To najpewniej nie była zasadzka jak twierdzą bliscy i znajomi śmiertelnie postrzelonego 22-latka. Ani też rutynowa próba kontroli drogowej, jak wynikało z pierwszych informacji przekazanych przez policję mediom. Jak dowiedzieliśmy się z otoczenia policjantów, młody mężczyzna był przez policję namierzany w związku z wykroczeniem, które popełnił dwa dni przed pościgiem zakończonym strzałami. Wszystkie wersje zdarzenia bada prokuratura.
Policjanci mieli nie wiedzieć, że 22-latek uciekał przed nimi, bo powinien siedzieć w więzieniu (nie wrócił z przepustki, odsiadywał wyrok za przestępstwa związane z narkotykami).
- W policyjnym systemie nie było jeszcze informacji o tym, że jest to osoba poszukiwana – twierdzi Marek Zegadłowicz, wiceprezes związków zawodowych policjantów w Szczecinie.
Został trafiony w głowę z policyjnej broni
Szczecinianin zginął 12 sierpnia na ul. Motorowej, niedaleko swojego domu. Jak tuż po zdarzeniu informowała policja, został trafiony w głowę pociskiem wystrzelonym z policyjnej broni. Kom. Przemysław Kimon, rzecznik szczecińskiej policji wyjaśniał, że 22-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej i potrącił policjanta. Funkcjonariusz miał strzelić dwa razy – najpierw w powietrze, a potem w kierunku uciekającego samochodu.
Dzisiaj policja odmawia już mówienia o tragedii, bo śledztwo w tej sprawie wszczęła prokuratura.
W informacje przedstawione przez śledczych nie wierzą bliscy i znajomi zmarłego. Przed kamerą TVN24 dopytywali, jak to się stało, że policja chciała kontrolować kierowcę w niewielkim lasku obok zabudowań. Są przekonani, że „policjanci zaczaili się” tam na 22-latka.
Kolejna wersja zdarzeń
Udało nam się dotrzeć do kolejnej wersji wydarzeń, którą będą musieli wziąć pod uwagę śledczy zajmujący się wyjaśnianiem tej tragedii.
Z naszych informacji wynika, że feralnego dnia policjanci nie przeprowadzali rutynowych kontroli, a pojechali do 22-latka w konkretnym celu.
- Nie będziemy komentować żadnych z wersji. Mogę jedynie powiedzieć, że ciągle analizujemy ich wiele, żeby ustalić okoliczności zgonu 22-latka. Na tym etapie czynności nie mogę powiedzieć nic więcej - mówi Małgorzata Wojciechowicz, rzecznik prokuratury okręgowej w Szczecinie.
Więcej dowiadujemy się z otoczenia policjantów.
- Funkcjonariusze chcieli po prostu ustalić, kto i dlaczego im uciekł dwa dni wcześniej - mówi Marek Zegadłowicz.
Uciekł wtedy, bo nie chciał zatrzymać się do rutynowej kontroli. Policjanci nie podjęli wtedy pościgu, zapisali za to numery auta, którym poruszał się – jak się później okazało 22-letni Szczecinian. Ale zanim ustalili jego personalia trafili do innego mężczyzny, który w systemie figurował jako właściciel czarnego seata ibizy. Ten nie miał jednak nic wspólnego z ucieczką – pokazał funkcjonariuszowi umowę sprzedaży samochodu podpisaną kilka tygodni wcześniej.
"Nie wiedzieli, kim on jest"
Dwuosobowy patrol policjantów ruszył więc pod adres nowego właściciela samochodu.
Policjanci, według wersji przedstawionych przez ich otoczenie, nie wiedzieli wtedy, że 22-latek, którego nazwisko było na umowie powinien być w więzieniu za przestępstwa narkotykowe. Nie wrócił do zakładu karnego po przepustce, która kończyła się w czerwcu. Nie miał też prawa jazdy - stracił je za jazdę samochodem po alkoholu.
Pościg rozpoczął się, zanim policjanci dojechali na miejsce. Kilka ulic wcześniej zobaczyli jadący z naprzeciwka poszukiwany samochód. Funkcjonariusze chcieli go zatrzymać, ale kierowca znów zaczął uciekać.
- Stracili dużo cennych sekund. Zanim zawrócili, samochód już zaczął im znikać z oczu - opowiada Marcin Tomaczak, były policjant ze Szczecina, który również poznał wersję zdarzeń szczecińskich funkcjonariuszy (nie chce jednak ujawniać, kto jest źródłem informacji).
Policjanci po nieudanym pościgu zdecydowali, że jadą pod adres właściciela auta. Po drodze wezwali posiłki. 22-latka zobaczyli w pobliżu domu. Obok stał ścigany wcześniej samochód.
Co działo się potem?
Przemysław Kimon ze szczecińskiej policji informował po tragedii, że samochód nagle ruszył i uderzył w znajdującego się poza radiowozem policjanta. Ten wyjął broń i strzelił dwukrotnie. Najpierw ostrzegawczo w górę, po chwili w kierunku samochodu osobowego. Auto się zatrzymało, kierowca trafiony w głowę był martwy. Osoby zbliżone do śledztwa informują nas, że dopiero po oddaniu strzałów na ul. Motorowej zaczęły pojawiać się kolejne radiowozy.
Ustaliliśmy, że ta wersja wydarzeń nie stoi w sprzeczności z treścią notatki policyjnej sporządzonej tuż po tragicznej interwencji. Według niej policjanci oddali najpierw strzał ostrzegawczy. Następnie doszło do potrącenia funkcjonariusza. I dopiero wtedy nastąpił strzał, który pozbawił życia młodego kierowcę.
Eksperyment
Jaka była rzeczywista sekwencja zdarzeń. Gdzie w stosunku do uciekającego pojazdu był policjant i czy musiał strzelać? Odpowiedź na te pytania ma dać eksperyment procesowy z udziałem policjantów biorących udział w zdarzeniu. Ten ma się odbyć niebawem.
Pierwsza próba przeprowadzenia eksperymentu procesowego została przerwana przez znajomych 22-latka. Są przekonani, że "policja zasadziła się na ich przyjaciela i go zastrzeliła". Grupa była agresywna, wyzywała policjantów i rzucała w ich stronę petardy. Policja zatrzymała 22-latkę, która miała naruszyć nietykalność cielesną policjanta. Została ona doprowadzona na komisariat. Postępowanie w jej sprawie jest w toku.
Olga Stepczyńska, przedstawiciel prawny i pełnomocnik rodziny 22-latka podkreśla, że szczegóły prokuratorskich ustaleń objęte są tajemnicą. Mówi jednak, że według niej są przesłanki ku temu, żeby mówić o przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza policji.
- Jako przedstawicielka rodziny nie ukrywam, że zależy nam na tym, żeby funkcjonariusz usłyszał zarzuty - mówi Stepczyńska.
Strzelał drugi raz
Policjant, który oddał śmiertelny strzał przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. Ze względów bezpieczeństwa nie pojawił się na przerwanym eksperymencie procesowym.
- Ten człowiek musi się ukrywać. Przestępca chciał go przejechać. Wiadomo było, że jest gotowy na wszystko. On musiał interweniować - mówi Marcin Tomczak, prywatnie znajomy funkcjonariusza.
Śledztwo wszczęte przez prokuraturę prowadzone jest w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza policji. Polski kodeks przewiduje za to przestępstwo do trzech lat więzienia.
Wstępne wyniki wewnętrznej, policyjnej kontroli wykazały, że użycie broni przez policjanta było zasadne. - Podkreślam jednak, że mówimy o wstępnych ustaleniach - mówi insp. Jan Lach, zastępca Komendanta Głównego Policji.
Funkcjonariusz, który oddał śmiertelny strzał w kierunku 22-latka uczestniczył też w innym zdarzeniu, podczas którego użył służbowej broni. Sześć lat temu chciał zatrzymać do kontroli Marcina Olszewskiego. Mężczyzna również miał zignorować polecenie i potrącić funkcjonariusza.
- Pocisk przerwał rdzeń kręgowy. Jestem sparaliżowany od pasa w dół. Dla mnie to chore, że ten człowiek chodzi po ulicy i strzela do ludzi - opowiada przed kamerą TVN24.
Prokuratura, która badała zdarzenie z udziałem Olszewskiego stwierdziła, że policjant miał prawo użyć broni. Sprawa i tak trafiła do sądu - z prywatnego aktu oskarżenia poszkodowanego mężczyzny. W efekcie policjant został prawomocnie uznany za niewinnego.
Autor: bż/zir/i / Źródło: TVN24 Łódź