W Gdyni gwiazdy i łowcy autografów

Aktualizacja:

W błyskach fleszy, wśród tłumu fanów, w światłach reflektorów… ale bez czerwonego dywanu rozpoczął się - już oficjalnie - 32. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Festiwal teoretycznie rozpoczął się w poniedziałek, jednak wszystkie dotychczasowe seanse były przepełnione nerwowym oczekiwaniem na wtorkowy wieczór. Bo czym jest festiwal w Gdyni bez gwiazd kina? Tak zdawały się pytać czekające przed Teatrem Muzycznym fanki. Czekające zresztą przeważnie bezskutecznie - przygotowane zeszyty świeciły pustymi kartkami. To wszystko zmieniło się we wtorek o 19.30, kiedy uroczystym seansem filmu „Katyń” festiwal ruszył pełną parą.

Film Andrzeja Wajdy w konkursie nie startuje. Ale trudno sobie wyobrazić, żeby tak ważnego obrazu w Gdyni zabrakło. Zresztą reżyser wraz z swymi aktorami - Danutą Stenką, Magdą Cielecką, Arturem Żmijewskim i Andrzejem Chyrą - należeli do najważniejszych gości. Sam reżyser o swoim dziele mówi: "To film potrzebny. Polskie kino potrzebuje obrazów dotykających ważnych i bolesnych epizodów naszej historii".

Wajda: "Katyń" to film potrzebny
Wajda: "Katyń" to film potrzebnyTVN24

Pojawili się też politycy - były prezydent Lech Wałęsa czy Maciej Płażyński. Ale także najważniejsi obywatele Trójmiasta i oczywiście główni bohaterowie tych kilku dni – artyści. Czasem ze znanymi nazwiskami, czasami dopiero wkraczający w szeregi tych, których fotografowie prosili o zatrzymanie się na kilka chwil przed obiektywem.

Łowcy autografów Na początku fanki licytowały się tylko, na czyj autograf liczą najbardziej. – Paweł Małaszyński – mówiła jedna. – Nie, Joanna Brodzik – ripostowała inna. Dziennikarze sennie odbierający akredytacje - aparaty i mikrofony trzymali opuszczone. Wspominali tylko poprzednie edycje. – A pamiętasz Lindę otoczonego ochroniarzami? – pyta jeden. – A Pazura w białej limuzynie? – dodawał kolejny.

Teraz jest już lepiej, nastolatki z dumą prezentują kartki z podpisami Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Majchrzaka i aktorów znanych nie tyle z nazwiska, co z obecności na szklanym ekranie („wiesz, to ten co grał w 'Lokatorach'”). Mimo, że wielu oczekiwanych gwiazd nie zobaczyły, to nikt nie odchodził zawiedziony.

To co w polskim kinie najlepsze Za nami dopiero pierwsze festiwalowe pokazy, trudno więc mówić cokolwiek o faworytach. Filmy w tegorocznym konkursie głównym - a jest ich 22 - są ciekawym przeglądem różnorodności kina. Bo oprócz dobrze już znanych przebojów kinowych, czy wręcz telewizyjnych („Testosteron”, „Świadek koronny”) znalazło się miejsce na „Szklane usta” Lecha Majewskiego, czyli obraz bardziej należący do kategorii video-artu, niż fabuły. Ale i w tym roku w Gdyni nie zabraknie uznanych nazwisk. Swoje nowe filmy przywieźli Jerzy Stuhr („Korowód”), a także Maciej Wojtyszko („Ogród Luizy”).

Dwukrotny laureat Oskara Janusz Kamiński, wcześniej znany jako operator, pojawia się w roli reżysera filmu „Hania”. Aż sześciu reżyserów w tej stawce to debiutanci. Jednego z nich - Piotra Szczepańskiego z „Aleją gówniarzy” - już zobaczyliśmy.

Dla tych, którzy na pełny debiut fabularny dopiero czekają, przeznaczony został konkurs etiud filmowych, pokazywanych równolegle do konkursu głównego. Ten dział ma zresztą zyskiwać na randze w kolejnych latach, przyciągać nie tylko studentów naszych uczelni filmowych, ale polskich filmowców kończących studia w ogóle.

Życie widowni Na festiwalu jest też mniej oficjalny konkurs – długości braw po każdym z seansów. Jest to pewien prognostyk świadczący o szansach w zmaganiach o nagrodę publiczności. Choć jeden ze złośliwych widzów, odbierając kurtkę z szatni na długo przed końcem filmu zauważył, że "powinien ktoś także liczyć ilość trzaśnięć drzwiami w trakcie trwania pokazu". Istotnie, nie wszystkie filmy są tu arcydziełami. Ale przecież nikt widzom nie obiecywał, że będą.

Widownia bywa najczęściej skrajna w ocenach. Po jednym z seansów tymi samymi drzwiami wychodziły dwie pary. W pierwszej pewna pani, z wyraźną pretensją w głosie, oznajmiła, że scenarzysta powinien czasem w życiu sprawdzić to, o czym pisze. W drugiej parze kobieta zaszeptała do ucha przyjaciółki:"to niesamowite, na tym filmie najpierw byłam wściekła, potem się popłakałam, a na końcu śmiałam, nigdy wcześniej coś takiego mi się nie przydarzyło".

Za nami dopiero pierwsze dwa dni, ledwie kilka głównych dań festiwalu. Gwiazdy pewnie jeszcze w Gdyni zostaną, ale to dla nich tylko był wtorkowy wieczór i oczywiście gala wręczenia nagród. Od środy do soboty w Gdyni najważniejsze będą polskie filmy ostatniego roku.


Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Amerykańskie siły przeprowadziły w niedzielę dziesiątki nalotów na cele Państwa Islamskiego w środkowej Syrii. Taką informację podało za pośrednictwem mediów społecznościowych Centralne Dowództwo USA (CENTCOM). Do obecnej sytuacji w Syrii odniósł się również Joe Biden, który zapowiedział wsparcie dla Syryjczyków w tworzeniu nowego państwa.

Amerykanie zaatakowali cele Państwa Islamskiego w Syrii

Amerykanie zaatakowali cele Państwa Islamskiego w Syrii

Źródło:
Reuters, PAP

W programie "W kuluarach" dziennikarze TVN24 i "Faktów" TVN dyskutowali o pomysłach kandydatów na prezydenta na wygraną w wyborach. Na czym zależy sztabowi kandydata PiS Karola Nawrockiego? - Zależy im na rozpoznawalności. Lodówka na plecach, bieganie, boks to jest to, co daje mu rozpoznawalność i oni ją na tym budują - wskazywała Arleta Zalewska. Agata Adamek przekazała, że jednym z planów sztabowców kandydata KO Rafała Trzaskowskiego jest objazd po Polsce śladem "odwróconej litery L".

"Mieli przygotowanych kilka spotów, już ich nie będą emitować"

"Mieli przygotowanych kilka spotów, już ich nie będą emitować"

Źródło:
TVN24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę w mediach społecznościowych, że od początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji Ukraina straciła 43 tysiące żołnierzy, a 370 tysięcy zostało rannych.

Zełenski podał, ilu żołnierzy straciła Ukraina

Zełenski podał, ilu żołnierzy straciła Ukraina

Źródło:
PAP

W Szarowie w Małopolsce kierująca samochodem osobowym z niewyjaśnionych przyczyn wjechała przez szybę do hotelu. Nikomu nic się nie stało. Policja ustala okoliczności tego zdarzenia.

Samochodem wjechała przez szybę do hotelu

Samochodem wjechała przez szybę do hotelu

Źródło:
tvn24.pl

Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie poinformował w niedzielę o śmierci profesora tej uczelni Mirosława Kurkowskiego, z którym rodzina nie miała kontaktu od 3 grudnia. W niedzielę częstochowska policja poinformowała o znalezieniu samochodu Kurkowskiego, w środku było ciało.

Zaginięcie wykładowcy. Uczelnia poinformowała o jego śmierci

Zaginięcie wykładowcy. Uczelnia poinformowała o jego śmierci

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem na drogach w południowej Polsce. Ślisko może być w kilku województwach. Dla powiatów nad morzem wydano ostrzeżenia w związku ze spodziewanym silnym wiatrem.

Silny wiatr i niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia

Silny wiatr i niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Syryjscy rebelianci obalili rządy Baszara al-Asada, upadły dyktator uciekł z kraju. Rosyjskie agencje - powołując się na źródła na Kremlu - przekazały po południu, że Asad i jego rodzina przebywają w Rosji i otrzymali tam azyl. Na razie nie ma jednak oficjalnych i potwierdzonych informacji o tym, gdzie znajduje się były już przywódca Syrii.

Gdzie jest Asad? Rosyjskie agencje: przybył do Moskwy, dostał azyl

Gdzie jest Asad? Rosyjskie agencje: przybył do Moskwy, dostał azyl

Źródło:
PAP, Reuters

Premier Donald Tusk skomentował w mediach społecznościowych sytuację w Syrii, gdzie rebelianci ogłosili upadek reżimu Baszara al-Asada.

Tusk o tym, co "uświadomiły światu" wydarzenia w Syrii

Tusk o tym, co "uświadomiły światu" wydarzenia w Syrii

Źródło:
PAP

Ściśle chroniony gatunek czarnej pszczoły zaobserwowano na kampusie Uniwersytetu Wrocławskiego. Zadrzechnia czarnoroga jest owadem ciepłolubnym, a w Polsce należy do rzadkości.

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Czarne pszczoły pojawiły się we Wrocławiu

Źródło:
PAP, uwr.edu.pl

Na nagraniu z miesięcznicy smoleńskiej 10 września widać, jak Jarosław Kaczyński uderza ręką w twarz aktywistę. Za to właśnie Sejm uchylił prezesowi PiS immunitet. Publikujemy wideo, które zostało wcześniej zaprezentowane posłom na posiedzeniu komisji regulaminowej.

Za to Kaczyński stracił immunitet. Nagranie

Za to Kaczyński stracił immunitet. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Liczne nagrania przedstawiają sceny z wnętrz dwóch pałaców obalonego prezydenta Baszara Al-Asada. Widać na nich, że do środka weszli zarówno rebelianci, jak i cywile. Bojownicy oddają strzały na znak zwycięstwa, a cywile plądrują wnętrza.

Rebelianci i cywile weszli do pałaców Asada. Nagrania

Rebelianci i cywile weszli do pałaców Asada. Nagrania

Źródło:
PAP, Reuters

Syria przez ponad pół wieku znajdowała się pod rządami Asadów. W 1970 roku w wyniku puczu wojskowego do władzy doszedł Hafiz al-Asad, a po jego śmierci w 2000 roku rządy objął jego syn Baszar. 8 grudnia uciekł z kraju, gdy do stolicy weszły zbrojne oddziały jego przeciwników.

Ojciec i syn rządzili Syrią przez ponad pół wieku. Skończyły się czasy Asadów

Ojciec i syn rządzili Syrią przez ponad pół wieku. Skończyły się czasy Asadów

Źródło:
PAP

Reżim w Damaszku upadł i to w zasadzie bez walki - powiedziała arabistka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Sara Nowacka. W jej ocenie do sukcesu rebeliantów przyczyniły się ich "uśpione komórki" w syryjskiej stolicy oraz osamotnienie Baszara al-Asada. Jak mówiła, choć syryjska opozycja jest mocno zradykalizowana, a ugrupowanie, które rozpoczęło ofensywę ma terrorystyczne korzenie, "duża część społeczeństwa wita nową rzeczywistość z nadzieją, może nawet radością".

Terrorystyczne korzenie radykałów. Kto obalił reżim i co to oznacza dla Syrii?

Terrorystyczne korzenie radykałów. Kto obalił reżim i co to oznacza dla Syrii?

Źródło:
TVN24

Marynarze ze statku "Jawor" wrócili do Europy - poinformował rzecznik Polskiej Żeglugi Morskiej. Ponad dwa miesiące temu załoga została zatrzymana w brazylijskim porcie w Sao Luis. - Od piątku organizowaliśmy ich powrót. Kupiliśmy bilety do Warszawy, Berlina, Krakowa, Sofii i Bukaresztu – przekazał rzecznik.

Nowe informacje o załodze statku "Jawor"

Nowe informacje o załodze statku "Jawor"

Źródło:
PAP

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Burmistrz Nowego Jorku poinformował, że policja jest coraz bliżej zatrzymania podejrzanego o zamordowanie szefa największej w USA firmy ubezpieczeniowej UnitedHealthcare Briana Thompsona. - Sieć się zaciska - stwierdził Eric Adams, zarazem były policjant. FBI oferuje do 50 tysięcy dolarów nagrody za pomoc w ujęciu zabójcy.

Szukają mordercy szefa giganta ubezpieczeniowego. "Sieć się zaciska"

Szukają mordercy szefa giganta ubezpieczeniowego. "Sieć się zaciska"

Źródło:
PAP

Coraz częściej lekki mróz ma panować nie tylko nocami. Jakiej aury możemy się spodziewać przed świętami Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Pogoda na 16 dni: do świąt na granicy jesieni z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chińskie platformy sprzedażowe mają za sobą rok pełen kryzysów wizerunkowych: USA i UE zapowiadały przyjrzenie się ich interesom, pojawiły się problemy z wejściem na giełdę, a kolejne raporty organizacji pozarządowych ujawniały, że firmy miały korzystać z niewolniczej pracy i sprzedawać produkty zanieczyszczone toksycznymi substancjami. - To nic nie zmienia - uważa Sylwia Czubkowska, autorka książki "Chińczycy trzymają nas mocno". - Tym tematem interesuje się część konsumentów, ale politycy niespecjalnie.

Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Chińskie platformy szturmem biorą rynek. "Jako społeczeństwo i państwo przegrywamy"

Źródło:
tvn24.pl

Do końca akcji charytatywnej Szlachetna Paczka pozostało pięć dni i kilka godzin, a bez wsparcia wciąż pozostaje ponad 2 tysiące rodzin. Wolontariusze apelują o przekazywanie i zgłaszanie się do pomocy. - Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców - powiedziała w rozmowie z TVN24 prezes stowarzyszenia Wiosna i wolontariuszka Szlachetnej Paczki Joanna Sadzik.

"Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców"

"Nie było roku, w którym aż tak potrzebowalibyśmy darczyńców"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znamy już nominacje we wszystkich kategoriach konkursu Grand Press. Wyróżnionych zostało aż szesnaście materiałów autorstwa dziennikarzy TVN, TVN24 i tvn24.pl. Robert Zieliński z portalu tvn24.pl otrzymał trzy nominacje w dwóch kategoriach.

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Nasi dziennikarze z nominacjami do Grand Press 2024

Aktualizacja:
Źródło:
Grand Press
Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Ostatnie Pokolenie. Chuligańskie wybryki czy uprawnione obywatelskie nieposłuszeństwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę odbyła się pierwsza msza w odbudowanej po pożarze z 2019 roku paryskiej katedrze Notre Dame. Uczestniczył w niej między innymi prezydent Francji Emmanuel Macron. Od niedzielnego wieczora katedra znów jest dostępna dla wszystkich.

Pierwsza msza w odbudowanej katedrze Notre Dame

Pierwsza msza w odbudowanej katedrze Notre Dame

Źródło:
PAP