Kultura i styl

Nie żyje aktor filmowy i teatralny Władysław Kowalski

Kultura i styl


W niedzielę po południu zmarł aktor filmowy i teatralny Władysław Kowalski - poinformował prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz. Kowalski związany był między innymi z warszawskimi teatrami: Ateneum, Teatrem Powszechnym, Teatrem Dramatycznym. Miał 81 lat.

Jak powiedział prezes Związek Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz, do upublicznienia informacji o śmierci artysty upoważnili go żona i syn zmarłego.

"Niesłychanie ciepły człowiek"

Jak wspomina reżyser Waldemar Szarek, Kowalski był nie tylko profesjonalnym aktorem, lecz także "niesłychanie ciepłym człowiekiem". - Władysław Kowalski wspaniale współpracował z młodymi ludźmi. Delikatnie im podpowiadał, pomagał i był przy tym bardzo, bardzo ciepły - powiedział reżyser serialu "Sposób na Alcybiadesa" oraz filmu "Spona", w których Kowalski zagrał główną rolę.

- Pamiętam, że po raz pierwszy zobaczyłem go na ekranie w "Miłości dwudziestolatków" Wajdy, gdzie główną rolę grał co prawda Zbyszek Cybulski, ale ja najlepiej zapamiętałem właśnie Kowalskiego. Władysław wspaniale realizował się głównie w teatrze. W filmie grał genialne epizody, ale rzadko miał szczęście by w filmie w pełni ukazać swój kunszt" - powiedział Szarek.

"Był absolutnie zrośnięty z teatrem"

Aktorka Joanna Szczepkowska powiedziała o Kowalskim: - Był absolutnie zrośnięty z teatrem.

- Był artystą teatralnym zawsze młodym duchem, tak młodym, jakim się jest tylko w pierwszych latach zawodu. On taki pozostał do końca - powiedziała Szczepkowska na wieść o śmierci Kowalskiego.

Według niej, Kowalski także w wyjątkowy sposób potrafił zarażać kolegów pasją na próbach. - Będzie z nami zawsze - podkreśliła aktorka, która występowała z Kowalskim w wielu spektaklach i filmach, między innymi w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas" (2009) w reżyserii Rafała Wieczyńskiego.

Zadebiutował w spektaklu "Kapelusz pełen deszczu"

Władysław Kowalski urodził się 24 lutego 1936 w Żurawcach koło Tomaszowa Lubelskiego. W 1959 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie i w tym samym roku zadebiutował w roli Chucha w spektaklu "Kapelusz pełen deszczu" w reżyserii Andrzeja Wajdy w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Z teatrem tym związany był od roku 1960. W latach 1960–1974 występował w warszawskim Teatrze Ateneum, a następnie w Teatrze Powszechnym. W 2005 r. rozpoczął współpracę z Teatrem Dramatycznym.

Kowalski zagrał między innymi w filmach Andrzeja Wajdy - "Pokolenie" oraz "Kanał". W ostatnich latach widzowie mogli zobaczyć aktora między innymi w produkcji Łukasza Palkowskiego "Bogowie", "Paniach Dulskich" Filipa Bajona, "Excentrykach" Janusza Majewskiego, czy filmie Małgorzaty Szumowskiej "Body/Ciało".

Współpracował również z wieloma wybitnymi reżyserami filmowymi, między innymi Wojciechem Jerzym Hasem, Krzysztofem Kieślowskim, Januszem Morgensternem, Jerzym Sztwiertnią. W sumie zagrał w około 135 spektaklach Teatru Telewizji.

Artysta był laureatem wielu nagród: został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej". W 2014 r., w 55. rocznicę twórczości artystycznej Kowalski otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Jego pierwszą żoną była aktorka Elżbieta Kępińska. Od 1981 był mężem Moniki Sołubianki.

Autor: kb/sk / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości