To będzie najwyższy i najdroższy budynek mieszkalny Nowego Jorku

Nabywców mieszkań w 432 Park Avenue Tower zwabił widok na Central Park i rzekę Hudson
Nabywców mieszkań w 432 Park Avenue Tower zwabił widok na Central Park i rzekę Hudson
Źródło: CIM Group & Macklowe Properties

96 pięter, a na najwyższym apartament z widokiem na Central Park za 95 mln dolarów - to wieżowiec 432 Park Avenue Tower, który powstaje w Nowym Jorku. Mimo iż budowa dopiero się rozpoczęła, większość mieszkań ma już nabywców, których nie odstraszają najwyższe ceny w mieście. To głównie rosyjscy potentaci przemysłu metalowego i azjatyccy miliarderzy. - Manhattan staje się wyspą dla najbogatszych ludzi świata - ocenia Rafael Viñoly, projektant budynku.

To będzie najwyższy drapacz chmur w Nowym Jorku, jak również najwyższy budynek na półkuli zachodniej. 420 metrów wysokości pozwoli mu konkurować z nowym WTC, a nawet z legendarnym Empire State Building. I choć tak duża wysokość stanowi pewien problem, bo jest zagrożeniem dla samolotów, chętnych na apartamenty w wieżowcu nie brakuje.

To 423 Park Avenue Tower - powstający na środkowym Manhattanie 96-piętrowy budynek o smukłej, przeszklonej strukturze, który zaprojektował światowej sławy architekt Rafael Viñoly, którego prace charakteryzują się prostotą i minimalizmem.

Deweloper planował go od 2010 roku, gdy za ponad 300 mln dol. kupił działkę przy 432 Park Avenue i 56 Street, powszechnie uważaną za jeden z najlepszych terenów inwestycyjnych w kraju. Ale nawet on nie spodziewał się aż takiego zainteresowania.

To będzie najwyższy drapacz chmur w Nowym Jorku, jak również  najwyższy budynek na półkuli zachodniej
To będzie najwyższy drapacz chmur w Nowym Jorku, jak również najwyższy budynek na półkuli zachodniej
Źródło: CIM Group & Macklowe Properties

Bo choć budowa sięgnęła dopiero 10 pięter, to już są nabywcy. Kupujących nie odstrasza nawet cena, jaką zapłacą za penthouse na najwyższej kondygnacji z 360 stopniowym widokiem na miasto - 95 milionów dolarów. Mieszkania na niższych piętrach też już znalazły chętnych, za niewiele niższe kwoty. Za 20 milionów można kupić mieszkanie z trzema sypialniami i biblioteką, zaś za jedną sypialnię trzeba zapłacić 7 milionów.

Widok z łazienki penthouse'a na 96. piętrze
Widok z łazienki penthouse'a na 96. piętrze
Źródło: CIM Group & Macklowe Properties

Manhattan - wyspa dla najbogatszych

Zwabiła ich nie tylko lokalizacja - widok na Central Park oraz rzekę Hudson, ale i wnętrza wysokiej klasy. Apartamenty mają sufity na wysokości 3,7 metra, okna o wymiarach 3 na 3 metry oraz drzwi o 2,7 m wysokości. Podłogi robione są z litego drewna dębowego, a meble o niestandardowym designie projektowane specjalnie na potrzeby lokatorów.

Do każdego apartamentu wjeżdżać się będzie prywatną windą. Poza tym, w cenę będą wliczone dodatkowe przestrzenie: pracownie, biura, magazyny oraz apartamenty dla gości. Mieszkańcy będą mogli również korzystać z wielu luksusów, takich jak basen o 22 m długości, sauna i siłownia.

Nazwiska nabywców nie są znane, ale wiadomo, że w większości to obcokrajowcy, m.in. rosyjscy potentaci przemysłu metalowego, azjatyccy miliarderzy, bogacze z Ameryki Łacińskiej i arabscy szejkowie. Zależy im nie tylko na luksusie, ale i na chronieniu swojej prywatności. Dlatego żądają, aby deweloperzy i brokerzy podpisywali z nimi umowy o nieujawnianiu ich tożsamości.

To dzięki nim Manhattan staje się wyspą dla najbogatszych.

432 Park Avenue Tower

Gorączka na rynku drogich nieruchomości

- Powstają dwa rodzaje rynków nieruchomości na Manhattanie: ultraluksusowe i dotowane przez miasto - zauważa Viñoly, który znany jest z innych projektów w mieście: Jazz at Lincoln Center, Brooklyn College West Quad i Bronx County Hall of Justice.

Projektantem 423 Park Avenue Tower jest sławny architekt Rafael Viñoly
Projektantem 423 Park Avenue Tower jest sławny architekt Rafael Viñoly
Źródło: Rafael Viñoly Architects

Inwestycje w bardzo drogie apartamenty przynoszą deweloperom tak ogromne zyski, że nie opłaca im się inwestować w budynki z przystępnymi cenowo mieszkaniami. Efekt? Gdy rośnie liczba luksusowych mieszkań dla bogaczy, kurczy się podaż tańszych lokali dla klasy średniej i niższej. Firmy tańsze mieszkania budują, ale coraz częściej tylko wtedy, gdy dostają pokaźne ulgi podatkowe.

Liczba wieżowców, w których mieszkania sprzedają się za ponad 15-20 milionów dolarów, wzrosła do 49 z 33 na przestrzeni ostatnich trzech lat - wynika z danych CityRealty, agencji specjalizującej się w sprzedaży najdroższych apartamentów. Ponadto, około 20 kolejnych jest w budowie lub w planach. Ta gorączka na rynku drogich nieruchomości pogłębia przepaść między biednymi a bogatymi mieszkańcami miasta.

Budowa 432 Park Avenue Tower, której koszt oszacowano na miliard dolarów, ma być ukończona w 2015 roku.

Autor: Agnieszka Kowalska//gak / Źródło: Wallpaper, Wall Street Journal, tvn24.pl

Czytaj także: