World Press Photo odebrało fotografowi Giovanniemu Troilo pierwszą nagrodę w kategorii "Problemy współczesne". Okazało się, że jego zdjęcia były pozowane, a część z nich wykonano w innym miejscu, niż deklarował.
Troilo przedstawił swoją serię zdjęć „La Ville Noir - Mroczne serce Europy”. Była to opowieść o belgijskim mieście Charleroi. Okazało się jednak, że część zdjęć zrobiono w Molenbeek-Saint-Jean pod Brukselą.
Nieprawidłowości dostrzegł burmistrz Charleroi. Na jednym ze zdjęć pojawia się otyły mężczyzna, który -jak twierdził fotograf - nie nie opuszcza mieszkania w obawie przed mafią. Tymczasem mężczyzna jest postacią bardzo rozpoznawalną w mieście i prowadzi winiarnię.
O fałszerstwie dowiedziało się World Press Photo. Troilo potwierdził ostatecznie, że zdjęcia zrobiono gdzie indziej, a część była pozowana. Nagroda musiała zostać odebrana, gdyż ten rodzaj oszustwa jest niezgodny z zasadami konkursu. World Press Photo prezentuje głównie zdjęcia reportażowe, czyli zgodne z rzeczywistością. Wiele prac jest odrzucanych za to, że są pozowane lub przerabiane w programach graficznych.
- World Press Photo musi opierać się na prawdziwych historiach. Liczy się zawodowa etyka. Musimy sprawdzać i kontrolować miejsca. Teraz złamano zasady i przekroczono granicę - powiedział dyrektor konkursu Lars Boering.
Nowym zwycięzcą w tej kategorii został Giulio Di Sturco, który przedstawił cykl zdjęć "Chollywood".
Najbardziej prestiżowy
World Press Photo to najbardziej prestiżowy konkurs dla fotografów pracujących dla mediów organizowany przez założoną w 1955 roku fundację World Press Photo. Polacy zdobyli w nim do tej pory 30 wyróżnień, w tym sześć razy główną nagrodę w podkategoriach. W tej edycji zwycięzca nagrody głównej otrzymał 10 tys. euro oraz profesjonalny aparat firmy Canon.
O nagrody walczyło 5692 fotoreporterów ze 131 krajów, którzy nadesłali w sumie 97 912 zdjęć.
Laureatem tegorocznej edycji jest duński fotograf Mads Nissen, który uwiecznił intymną chwilę pary młodych rosyjskich gejów. To drugie w karierze Duńczyka wyróżnienie w tym konkursie.
Zwycięska fotografia powstała w rosyjskim Sankt Petersburgu. Przedstawia parę młodych gejów: 21-letniego Jona i 25-letniego Alexa. Obaj półnadzy leżą na łóżku w przyciemnionym pokoju.
#WorldPressPhoto retira premio a fotógrafo italiano por falsear información http://t.co/50vdyHWyrF pic.twitter.com/i0UwXrdedG
— FOROtv (@Foro_TV) March 5, 2015
Autor: kło/ja / Źródło: worldpressphoto.org, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: http://www.worldpressphoto.org/