Zombie na otwarcie, Pawlikowski w jury. Startuje 72. festiwal filmowy w Cannes

Pełen gwiazd film Jima Jarmuscha otwiera dziś Cannes
Pełen gwiazd film Jima Jarmuscha otwiera dziś Cannes
Focus Features
W jury 72 festiwalu filmowego w Cannes zasiada Paweł PawlikowskiFocus Features

14 maja rozpoczął się 72. festiwal filmowy w Cannes. Wśród 21 filmów startujących w głównym konkursie zabrakło polskiego tytułu, za to jednym z jurorów oceniających je jest Paweł Pawlikowski. Pracom przewodniczy meksykański laureat Oscarów Alejandro Gonzalez Inarritu. W konkursie wielkie nazwiska jak Almodovar, Loach, Tarantino czy Dolan. Festiwal otworzy wieczorem ubiegająca się o Złotą Palmę komedia Jima Jarmuscha "The Dead Don't Die". Impreza potrwa do 25 maja.

Już na pierwszy rzut oka widać, że ta edycja festiwalu na Lazurowym Wybrzeżu różnić się będzie od wcześniejszych w jednej kwestii - po raz pierwszy w jury konkursu głównego znalazły się cztery kobiety i czterech mężczyzn, w tym nasz reżyser Paweł Pawlikowski. To efekt wieloletnich, słusznych protestów pań na całym świecie, parających się kinem.

Niestety, nie da się tego samego powiedzieć w przypadku listy filmów jakie zakwalifikowano do konkursu - tutaj mamy jedynie cztery reżyserki i aż 17 reżyserów, ale zważywszy na lata poprzednie, gdy kobiety bywały zupełnie nieobecne, i tak można mówić o "postępie".

Cannes 2019: program, nominacje i jury 72. festiwalu filmowego

Otwierający festiwal film twórcy kina artystycznego Jima Jarmuscha, "The Dead Don't Die" - komedia o zombie w gwiazdorskiej obsadzie (Tilda Swinton, Adam Driver, Bill Murray i Tom Waits) - godzi festiwalowe ambicje i niesie z sobą potencjał komercyjny. O filmie Jarmuscha mówi się bowiem, iż jest najbardziej hollywoodzki z jego dotychczasowych obrazów.

Najbardziej wyczekiwane tytuły to jak zawsze najnowszy obraz Pedro Almodovara ("Ból i blask") i nagłaśniany do granic możliwości jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć "Once upon a time in Hollywood" Quentina Tarantino. I choć jeszcze kilka dni temu media branżowe pisały, że film wciąż jest nieskończony, dyrektor festiwalu uspokaja: Tarantino zdąży. W tym roku mija bowiem dokładnie 25 lat od czasu, gdy właśnie w Cannes reżyser "wystrzelił" z "Pulp Fiction", zdobywając Złotą Palmę, która wedle typów krytyków, miała przypaść wtedy filmowi Krzysztofa Kieślowskiego "Czerwony". Tak zaczęła się wielka, światowa kariera Tarantino.

Paweł Pawlikowski już w Cannes. Reżyser zasiada w jury PAP/EPA

Team starych mistrzów w jury

Nie zmienia się też nic, gdy mowa o upodobaniach dyrektora canneńskiej imprezy - Thierry'ego Frémauxa. Lista nazwisk konkursu głównego to i tym razem w znacznym stopniu reżyserzy przewijający się przez imprezę od dekad. Mamy więc na niej m.in. Terence'a Malicka, Kena Loacha, braci Dardenne, Pedro Almodovara, których żadnego filmu dyrektor nie przeoczył. Łącznie z tymi słabymi.

Nie wiemy na razie nic o filmie Malicka - "A Hidden Life" (reżyser od lat nie nakręcił naprawdę dobrego tytułu), ale wiadomo za to, że nowy obraz Almodovara z Antonio Banderasem w głównej roli i z partnerującą mu Penelope Cruz to ponoć najwybitniejsze dzieło mistrza od czasu "Wszystko o mojej matce", nagrodzonego Oscarem za scenariusz. To kolejny po "Złym dotyku" niezwykle osobisty obraz hiszpańskiego mistrza, który wrócił podobno do wielkiej formy.

