Pierwszy czarnoskóry poseł, znana działaczka społeczna, producent filmowy czy była szefowa rady miasta? A może władzę utrzyma obecna prezydent? Prezentujemy kandydatów do stanowiska prezydenta Łodzi.
Piotr Biliński (Komitet Łodzianie bez Partii) - architekt, właściciel pracowni architektoczniczej. Przez kilka lat odpowiadał za to, jak wygląda Łódź. Za kadencji Grzegorza Palki był architektem miasta.
John Godson (Komitet Johna Godsona) - pierwszy czarnoskóry poseł w polskim parlamencie. W ławach poselskich zasiadł w 2010 roku, kiedy zwolniło się miejsce po... poseł Hannie Zdanowskiej. Godson wraz z Jarosławem Gowinem był częścią konserwatywnego skrzydła w PO.
Czarnoskóry polityk miał być lokomotywą, która rozpędzi nową polityczną partię - Polska Razem. Po klęsce partii w eurowyborach (ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego) Godson pożegnał się z partią Gowina i do wyborów samorządowych startuje jako kandydat niezależny.
Joanna Kopcińska (Prawo i Sprawiedliwość) - Chyba najpoważniejsza rywalka Hanny Zdanowskiej w politycznym wyścigu o fotel prezydenta miasta. Jeszcze w tamtym roku Kopcińska była członkiem PO. Z partii została wyrzucona (wraz z siedmioma innymi działaczami) za brak dyscypliny partyjnej.
Kopcińska przekuła wyrzucenie z PO w sukces. Wraz z innymi "wygnańcami" założyła klub radnych Łódź 2020. Obecna kandydatka na prezydenta została przewodniczącą rady miasta.
Funkcję straciła w maju, kiedy Jarosław Kaczyński poinformował, że to Joanna Kopcińska jest politykiem popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość w wyścigu o rządzenie w Łodzi.
Wojciech Łaszkiewicz (Polskie Stronnictwo Ludowe) - Przez trzy lata (od 2007 do 2010) był zastępcą prezesa na łódzkim lotnisku. Łaszkiewicz był też zaufanym doradcą prezydenta Jerzego Kropiwnickiego (który rządził w mieście od 2002 do 2010 roku).
Polityk zdecydował się na dość kontrowersyjną kampanię - ze swoich plakatów pyta łodzian: "Co cię wk....ia?"
Piotr Misztal (Bezpartyjny Blok Piotra Misztala) - jeden z najbardziej znanych i najbardziej kontrowersyjnych łódzkich polityków.
Przez dwa lata był posłem (najpierw jako polityk Samoobrony, potem w Ruchu Ludowo-Narodowym). Słynie z ciętego języka i upodobania do luksusu. Miał też problemy z prawem - kilka lat temu dobrowolnie poddał się karze za oszustwo i wyłudzenia podatkowe.
Misztal jest przedsiębiorcą i zapowiada, że jako prezydent zaprowadzi porządki w mieście.
Wenancjusz Filip Szuster (Komitet Wyborczy Wyborców C.G.P – V4W!) - kandydat, który na starcie prezydenckiego wyścigu pojawił się w ostatniej chwili. Swoją kandydaturę zgłosił komisji wyborczej tuż przed końcem terminu rejestrowania kandydatów.
Wenacjusz Szuster jest związany z telewizją (pracował m.in. przy produkcjach programu "Kuba Wojewódzki") i marketingiem.
Tomasz Trela (Sojusz Lewicy Demokratycznej) - Szef klubu radnych SLD i polityk, który jako pierwszy rozpoczął kampanię. O tym, że będzie dobrym prezydentem, przekonywał z bilbordów już w lutym.
Trela jest radnym od czterech lat. Aktywnie uczestniczył w odwołaniu prezydenta Jerzego Kropiwnickiego, który musiał opuścić magistrat po tym, jak zażądali tego łodzianie w referendum.
Ostatnio o polityku lewicy głośno było w związku z tym, że oskarżył o plagiat partię Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem Treli politycy prawicy idą do wyborów z jego hasłem - tyle, że nieco zmienionym.
Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (Kongres Nowej Prawicy) - startuje z list Nowej Prawicy, ale w Łodzi znana jest przede wszystkim jako osoba, która od wielu lat pomaga mieszkańcom zadłużonej po uszy spółdzielni mieszkaniowej Śródmieście. To ona w 2011 roku organizowała protesty przeciwko wycince drzew pod jedną z inwestycji spółdzielni, ona alarmowała dziennikarzy, że w wieżowcach z powodu długów zostały wyłączone windy.
Jej polityczna kariera związana była dotąd z Jerzym Kropiwnickim (którego była asystentką) i Joanną Kluzik-Rostkowską (której prowadziła biuro poselskie).
Hanna Zdanowska (Platforma Obywatelska) - rządząca obecnie prezydent Łodzi ukończyła studia na wydziale budownictwa i architektury politechniki łódzkiej.
Politycznie związana jest ze "spółdzielnią" Cezarego Grabarczyka. To za sprawą obecnego ministra sprawiedliwości Zdanowska zapisała się do partii (w 2005 roku).
W 2006 roku została najpierw radną, a potem wiceprezydentem Łodzi. Rok później Zdanowska była już posłanką. Do Łodzi wróciła w 2010 roku, kiedy została prezydentem.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24