Tytus, Romek i A'Tomek pracują w harcerskiej poczcie polowej. Uczłowieczony szympans z radością depcze hitlerowską flagę - tak wygląda mural, który Papcio Chmiel ukończył na murze okalającym Muzeum Powstania Warszawskiego.
- Ten mural to dla mnie osobista zemsta na Niemcach, mogłem się ucieszyć, że Tytus depcze flagę hitlerowską, tym bardziej, że niestety należę do pokolenia, które ma okupację wciąż przed oczami - mówi zadowolony autor. Papcio Chmiel namalował swoich bohaterów w tzw. pasiece, czyli głównym punkcie zbierania powstańczej poczty.
Jak wiele milionów Polaków wychowałem się czytając "Tytusa, Romka i A'Tomka", teraz próbuję miłość do nich zaszczepić swoim dzieciom.(...) Są tu murale m.in. Wilhelma Sasnala, Edwarda Dwurnika i Grupy Twożywo - wszystkich, którzy mają coś do powiedzenia jeśli chodzi o zbiorową wyobraźnię. To naturalne, że Papcio Chmiel, który organizował zbiorową wyobraźnię wielu pokoleń dorastającej młodzieży w PRL-u, powinien się także wypowiedzieć. Jan Ołdakowski, Muzeum Powstania Warszawskiego
- Pasieka składa się z uli, ule w Powstaniu to były skrzynki, a pszczoły - to harcerze. Na moim muralu Tytus właśnie dostał paczkę listów do rozniesienia - właśnie wybiega z pasieki na miasto. Tłem obrazu jest fragment palącego się miasta - opowiada.
W prawym dolnym rogu muralu Chmielewski umieścił swój podpis: nie "Papcio Chmiel" jak zwykle tylko "starszy strzelec Jupiter". - Właściwe powinienem napisać tam: "starszy strzelec podchorąży Jupiter", bo w takim stopniu wyruszyłem do Powstania Warszawskiego - tłumaczy z uśmiechem.
"Przetrwa do Grunwaldu"
Mural Papcia Chmiela jest kopią jednej z ilustracji zamieszczonych w ostatnim tomie przygód trójki przyjaciół. - Wyróżnia się spośród innych murali, jest pstrokaty. Wszedłem już w metodę komiksu, moje rysunki mają czarne kontury, są wypełnione kolorami w środku. Malowałem mural farbami akrylowymi, które ponoć przetrwają do następnego Grunwaldu - podkreślił.
W najnowszej części przygód Tytusa, Romka i A'Tomka - komiksu autorstwa Papcia Chmiela, na którym wychowywało się kilka pokoleń Polaków - bohaterowie walczą w Powstaniu Warszawskim.
Ostatni tom
Pierwsze odcinki przygód Tytusa, Romka i A'Tomka ukazały się w 1957 roku na łamach harcerskiego czasopisma "Świat Młodych". W 1966 roku nakładem Wydawnictwa Harcerskiego "Horyzonty" opublikowano pierwszą księgę "Tytus harcerzem". Książeczki z przygodami Tytusa, Romka i A'Tomka, wydawane były następnie przez Młodzieżową Agencję Wydawniczą, a od 1990 roku przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.
Albumem o Powstaniu Warszawskim twórca 31 ksiąg komiksu o Tytusie postanowił ukoronować i zakończyć swoją 52-letnią pracę komiksowego rysownika i scenarzysty.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24