Bracia Dardenne - zdobywcy aż trzech Złotych Palm w Cannes - oraz sędziwy, 82-letni Ken Loach (dwie Złote Palmy) to absolutni weterani na Lazurowym Wybrzeżu. Każdy ich film trafiał tu do głównego konkursu i przeważnie nie rozczarowywał gości festiwalu. Tym razem Jean-Pierre and Luc Dardenne pokażą obraz pt. "Jeune Ahmed" o 13-latku z ich kraju (Belgia), w którym interpretacja Koranu obudziła zabójcze instynkty.

Nie mogło zabraknąć też filmu - co prawda młodego wiekiem, ale nader doświadczonego stażem - ulubieńca Cannes, Kanadyjczyka Xaviera Dolana, którego najnowszy film "Matthias and Maxime" z nim samym w jednej z ról, należy do bardziej wyczekiwanych tytułów konkursowego zestawu.

Kogo zabrakło? Do momentu ogłoszenia w połowie kwietnia listy filmów konkursowych, wielbiciele Martina Scorsesego łudzili się, że trafi tu jeden z bardziej oczekiwanych filmów tego roku - "Irlandczyk" z Robertem De Niro i Alem Pacino, do którego reżyser przygotowywał się, jak mówi "przez pół życia". Niestety, film powstał dla Netflixa, a mimo próśb i zaklęć - Frémaux pozostał nieugięty i nie chce słyszeć o filmach kręconych dla platform streamingowych w konkursie głównym. Zdaniem branżowych autorytetów popełnia błąd (przykład "Romy" Cuarona, która podbiła świat w ub.roku i była wydarzeniem festiwalu w Wenecji).

Pedro Almodovar z gwiazdami nowego filmu "Ból i blask"Gutek Film

Cannes czeka na Quentina Tarantino

Choć liczba wielkich nazwisk w konkursie przyprawia o zawrót głowy, nie da się ukryć, że najbardziej oczekiwanym tytułem pozostaje z zaplanowanym na 21 maja pokazem w konkursie (dokładnie w 25. rocznicę zwycięstwa "Pulp Fiction") nowy obraz Quentina Tarantino "Once upon a time in Hollywood".

- Obawialiśmy się, że film nie będzie gotowy, ale Quentin Tarantino jest prawdziwym, lojalnym i punktualnym dzieckiem Cannes! - obwieścił triumfalnie dyrektor festiwalu, informując o dołączeniu filmu Tarantino do głównego konkursu. Z jego wypowiedzi, które przywoływały na czołówkach wszystkie filmowe magazyny na świecie wynika, że widział spore fragmenty filmu, bo nazwał go "listem miłosnym do Hollywoodu czasów dzieciństwa reżysera".

Jak wiadomo obraz Tarantino tłem swojej opowieści czyni bodaj najokrutniejszą zbrodnię w fabryce snów - zamordowanie w 1969 przez bandę Charlesa Mansona pięknej aktorki Sharon Tate - będącej w dziewiątym miesiącu ciąży żony Romana Polańskiego. Urodzony w 1963 roku Tarantino był wtedy sześciolatkiem, będzie to więc powrót do jego bardzo wczesnego dzieciństwa.

W filmie reżyser - nieudacznik grany przez Leonarda DiCaprio - jest sąsiadem Sharon Tate i Romana Polańskiego przy Cielo Drive. Partnerują mu m.in. Brad Pitt oraz Margot Robbi w roli Sharon. Obsadę uzupełniają, m.in. Kurt Russell, Bruce Dern, Damian Lewis, Dakota Fanning i nieżyjący już Luke Perry.

Podczas gdy widzowie odliczają dni do premiery, siostra Sharon - Debra Tate - przyznaje, że bardzo boi się tego filmu i sposobu w jaki znany z zabawy przemocą reżyser, pokaże potworną zbrodnię. Również Roman Polański nie przyjął informacji o filmie entuzjastycznie, ale przyznał, że Tarantino uspokajał go, zapewniając, że "nie zrobi mu krzywdy".

