Wszystko o Bette Davis, "prawnuczce czarownicy z Salem"

Bette Davis w filmie "Za lasem"Wikipedia

Jest uważana obok Katharine Hepburn, za największą aktorkę w historii kina. Ma na koncie dwa Oscary i 11 nominacji. Pamiętamy ją przede wszystkim z filmu "Wszystko o Ewie". Wykreowała nowy wizerunek kobiety - wyzwolonej i dominującej, w świecie rządzonym przez mężczyzn. Taka też była prywatnie. Czterokrotnie zamężna, mówiła: "za każdym razem wybierałam źle". W głośnej biografii Charlotte Chandler Bette Davis opowiedziała o ukochanej matce, nieudanych związkach, a nade wszystko o rolach, z których większość przeszła do historii kina. Książka już w księgarniach.

W rankingu na Największą Legendę Ekranu, ogłoszonym na stulecie kina przez Amerykański Instytut Filmowy, Bette Davis zajęła drugie miejsce, tuż za Katharine Hepburn. Za życia doskonale zdawała sobie sprawę ze skali własnego talentu i siły osobowości. Choć odniosła gigantyczny sukces, odchodziła jednak samotna, niekochana i nieszczęśliwa - skłócona z jedyną córką i schorowana. W sporej mierze z własnej winy, bo jak większość wielkich artystów, nie była osobą łatwą we współżyciu. W biografii pióra Chandler (pisanej krótko przed śmiercią) nie ukrywa zresztą, że nie ma o sobie najlepszego zdania. Na swój paskudny charakter miała zabawne wytłumaczenie: "Rodzinna legenda mówi, że jedna z moich prababek była czarownicą z Salem, a to wiele wyjaśnia".

Trudno dziś uwierzyć, ale jej początki nie były łatwe. Mimo świetnego wykształcenia, urody i talentu, zamierzała już wzorem wielu aktorów, utrzymywać się z kelnerowania po nieudanych przesłuchaniach. Jednym z nielicznych, który od początku widział w niej zadatki na wielką aktorkę był George Cukor (twórca m.in. "My Fair Lady"). "Sławne kobiety prócz talentu mają różne irytujące cechy, każda własną. To jest coś, co je wszystkie wyróżnia" - mawiał. Bette Davis do tej definicji gwiazdy pasowała.

Bette Davis - biografia gwiazdy pióra Charlotte Chandlermateriały prasowe

Być najlepszą na przekór wszystkiemu

Od dzieciństwa wiedziała, że będzie kimś wyjątkowym. Zawsze chciała być we wszystkim najlepsza. „Nawet w pieczeniu ciasteczek, choć tego nie znosiłam” – zwierzała się Charlotte Chandler. O tym, że zostanie aktorką zdecydowała w wieku lat 16 lat, po tym jak mama zabrała ją do teatru w Bostonie na "Dziką kaczkę" Ibsena. Po latach, to właśnie za sprawą tej sztuki i na tej scenie, miała odnieść pierwszy sceniczny sukces.

Ale najpierw, zdruzgotana niepowodzeniami, pracowała jako bileterka w teatrze, ucząc się w wolnych chwilach "wszystkich ról, które potencjalnie mogłabym zagrać". Naprawdę nazywała się Ruth Elizabeth Davis, po rozwodzie rodziców zmieniła jednak imię Betty na Bette, wzorem bohaterki powieści Balzaca. Najbardziej chciała dopiec ojcu, który był temu przeciwny, a zostawił ją i siostrę z matką same. Nigdy też, nawet gdy była sławna, nie cenił jej jako aktorki. Na szczęście rekompensowała jej to matka swoją bezgraniczną miłością. Po niej odziedziczyła upór i urodę. To jej ciężkiej pracy na kilku posadach i wierze w niezwykły talent córki, zawdzięcza możliwość nauki w świetnej szkole. To także mama - Ruth Favor sprawiła, że nie zrezygnowała z aktorstwa. Mimo, że zdarzało się, iż w domu za całe pożywienie musiały wystarczać ziemniaki, Ruth nigdy nie pomyślała, by zarzucić inwestowanie w karierę córki.

"Jej wiara we mnie była tak wszechogarniająca, że musiałam się nią zarazić"- wspominała Bette. Sytuacja odmieniła się, gdy zauważona w rólce na Broadwayu 23-letnia Bette, dostała rolę w filmie. Ale pracę na planie pierwszego filmu, źle umalowana, nie budząca niczyjego zainteresowania, "mała, brązowa wrona", wspominała fatalnie. "Zła siostra" zebrała też kiepskie recenzje. Kolejny film był jednak sukcesem Bette. "Ci sami ludzie, dla których wcześniej byłam niewidzialna, teraz jedli mi z ręki" - opowiadała w biografii. Już wkrótce miała im pokazać, na co naprawdę ją stać.

Bette Davis w filmie "W niewoli uczuć"Wikipedia

Droga na szczyt

Być może nie zostałaby gwiazdą pierwszej wielkości, gdyby nie rola w dramacie George'a Arlissa "Człowiek, który grał Boga", dzięki któremu, podpisała 5-letni kontrakt z Warner Brothers. W tym samym roku wyszła za mąż za swoją pierwszą miłość - muzyka Hama Nelsona, ale małżeństwo przetrwało zaledwie trzy lata. Gwiazdą została za sprawą takich filmów jak "W niewoli uczuć" czy "Kusicielka". Za ten ostatni zdobyła pierwszego Oscara. W klasyku kina noir "Skamieniały las" wystąpiła z debiutantem... Humphreyem Bogartem.

