- Fantastyka przestaje być tylko i wyłącznie literaturą. To zjawisko popkulturowe - mówił w "Xięgarni" pisarz Andrzej Ziemiański. W programie nie zabrakło także relacji z XVII edycji Polconu - najstarszego i przez lata największego polskiego konwentu fanów fantastyki.
Polcon co roku odbywa się w innym mieście - tym razem impreza zawitała do Wrocławia.
W trakcie wydarzenia uczestnicy wybierają laureatów literackiej nagrody im. Janusza A. Zajdla w dwóch kategoriach: powieść i opowiadanie.
W tym roku nagroda powędrowała do jednego autora - Roberta M. Wegnera - za powieść "Pamięć wszystkich słów" i opowiadanie "Milczenie owcy".
"Książka zaczyna pewien proces"
W 2002 roku nagrodę tę - za opowiadanie "Autobahn nach Poznań" - otrzymał Andrzej Ziemiański, który był jednym z gości tegorocznej edycji Polconu.
W "Xięgarni" opowiadał m.in. o korzeniach polskiej literatury fantastycznej. - Praktycznie cała czołówka polskiej literatury klasycznej to byli ludzie, którzy pisali m.in. fantastykę - tłumaczył, wskazując m.in. na Bolesława Prusa. - Wtedy jednak nie było to postrzegane jako gatunek. Nie było podziału, który się wprowadził w latach 50., 60., że jest klasyka i fantastyka - wyjaśnił.
Pisarz zauważył, że fantastyka przestaje być tylko i wyłącznie literaturą. - To zjawisko popkulturowe. Taka machina, która się toczy własnym rozpędem. W dzisiejszych czasach, pisząc książkę, trzeba się liczyć z tym, że zaraz powstaną utwory muzyczne, ktoś się zacznie przebierać za bohaterów, będą konkursy, pojawią się gry - wyliczał. - Dlatego trudno mówić o literaturze. Książka zaczyna pewien proces, a on się później toczy bez wpływu autora, który nie ma nic do powiedzenia - tłumaczył.
- Czytelnik staje się twórcą literatury - stwierdził.
Pisarz-architekt
Ziemiański - z zawodu architekt - jest pisarzem science fiction i fantasy. Jako autor fantastyki naukowej zadebiutował w 1979 roku na łamach magazynu Politechniki Wrocławskiej "Sigma" z opowiadaniem "Zakład zamknięty". Jego debiutem książkowym był natomiast zbiór opowiadań "Daimonion", wydany w 1985 roku.
Po ponad dekadzie milczenia Ziemiański powrócił w 2000 roku jako autor opowiadania "Bomba Heisenberga" i serii kolejnych opowiadań publikowanych na łamach "Nowej Fantastyki" i "Science Fiction". Dużą popularność przyniosła mu powieść "Achaja" – często klasyfikowana jako fantasy, choć autor zdecydowanie uważa ją za science fiction.
Rozmowa z Andrzejem Ziemiańskim - w sobotnim wydaniu "Xięgarni".
Program powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".
"Xięgarnia" - w każdą sobotę o godz. 18:00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.
Zobacz cały program "Xięgarnia":
Autor: kg\mtom / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24