W rolę Polańskiego wcielił się aktor Rafał Zawierucha.

Zwiastun "Pewnego razu w Hollywood" Quentina Tarantino
Zwiastun "Pewnego razu w Hollywood" Quentina TarantinoColumbia Pictures/UIP

Na wydarzenie poza konkursem zapowiada się film "Rocketman" oparty na biografii Eltona Johna. Główną rolę zagrał w nim Taron Egerton, znany chyba najlepiej z filmu "Kingsman: Tajne służby". Aktor sam wykonuje wszystkie piosenki Eltona, które słyszymy w filmie. Obecność na premierze zapowiedział jego bohater.

Nagrodę za osiągnięcia życia odbierze też w tym roku wielki amant kina francuskiego, 84-letni Alain Delon, co nie wszyscy przyjęli z entuzjazmem. Przypomniano jego kontrowersyjne wypowiedzi, ​​w których przyznał się "spoliczkowania wielu kobiet", sprzeciwiał się adopcji dzieci przez pary homoseksualne oraz otwarcie popierał skrajnie prawicowych polityków, m.in. Jeana-Marie Le Pena.

Dyrektor festiwalu te zarzuty skomentować miał jednym zdaniem: "Nie dajemy mu pokojowej Nagrody Nobla, tylko wyróżnienie za dokonania aktorskie".

"Matthias And Maxime" Xaviera Dolana to jeden z bardziej oczekiwanych tytułówGutek Film

Polskie akcenty

Nie mamy filmu w głównym konkursie, ale za to w konkursie studenckich filmów krótkometrażowych Cinéfondation w trakcie festiwalu pokazane zostaną dwa polskie tytuły.

Pierwszy z nich to krótkometrażowa animacja "Duszyczka" Barbary Rupik, której producentem jest łódzka filmówka. Drugi to animowany thriller "Roadkill" Leszka Mozgi, reżysera mieszkającego obecnie w Wielkiej Brytanii. Film zgłosił do konkursu Londyński Uniwersytet UAL, ale animacja w całości powstała w Polsce.

Polskie animacje zostały wybrane spośród ponad dwóch tysięcy zgłoszonych do konkursu produkcji krótkometrażowych z całego świata.

Festiwal potrwa do 25 maja.

Lista filmów konkursowych 72 edycji festiwalu Cannes

"The Dead Don't Die", reż. Jim Jarmusch

"Mektoub My Love: Intermezzo", reż. Abdellatif Kechiche

"Once upon a Time In Hollywood", reż. Quentin Tarantino

"Ból i blask", reż. Pedro Almodovar

"Parasite", reż. Bong Joon-ho

"The Wild Goose Lake", reż. Diao Yinan

"The Traitor", reż. Marco Bellocchio

"Young Ahmed", reż. Jean-Pierre and Luc Dardenne

"Matthias And Maxime", reż. Xavier Dolan

"Oh Mercy", reż. Arnaud Desplechin

"A Hidden Life", reż. Terrence Malick

"Sorry We Missed You", reż. Ken Loach

"Little Joe", reż. Jessica Hausner

"Portrait Of A Lady On Fire", reż. Céline Sciamma

"Atlantique", reż. Mati Diop

"Sibyl", reż. Justine Triet

"It Must Be Heaven", reż. Elia Suleiman

"Frankie", reż. Ira Sachs

"Bacurau", reż. Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles

"The Whistlers", reż. Corneliu Porumboiu

"Les Misérables", reż. Ladj Ly

Autor: Justyna Kobus / Źródło: "Variety", tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to 1683 sztaby - w tym 95 w 24 krajach świata, aukcje internetowe, koncerty, pikniki i wydarzenia sportowe i tradycyjne Światełko do Nieba. 33. Finał WOŚP to także 120 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek. A wszystko to dla hematologii i onkologii dziecięcej. Jak gra Orkiestra? Ile zebrano już pieniędzy? 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy relacjonujemy na żywo w tvn24.pl i na antenie TVN24 oraz w TVN24 GO.

