmieniła oceny 40 projektom.
Narodowy Instytut Wolności: komisja była uprawniona do dokonania zmian w proponowanej liście rankingowej
Zapytaliśmy Narodowy Instytut Wolności, co spowodowało, że ocena projektu łódzkiej fundacji i 18 innych została obniżona. W piątek (17 lutego) otrzymaliśmy odpowiedź.
W e-mailu przesłanym naszemu reporterowi, który zapytał między innymi o to, jakie kryteria spowodowały, że w miejsce 19 organizacji, którym obniżono oceny, wprowadzono projekty innych podmiotów, NIW odpowiedział:
"Kryteria oceny ofert zostały szczegółowo opisane w rozdziale VII regulaminu Programu FIO. Składa się na nią ogólna ocena pomysłu, oraz kryteria merytoryczne. Ocena odbywa się między innymi w oparciu o doświadczenie wnioskodawców, kreatywność przedstawionych wniosków, jakość proponowanych działań i harmonogramu oraz o to, czy wpasowują się one w cel rządowego programu FIO. "Pragniemy nadmienić również, że w posiedzeniu komisji uczestniczyło 12 osób, z których większość (7 osób) stanowili przedstawiciele organizacji pozarządowych (eksperci oceniający wnioski, przedstawiciele Rady Działalności Pożytku Publicznego, przedstawicielka organizacji pozarządowych), którzy również poparli zaproponowane w toku dyskusji zmiany".
Z kolei na pytanie, co spowodowało, że ocena projektu przygotowanego przez Fundację Strefa Inspiracji i Rozwoju w Łodzi została obniżona? Narodowy Instytut Wolności odpowiedział:
"Uzasadnienie dla podjętej decyzji w sprawie obniżenia ocen części projektów zostało opisane w treści 'Protokołu z posiedzenia Komisji Konkursowej do spraw opiniowania ofert złożonych w edycji 2022 otwartego konkursu ofert w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030'. Brak jest odrębnego dokumentu w tym zakresie, jako, że brak jest przepisu prawa, z którego wynikałby obowiązek jego tworzenia".
Źródło: tvn24.pl, Konkret24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24