Obama-muzułmanin albo gej, naga Demi Moore, księżna Diana powstała z martwych, matka karmiąca 3-letnie dziecko piersią i Muhammad Ali przebity strzałami. Oto najbardziej kontrowersyjne okładki magazynów według przeglądu "Washington Post".
Umieszczenie zdjęcia Dżochara Carnajewa, młodego Czeczena oskarżonego o bombowy atak w Bostonie, na okładce słynnego magazynu "Rolling Stone" było ryzykownym posunięciem i wywołało falę sprzeciwu.
Mimo iż ten numer jeszcze się nie ukazał - nastąpi to 3 sierpnia - głośno o nim na całym świecie. Magazynowi zarzucane jest przedstawianie mężczyzny oskarżonego o zbrodnię jako celebryty. Zdjęcie 19-letniego chłopaka z kręconymi włosami przywodzi na myśl legendarne okładki z Bobem Dylanem i Jimem Morrisonem. Wydawca odpiera atak, mówiąc o artykule zawartym w magazynie jako "kawałku solidnego dziennikarstwa". To nie pierwsza okładka "Rolling Stone" budząca kontrowersje: do historii przeszła ta legendarna z 1981 roku przedstawiająca zdjęcie nagiego Johna Lennona i Yoko Ono, zrobiona w dniu śmierci muzyka.
Dyskusję w USA wywoływały również inne pisma. Karykatura Baracka Obamy i jego żony Michelle jako muzłumanina i terrorystki pojawiła się w "New Yorkerze" w lipcu 2008 roku. Prezydent USA z tęczową aureolą i podpisem "Pierwszy prezydent - gej" to "Newsweek" z maja 2013 r.. Zarówno te jak i inne pisma przyciągały w ten sposób czytelników łamiąc tabu, ośmieszając, krytykując i prowokując.
"Washington Post" wybrał dziesięć takich przypadków - okładek pism, które poruszyły świat i wywołały burzę w opinii publicznej. Mimo że zdania na ich temat są podzielone, jedno jest pewne - na długo zapadną w pamięć.
Autor: LZ\mtom / Źródło: The Washington Post