Orkiestra gra po raz 33. Dziś Finał WOŚP

Orkiestra gra po raz 33. Dziś Finał WOŚP

Źródło:
tvn24.pl

W trakcie interwencji w jednym z mieszkań w Siedlcach w sobotę wieczorem ratownik medyczny został zaatakowany ostrym narzędziem - przekazała policja. Po przewiezieniu do szpitala zmarł. Sprawcę ataku na medyka zatrzymano.

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rusza 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Donald Trump przemawiał w Las Vegas. Zmarł ratownik medyczny ugodzony nożem w Siedlcach. Na Białorusi odbędą się zorganizowane przez reżim Łukaszenki "wybory". Meksyk nie pozwolił na lądowanie samolotu z imigrantami deportowanmi z USA. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 26 stycznia.

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

Źródło:
PAP, TVN24

W niedalekiej przyszłości staniemy się większym krajem - zapowiedział w sobotę prezydent USA Donald Trump podczas wiecu w Las Vegas, czyniąc aluzję do wysuwanych przez niego roszczeń terytorialnych. Trump stwierdził też, że może odwrócić swoją decyzję o wyjściu ze Światowej Organizacji Zdrowia. Postawił jednak warunek.

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Źródło:
PAP, Reuters

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę SMS-owy alert, w którym ostrzega przed niebezpieczną pogodą mieszkańców kilku województw. Przypominamy, że ostrzeżenie wciąż obowiązuje.

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Karola Nawrockiego, a to w kampanii prezydenckiej nie najlepsza wiadomość dla kandydata. Sam Nawrocki, namaszczony przez PiS, w sobotę znowu musiał się tłumaczyć, bo dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej postanowiła przypomnieć pewne fakty. 

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
Fakty TVN

W Niemczech odbyły się w sobotę wielotysięczne demonstracje przeciwko prawicowemu ekstremizmowi. Według policji w Kolonii zebrało się około 40 tysięcy osób. W Berlinie przed Bramą Brandenburską było według organizatorów około 100 tysięcy ludzi, policja informowała o 35 tysiącach - podał portal rbb24.

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

"Morze świateł" w Berlinie. Sprzeciwiają się prawicowemu ekstremizmowi

Źródło:
PAP

Wszystkie autostrady międzystanowe, drogi szybkiego ruchu oraz mosty zostały ponownie otwarte - poinformowały służby w Nowym Orleanie w amerykańskim stanie Luizjana. Wcześniej z powodu ekstremalnej burzy śnieżnej większość dróg była nieczynna przez kilka dni.

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Źródło:
NOLA, NWS

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, który miejscami może rozpędzać się do 100 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański Senat zatwierdził w sobotę kandydaturę gubernator Dakoty Południowej Kristi Noem na ministra bezpieczeństwa krajowego. W niedzielę rano przekazała informację o swoim zaprzysiężeniu. Resort zajmuje się między innymi ochroną granic USA. To kluczowe stanowisko dla realizacji planów prezydenta Donalda Trumpa dotyczących ograniczenia nielegalnej migracji.

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

Źródło:
PAP

Jerzy Owsiak czuje się lepiej. W niedzielę powinien być w niezłej formie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy i współtwórca WOŚP. Środki zebrane podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. Profesor Wojciech Młynarski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, podkreślił, że "cały czas potrzebujemy nowego sprzętu, bo postęp w zakresie onkologii w ogóle, ale pediatrycznej przede wszystkim, jest bardzo duży".

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Źródło:
TVN24

To nie jest dobry moment, żeby zostawiać Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - tak rezygnację Jacka Siewiery skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej mówił, że ma "duży dystans do tego, co prezentuje sobą Siewiera". - Jeżeli ktoś próbuje budować wizerunek mieszaniny Sylvestra Stallone'a i profesora Zolla, to to musi eksplodować - stwierdził.

