Autostrada stała, a kierowcy busa "się spieszyło". Pojechał pod prąd korytarzem życia

[object Object]
Bus zawrócił na autostradzie blokując korytarz życiaTVN24 Łódź
wideo 2/2

Samochody stojące w korku po wypadku na A2 utworzyły korytarz życia. Ale korytarzem - zamiast służb ratunkowych - pognał pod prąd osobowy bus. Nagranie dostaliśmy na Kontakt24.

Do zdarzenia, które widoczne jest na filmie doszło w miniony piątek. Samochody jadące w stronę Warszawy stanęły w korku po tym, jak na wysokości Dzierzgowa (woj. łódzkie) zderzył się bus i samochód osobowy.

Samochody w korku utworzyły tzw. korytarz życia - te z lewego pasa zjechały na pas oddzielający jezdnie, a te z prawego zatrzymywały się przy prawej krawędzi. Pomiędzy nimi było miejsce, którym służby ratunkowe mogły podjechać do miejsca wypadku. Ale tylko przez jakiś czas.

Na filmie, który otrzymaliśmy na Kontakt24 widać, że kierowca osobowego busa, który jechał w stronę Warszawy nagle zawraca i rusza pod prąd. Zwracającym mu uwagę innym kierowcom miał powiedzieć, że "się spieszy".

- Świadkowie dzwonili na policję, aby poinformować o nieodpowiedzialnym zachowaniu kierującego busem - informuje Piotr Borowski, reporter TVN24, który zajął się sprawą.

Bus jednak nie został zatrzymany przez policjantów na gorącym uczynku.

Ten pierwszy

Adam Stępka, rzecznik łódzkiego pogotowia mówi przed kamerą TVN24, że korytarze życia są niezbędne do przeprowadzenia skutecznej akcji ratunkowej.

- Z doświadczenia wiem, że bardzo dużo zależy od tego, jak zachowywać się będzie pierwszy kierowca, który dojeżdża do wypadku. Jeżeli zjedzie, aby utworzyć korytarz życia, to inni kierowcy robią to samo - mówi Adam Stępka.

Niestety, podobne zjawisko widać też, kiedy ktoś nawraca i rusza pod prąd - blokując utworzony już korytarz.

- Tutaj też można zaobserwować zjawisko owczego pędu. Wystarczy jedna osoba, której "się spieszy" i zaczyna się lawina - dodaje rzecznik pogotowia.

Korytarz życia ma trafić do kodeksu
Korytarz życia ma trafić do kodeksuTVN24 Łódź

Idą zmiany

Wszystko jednak wskazuje na to, że już niedługo tworzenia korytarza życia będzie prawnym obowiązkiem. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, wprowadzający przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Nowa regulacja ma doprecyzować obecnie obowiązujące przepisy poprzez dokładne określenie zasad tworzenia przez kierujących wolnej przestrzeni dla pojazdów służb ratunkowych oraz ustępowania im pierwszeństwa, w tym właściwy kierunek zmiany pasa ruchu w celu stworzenia korytarza życia.

W skrócie – kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym.

Autor: bż/ ks / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24 | ~Oskar

Pozostałe wiadomości