Zasłynął rolą Chłopaka u Polańskiego. Nie żyje aktor Zygmunt Malanowicz

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
now
Źródło:
PAP
Tomasz Gzell/PAPZygmunt Malanowicz nie żyje

Nie żyje Zygmunt Malanowicz, który zasłynął rolą Chłopaka w filmie Romana Polańskiego "Nóż w wodzie". W ostatnich latach brał udział w najważniejszych przedstawieniach stołecznego Nowego Teatru. Przygotowywał się do roli Odysa w nowym spektaklu. Miał 83 lata.

O śmierci aktora poinformował w poniedziałek na swojej stronie internetowej Nowy Teatr w Warszawie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zygmunt MalanowiczTomasz Gzell/PAP

"4 kwietnia 2021 odszedł od nas Zygmunt Malanowicz. Nie wiemy, co napisać, bo żadne słowa nie oddadzą żalu i nie wypełnią pustki, jaką pozostawił ten wspaniały człowiek, przyjaciel, wielki aktor" - czytamy na stronie teatru.

"Zygmuncie, żegnamy Cię, dziękując za wszystkie wspaniałe chwile, które nam ofiarowałeś"

Zespół teatru poinformował, że Malanowicz miał być Odysem w nowym spektaklu. "Mamy nadzieję, że w ten sposób, trochę na skróty, ale dotarł do Itaki. Zygmuncie, żegnamy Cię, dziękując za wszystkie wspaniałe chwile, które nam ofiarowałeś" - w ten sposób swojego kolegę pożegnał zespół teatralny.

Zygmunt Malanowicz urodził się 4 lutego 1938 r. w Korkożyskach koło Wilna. Był absolwentem PWSTiF w Łodzi. Po zakończeniu studiów grał w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, później występował w wielu teatrach w Polsce, między innymi: Polskim w Poznaniu, Ludowym w Krakowie, Powszechnym w Łodzi, Żeromskiego w Kielcach i warszawskimi Dramatycznym, Rozmaitości i Studio.

Wziął udział w znanych i ważnych przedstawieniach Warlikowskiego

Od premiery "Burzy" (2003 rok), w której zagrał Alonza, występował w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego. Malanowicz był jego ulubionym aktorem. Od 2008 roku grał w zespole Nowego Teatru w Warszawie.

Wziął udział w znanych i ważnych przedstawieniach Warlikowskiego: w "Dybuku", "Krumie", "Aniołach w Ameryce", "(A)pollonii", "Końcu", "Opowieściach afrykańskich", "Kabarecie warszawskim" i "Francuzach".

Zygmunt Malanowicz zasłynął rolą Chłopaka w filmie Romana Polańskiego "Nóż w wodzie"PAP

Grał u Wajdy, Poręby, Borcucha. Sam też reżyserował

Na swoim koncie miał też role filmowe w "Krajobrazie po bitwie" i "Polowaniu na muchy" Andrzeja Wajdy. "Filmem 'Polowanie na muchy' Wajda przerwał milczenie o mnie, dzięki czemu mogłem ponownie, po siedmioletniej przerwie, być obecny na ekranie" - powiedział aktor w jednym z wywiadów. I dodał: "W 'Krajobrazie po bitwie' pozwoliłem sobie na ukazanie zupełnie odmiennego obrazu księdza, niż to bywało zazwyczaj".

Aktor grał też między innymi w "Hubalu" i "Jarosławie Dąbrowskim" Bohdana Poręby, "Tulipanach" i "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha. Był też scenarzystą i reżyserem kilku filmów - "Szlachetna krew", "Pluton-239", "Bez dowodu". Grał także w serialach telewizyjnych, takich jak "Stawka większa niż życie", "Droga" i "Dom".

Autor:now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Gzell/PAP