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Źródło:
TVN24

Na ulice Słowacji wyszły dziesiątki tysięcy ludzi. Protestujący jasno pokazują premierowi Robertowi Fico, że nie akceptują jego podróży do Moskwy. Premier z kolei pokazuje, że nie akceptuje tych, którzy jego nie akceptują. Opowiada o prowokacjach inspirowanych z Ukrainy oraz z USA i straszy służbami specjalnymi. 

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Źródło:
Fakty TVN

Urzędnicy prezydenta USA Donalda Trumpa polecili Pentagonowi zniesienie ograniczeń na dostawy ciężkich bomb lotniczych dla Izraela - podał w sobotę portal Axios za źródłami. Poprzednia administracja prezydenta Joe Bidena zablokowała jeden z kontraktów w obawie o los cywilów w Strefie Gazy.

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Źródło:
PAP

1067 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Siły rosyjskie zrzuciły bomby kierowane na obwody chersoński i sumski. Projekt DeepState monitorujący sytuację na froncie poinformował o dalszych postępach Rosjan w Donbasie. Z miasta Pokrowsk ewakuowano wszystkie dzieci - poinformowały tamtejsze władze. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i Jacek Siewiera przy okazji spotkań dotyczących bezpieczeństwa państwa rozmawiali także o planach szefa BBN - przekazał w sobotę rzecznik resortu obrony Janusz Sejmej. Dodał, że "bezwzględnie ważne" jest, by wiedza Siewiery "została wykorzystana", ale jest "za wcześnie, by mówić o konkretach".

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

Źródło:
PAP

Deportacja idzie bardzo dobrze - mówi prezydent Donald Trump, choć Meksyk nie zgodził się na lądowanie amerykańskiego samolotu z imigrantami na swoim terenie. Obławy na ludzi nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych trwają nie tylko w domach, ale i w zakładach pracy. Według nowych przepisów mogą być też prowadzone w szkołach i świątyniach.

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Jan Hernik, który od dwóch lat zmagał się z glejakiem. W 2024 roku zdjęcie autorstwa jego żony, którego był bohaterem, zostało wyróżnione w konkursie Grand Press Photo.

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

Źródło:
tvn24.pl

Alert powodziowy został ogłoszony w północnej Francji na skutek przejścia burzy Eowyn. W sobotę szczególnie niebezpiecznie było na północy kraju, gdzie ulice zmieniły się w rzeki. Meteorolodzy ostrzegają - groźnie będzie także w niedzielę.

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

Źródło:
TF1 Info, Meteo France, L'Internaute

Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla telewizji Al Jazeera, że Donald Trump nie jest sceptyczny wobec NATO - poinformowała kancelaria prezydenta. Udzielony w szwajcarskim Davos wywiad stacja wyemitowała w sobotę.

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Źródło:
PAP

Radosław Sikorski zareagował na słowa Marcina Przydacza z PiS, który stwierdził, że gdyby rozmowa szefa polskiej dyplomacji z jego amerykańskim odpowiednikiem Marco Rubio była dobra, "to Departament Stanu wydałby komunikat". Taki komunikat pojawił się jeszcze w czwartek. Sikorski opublikował jego zdjęcie w mediach społecznościowych. "Co racja, to racja" - skomentował.

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian
Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

"Karma wróciła" - tak polscy internauci komentują rozpowszechniany w mediach społecznościowych antyukraiński przekaz, jakoby w pożarach w Los Angeles spłonęły domy generałów z Ukrainy. Rosyjska propaganda wykorzystuje nawet tragedię w Kalifornii, by zdyskredytować ukraińską armię.

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Źródło:
Konkret24

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska nazwała wybory prezydenckie w swoim kraju, które mają się odbyć w niedzielę, "inscenizacją" i "maskaradą". W wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" podkreśliła, że "one nic nie zmienią", bo "Białorusini odrzucili Łukaszenkę w 2020 roku". Cichanouska mówiła, że najważniejsze jest teraz uwolnienie więźniów politycznych i przerwanie represji.

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Źródło:
PAP

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN