"Zimna wojna" nominowana do nagród BAFTA. W czterech kategoriach

Kultura i styl

"Zimna wojna" otrzymała cztery nominacje do nagród BAFTA [nagranie: zwiastun "Zimnej wojny", reż Paweł Pawlikowski]Kino Świat
wideo 2/6

Film Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna" otrzymał cztery nominacje do nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA). Ma szansę na wygraną w kategoriach najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny oraz najlepsze zdjęcia.

Nagrody BAFTA - statuetki zwane Złotą Maską - są brytyjskim odpowiednikiem amerykańskich Oscarów.

Film "Zimna Wojna" był najważniejszym triumfatorem Europejskich Nagród Filmowych (EFA) i jest polskim kandydatem do Oscara. Paweł Pawlikowski napisał scenariusz filmu wraz z Januszem Głowackim, dziś już nieżyjącym, i we współpracy z Piotrem Borkowskim. Za zdjęcia odpowiada Łukasz Żal.

W kategorii najlepszy film nominacje do nagród BAFTA otrzymały: "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" Spike'a Lee, "Faworyta" Yorgosa Lanthimosa, "Green Book" Petera Farrelly'ego, "Roma" Alfonso Cuaróna oraz "Narodziny gwiazdy" Bradleya Coopera.

Nagrody zostaną przyznane po raz 72. w Londynie 10 lutego.

Romans w realiach komunistycznej Polski

"Zimna wojna" to opowieść o trudnej miłości. Wiktor (Tomasz Kot) poznaje Zulę (Joanna Kulig) w 1949 roku podczas przesłuchań do nowo powstającego zespołu ludowego Mazurek. Grupa ma być wizytówką kulturalną PRL-u. Wiktor angażuje Zulę do zespołu. Nie ukrywa swoich intencji - ma zamiar ją uwieść. Rodzi się między nimi wieloletni romans.

Wydarzenia pokazane w "Zimnej wojnie" rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku w Polsce i budzącej się po koszmarze wojny do życia Europie. W tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami z paryskich barów minionego wieku.

Ekipa kręciła "Zimną wojnę" w Polsce, we Francji i Chorwacji.

Autor: mm//now / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Opus Film | Łukasz Bąk