Projektantka mody dame Vivienne Westwood zmarła w wieku 81 lat - podało BBC. Jej dom mody w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych przekazał, że zmarła "spokojnie" i otoczona rodziną w dzielnicy Clapham w południowym Londynie.
W oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych przez jej dom mody napisano także, że "Vivienne do ostatniej chwili robiła to, co kochała, projektując, pracując nad swoją sztuką, pisząc książkę i zmieniając świat na lepsze".
"Prowadziła niesamowite życie. Jej innowacyjność i wpływ w ciągu ostatnich 60 lat były ogromne i będą kontynuowane w przyszłości" – dodano. Jak oceniono, "świat potrzebuje ludzi takich jak Vivienne, aby dokonać zmiany na lepsze".
Westwood synonimem nowego, szokującego stylu
Vivienne Westwood zyskała rozgłos w świecie mody w latach 70. dzięki swoim androgynicznym projektom, a także koszulkom z hasłami i lekceważącemu podejściu do establishmentu.
Wkrótce zaczęła odnosić sukcesy na pokazach mody w Londynie, Paryżu, Mediolanie i Nowym Jorku. Jej nazwisko stało się synonimem nowego, szokującego stylu i podejścia, chociaż zmieniała dość często swoje stroje. Jak pisali recenzenci, nigdy nie było wiadomo, czym zaskoczy widzów na pokazach.
Modelki ubrane w stroje Westwood często nosiły na T-shirtach i innych elementach ubioru hasła wzywające do walki ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem środowiska. Była znana z poparcia dla kontrowersyjnego założyciela demaskatorskiego portalu Wikileaks Juliana Assange'a.
Westwood zaprojektowała między innymi w 1989 roku strój dla ówczesnej brytyjskiej premier Margaret Thatcher, w którym pojawiła się na okładce kolorowego magazynu.
W 1992 roku królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II odznaczyła ją Orderem Imperium Brytyjskiego (OBE). Jednak nawet wówczas, podczas uroczystości w pałacu Buckingham, potrafiła zaszokować obecnych swym niekonwencjonalnym strojem.
"Jedynym powodem, dla którego jestem w świecie mody, jest niszczenie słowa 'konformizm'. Nic mnie nie interesuje, jeżeli nie ma tego elementu" - napisała Westwood w swojej biografii, która ukazała się w 2014 roku.
Jej mąż i partner w biznesie, projektant Andreas Kronthaler, zapowiedział, że będzie kontynuował prace z Vivienne "w sercu". - Pracowaliśmy do końca. Ona dała mi mnóstwo rzeczy do zrobienia - przekazał, cytowany przez BBC.
Źródło: BBC, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock