Jego rówieśnicy spędzają wolny czas przy grach komputerowych lub (coraz rzadziej) kopiąc piłkę. Jeśli coś sfilmują, to raczej dowcip, który zrobili koledze lub nauczycielowi. Bartek przegląda fotografie, archiwa, rozmawia z pracownikami Instytutu Pamięci Narodowej i przygotowuje poważny projekt - film o hitlerowskim obozie izolacyjnym w Łodzi.
W łódzkim parku przy ulicy Szarych Szeregów stoi pomnik, który mieszkańcy nazywają Pękniętym Sercem. To pamiątka po obozie, który znajdował się w tym samym miejscu 70 lat temu. Niemcy stworzyli go dla dzieci i młodzieży polskiej. Przeszły przez niego tysiące kilkulatków i nastolatków.
Historię właśnie tego obozu postanowił opowiedzieć trzynastoletni Bartek Rosiak w filmie, któremu dał tytuł "Uwolnić pamięć".
Operator, montażysta, reżyser
Szukanie prawdziwych bohaterów, zdjęcia, muzyka, montaż – Bartek wszystkim zajmuje się sam. Konspekt projektu zajmuje 14 stron. Długość filmu chłopiec szacuje na 40 minut, bo jak twierdzi, na dłuższych projekcjach widzowie się nudzą.
- W filmie będzie można zobaczyć wypowiedzi historyków, relacje byłych więźniów, którzy przeżyli piekło podczas wojny, a także wypowiedzi mieszkańców osiedla, które powstało na terenie byłego obozu – opowiada Bartek.
Zdjęcia do filmu chłopiec robi w historycznych miejscach takich jak stacja Radegast, z której w czasie II wojny światowej Niemcy wywozili więźniów do obozów zagłady.
„Kibicujemy Bartkowi”
Młody reżyser współpracuje z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Przedstawiciele Centrum Dialogu dowiedzieli się o Bartku od prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.
- Bartek zaczął pracować nad filmem jak miał 12 lat, więc fakt, że tak młody człowiek zainteresował się tak trudnym tematem, jest bardzo ważny – mówi Justyna Tomaszewska, rzecznik prasowy Centrum. – Jesteśmy szczęśliwi, że możemy wziąć udział w takim projekcie i bardzo kibicujemy Bartkowi – dodaje.
Skąd ten pomysł?
Zainteresowanie chłopca tematem II wojny światowej narodziło się już w szkole. – Przez 6 lat chodziłem do Szkoły Podstawowej im. Bohaterskich Dzieci Łodzi i tam już od pierwszej klasy uczyliśmy się o historii obozu na ulicy Przemysłowej – mówi Bartek.
Chłopiec dodaje, że drugim czynnikiem, który spowodował, że postanowił nakręcić film, było podkładanie głosu pod jednego z bohaterów w filmie o podobnej tematyce.
Plany na przyszłość
Po zakończeniu projektu Bartek planuje tworzyć następne filmy. Mówi, że chce w ten sposób uczyć swoich kolegów historii i przekonać ich, że można mieć ciekawsze pasje od całodziennego grania na komputerze.
- Chcę umieścić film w internecie, żeby wszyscy mieli do niego dostęp i myślę, że będę dalej uczył swoich kolegów historii przez inne ciekawe zajęcia, a nie tylko książki – podsumowuje Bartek.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: ak//rzw / Źródło: TVN 24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: tvn24, Wikipedia | Wikipedia