Jan Karski nieznany. Waldemar Piasecki w "Xięgarni"

Kultura i styl

tvn24Waldemar Piasecki był gościem "Xięgarni"

- Był człowiekiem żyjącym pełnym życiem. Zdecydowanie nie był abstynentem - mówił o Janie Karskim w "Xięgarni" jego były sekretarz Waldemar Piasecki, dziennikarz i pisarz.

W "Xięgarni" spotkanie z Waldemarem Piaseckim, polskim dziennikarzem i pisarzem, który od lat mieszka w Nowym Jorku. Współpracuje między innymi z "Przekrojem", "Wprostem" czy "Przeglądem". Od trzech dekad aktywnie uczestniczy w polsko-żydowskich i żydowsko-chrześcijańskich wzajemnych relacjach i dialogu.

Był sekretarzem Jana Karskiego, koordynatorem jego działalności publicznej i przede wszystkim przyjacielem. Na początku lat 90. utworzył nagrodę Orła Jana Karskiego oraz jej kapitułę. Wkrótce po śmierci profesora został członkiem-założycielem oraz przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Towarzystwa Jana Karskiego.

"Człowiek żyjący pełnym życiem"

- Był człowiekiem żyjącym pełnym życiem. Zdecydowanie nie był abstynentem - mówi o Janie Karskim w "Xięgarni" Piasecki. - Spożywanie eleganckich trunków w eleganckim towarzystwie było nie tylko jakąś formą spędzania czasu, ale, powiedzmy, jakiegoś stylu - dodał.

- Wielu kolegów zwracało uwagę, że jak był Karski w czasie wojny w Paryżu to odwiedzał różne klubu rozrywkowe, nie siedział w kościołach modląc się tylko - mówił Piasecki.

Jego zdaniem, Jan Karski jeżeli nie zostałby dyplomatą, to byłby pisarzem albo dziennikarzem. - On miał bardzo dobre pióro, wyczucie stylu - podkreślił.

- Karski powiedział: jeżeli Ty chcesz o mnie pisać, a ja się na to godzę, to na pewno nie będzie to nudna powieść (...). To musi się czytać, bo to szkoda Twojego czasu i mojego - przypomniał.

Jednak - jak dodał - Jan Karski się nie zmieniał. - Ludzie, którzy go spotykali, czy byli z nim blisko mieli problem z tym, jak bulwersował ludzi, tym że był takich stałych poglądów - powiedział Piasecki.

Ponadto w "Xięgarni" Jan Peszek Jako Kornel Makuszyński w felietonie Janusza Rudnickiego. A Tomasz Jastrun opowiedział jakie książki trzeba koniecznie przeczytać

W "Xięgarni" Jan Peszek w roli Kornela Makuszyńskiegotvn24

Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 02.30.

Autor: tmw\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24