Od początku różniła się "od platynowych idiotek z wyskubanymi brwiami, dla sławy gotowych przeczołgać się przez każde łóżko", jak mawiała o paru koleżankach. Cierpiała męki gdy Warner zrobił wszystko, by upodobnić ją do ówczesnej seksbomby Jean Harlow. Marzyła o ambitnym kinie, a jej ulubioną aktorką była Katharine Hepburn. Ona sama była dla Warnera utrapieniem, bo odrzucała role w kiepskich filmach, którymi ją zasypywano. Uciekła nawet do Anglii, zrywając kontrakt, co skończyło się grzywną i koniecznością przyjęcia ról w następnych, słabych produkcjach.

W końcu dostała propozycję zagrania piękności z Południa w filmie Williama Wylera "Jezebel". Otrzymała za nią drugiego Oscara, a Wylera (twórcę "Ben Hura" i "Rzymskich wakacji"), nazwała w biografii Chandler, "miłością życia". Para poróżniła się jednak i nigdy nie wróciła nawet do wspólnej pracy. Uczuciu do Wylera poświęca jednak najwięcej miejsca, siebie winiąc za rozpad związku.

Bette Davis, 1981 rokAlan Light | Wikipedia

Zdradzona matka i symbol Hollywoodu

Podczas gdy jej życie uczuciowe układało się fatalnie, (kolejne trzy małżeństwa nie przetrwały próby czasu, ona zaś zdradzała kolejnych mężów, tęskniąc za Wylerem), jej kariera trwała z przerwami 60 lat. Gdy w końcu lat 30. Selznick szukał aktorki do roli Scarlett w "Przeminęło z wiatrem", to ją Amerykanie widzieli w tej roli. Selznick chciał jednak obsadzić aktorkę nieznaną. Lata 40. były okresem spadku jej popularności i na jej prośbę, Warner rozwiązał z nią kontrakt. Obiecała sobie, że wróci, gdy dostanie naprawdę dobrą rolę. I tak zrobiła. Wróciła kreacją podstarzałej gwiazdy Broadwayu Margo Channing, która pomaga początkującej aktoreczce, w filmie Josepha Mankiewicza "Wszystko o Ewie". Z czasem odkrywa jednak, że dla Ewy jest tylko elementem układanki - ma otworzyć przed nią drzwi do kariery. Obraz do dziś uważany za jedno z największych arcydzieł kina. Otrzymał niepobitą wciąż liczbę 14 nominacji do Oscara, a 6 zamieniło się w statuetki. Nie wiadomo czemu nie dostała jej Bette, bo rola Margo uchodzi za jedną z najważniejszych kobiecych kreacji w kinie. Otrzymała za to Złotą Palmę w Cannes.

Był rok 1950, a po nim przyszły lata zawodowej posuchy. Wróciła znów w wielkiej formie w 1962 roku w filmie "Co się zdarzyło Baby Jane". Reżyser Robert Aldrich dopuścił się tu podstępu i zaangażował dwie nienawidzące się od lat gwiazdy (Davis i Joan Crawford), w rolach... nienawidzących się sióstr. "Nie dam złamanego pensa na te stare wiedźmy" - miał powiedzieć Jack Warner, ale w końcu dał się przekonać. Historia sióstr, z których pierwsza jest gwiazdą w dzieciństwie, druga zaś robi karierę jako dorosła, by po wypadku stać się zależną od młodszej, zrobiła furorę. Śledzenie potyczek aktorek na planie, było zaś równie fascynujące, co sam film. Np. w scenie, gdy Baby Jane kopie siostrę, Bette kopnęła Joan w głowę tak, że ta... wymagała szwów. W odwecie Crawford włożyła do kieszeni obciążniki i kiedy Davis wlokła jej bezwładne ciało, nadwyrężyła sobie plecy. Z zawodowej konfrontacji to Davis wyszła zwycięsko, budując kolejną wielką rolę. Ostatnią wspaniałą kreację stworzyła w dramacie "Sierpniowe wieloryby" w 1987 roku.

Krótko przed śmiercią spotkał ją jeszcze jeden cios. Jej córka Barbara opublikowała książkę “My Mother’s Keeper", w którym ukazywała Bette jako złą, agresywną matkę i alkoholiczkę. Przyjaciele aktorki stanęli w jej obronie, nawet były mąż Gary Merril potępił Barbarę, a syn Michael zerwał kontakty z siostrą. Bette wydziedziczyła córkę i nigdy już nie chciała jej widzieć. "Nigdy nie doszłam do siebie po zdradzie rodzonej córki" - zwierzyła się Chandler. Zmarła dwa lata później w wieku 81 lat. Do dziś jednak stanowi symbol nieśmiertelności Hollywoodu.

Autor: Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 05.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Silnie pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Gdzie jest burza? Wieczór głośny od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Alert RCB został wydany w 10 województwach. Ostrzeżenie przed burzami z gradem i silnym wiatrem zostało wydane w niedzielę i ma obowiązywać przez cały dzień. Sprawdź, gdzie należy zachować szczególną ostrożność.

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Alert RCB dla 10 województw. "Gwałtowne burze z gradem i silny wiatr"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24