"Sputnik nad Polską" czyli nowe i stare kino rosyjskie po raz siódmy

Kadr z filmu "Opowieści"materiały prasowe

Trwa 7. edycja festiwalu filmów rosyjskich "Sputnik nad Polską". Impreza rozpoczęła się w Warszawie, a pokazy w ramach tzw. replik odbywają się także w 40 innych miastach Polski.

Festiwal prezentuje najbardziej znaczące dzieła rosyjskiej sztuki filmowej, zarówno twórców uznanych, jak i tych dopiero rozpoczynających karierę. W konkursie głównym znalazło się 16 filmów, które zdobyły już uznanie widzów i jurorów największych festiwali filmowych w Rosji i na świecie. W programie m.in. "Iwan, syn Amira" Maksima Panfiłowa z Karoliną Gruszką oraz odważne "Miejsca intymne" Czupowa i Mierkułowej.

Najlepszy film festiwalu wybierze trzyosobowe jury w składzie: Andrzej Seweryn, Xawery Żuławski, Łukasz Maciejewski. Impreza potrwa do 17 listopada.

Repliki warszawskiej imprezy odbywają się m.in. w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i trzydziestu kilku innych polskich miastach.

Poza filmami konkursowymi widzowie "Sputnika..." będą mogli zobaczyć ciekawe obrazy w specjalnej sekcji "Laboratorium filmowe" poświęconej w tym roku nauce i wybitnym naukowcom. Pierwszy z nich "Dziewięć dni jednego roku" to dramat Michaiła Romma z 1962 roku, opowieść o młodym fizyku nuklearnym, który w czasie eksperymentów, otrzymuje niebezpieczną dawkę promieniowania. Ich wynik może dać ludzkości nowe możliwości, ale może doprowadzić do zagłady. Drugi "Idąc przeciw burzy" z 1965 Siergieja Mikaeliana, to melodramat o dwóch zdolnych fizykach, którzy pragną posiąść władzę nad przyrodą. Jeden jest gotowy zrezygnować z zasad, drugi ceni sobie prawdę. Ostatni, dokumentalany film to "Theremin. Elektroniczna Odyseja" - opowieść o życiu radzieckiego inżyniera Lwa Theremina, który w 1919 roku skonstruował elektroniczny instrument muzyczny theremin. Dopełnieniem będzie tzw. "Elektroniczna odyseja" - seria wydarzeń poświęconych postaci Thereminowa.

Ponadto w programie imprezy dyskusje z twórcami, koncerty, wystawy, liczne warsztaty i masterclassy.

Karolina Gruszka w filmie "Iwan,syn Amira"materiały prasowe

Erotyka po rosyjsku i Karolina Gruszka

Jak na każdym festiwalu, najważniejszą część imprezy stanowi konkurs główny i wspomnianych 16 tytułów. Do najbardziej oczekiwanych należy debiut fabularny Michaiła Segała "Opowieści", przedstawiający cztery historie z życia współczesnej Rosji. Reżyser stworzył film składający się z nowel - absurdalnej komedii, satyry społecznej, thrillera i melodramatu.

Ironiczny dramat z elementami erotyki Aleksieja Czupowa i Nataszy Mierkułowej "Miejsca intymne" ma już na koncie liczne wyróżnienia. W Rosji poruszanie tematów erotycznych w kinie, wciąż uchodzi za przejaw odwagi, zdobył więc liczną widownię. Twórcy przyznają, że film był dla nich "eksperymentem, mającym na celu rozładowanie własnych frustracji i napięć w związku". W rezultacie powstało niezwykle osobiste, poruszające kino.

Mamy też na tym rosyjskim festiwalu mocny polski akcent czyli obraz "Iwan, syn Amira" Maksima Panfiłowa, z Karoliną Gruszką (prywatnie - żoną rosyjskiego reżysera teatralnego i filmowego Iwana Wyrypajewa). Obraz nagrodzono m.in. za najlepszy scenariusz w Montrealu. Opowiada rozgrywającą się w czasie II wojny światowej historię Rosjanki, która po stracie męża trafia do mieszkającej w Uzbekistanie rodziny, gdzie wiąże się z muzułmaninem.

Kolejnym tytułem, który powalczy o Grand Prix jest "Deliverance" - pełnometrażowy debiut Siergieja Kuzniecowa, w którym autor snuje filozoficzne rozważania o istocie ludzkiej tożsamości. Reżyser został laureatem 21. Festiwalu Filmów Rosyjskich "Okno na Europę". Z kolei dramat "Geograf przepił globus" Aleksandra Wieledinskiego to najbardziej uhonorowany rosyjski film br. Na festiwalu w Soczi otrzymał Grand Prix, nagrodę za najlepszą muzykę i rolę męską. Zachwyt jurorów podzielili widzowie - po premierze filmu na sali panowała euforia. Obraz jest ekranizacją powieści współczesnego rosyjskiego pisarza Aleksieja Iwanowa. Zakorzeniony w nowoczesności, odwołuje się również do tradycji najlepszych dzieł radzieckiej kinematografii.

Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach dramat Aleksieja Fiedorczenko "Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków" to natomiast swoisty Dekameron. Obejmuje 26 opowieści łączących erotykę i niesamowity folklor ugrofińskiego ludu. Każda z nowel stanowi osobną historię i trwa kilkanaście minut. Są tu opowieści smutne, radosne i przerażające. Film dokumentuje filozofię, tradycję, ale i dzień powszedni maryjskiego ludu. Uhonorowano go już m.in.: Grand Prix polskich "Nowych Horyzontów" oraz nagrodami za najlepszy scenariusz, zdjęcia i nagrodą publiczności na festiwalu w Soczi.

kadr z filmu "Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków"materiały prasowe

Kino w wagonie

Swoistym fenomenem imprezy jest zorganizowany już po raz drugi tzw. Sputnikowy Wagon Filmowy - mobilna sala kinowa, zorganizowana przy współpracy z PKP Intercity. Z rosyjską kinematografią zapoznają się także podróżujący w tym specjalnym Wagonie Filmowym, kursującym na różnych trasach w całej Polsce. W ub.r. cieszył się on wielkim zainteresowaniem.

Czasy, gdy kino rosyjskie (a raczej radzieckie), kojarzyło się z serwowaną przymusowo "Prawdą czasu i prawdą ekranu" dawno odeszły do lamusa. Dziś rosyjska kinematografia cieszy się uznaniem nawet najbardziej wybrednych koneserów filmowej sztuki. Zgarnia też nagrody na najważniejszych filmowych imprezach świata, włączając w to Oscary. W Polsce ma swoich wiernych fanów, zwłaszcza wśród widzów młodego pokolenia, nieobciążonych politycznymi zaszłościami między naszymi krajami.

Autor: Justyna Kobus//kdj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

Izraelskie wojsko przeprowadziło ataki na cele Hezbollahu w głębi i na południu Libanu. To zapowiedziany przez Izrael atak odwetowy po tym, jak w sobotę w ostrzale rakietowym kontrolowanych przez Izrael Wzgórz Golan zginęło 12 osób, w tym dzieci.

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

"Przekroczenie wszelkich czerwonych linii". Izrael odpowiedział

Źródło:
PAP

Mieszkańcy znanej greckiej wyspy Santorini narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby. "Santorini to cud natury, który może przekształcić się w potwora" - ostrzegł właściciel miejscowego hotelu.

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Mieszkańcy znanej wyspy narzekają na turystów. Chcą ograniczenia ich liczby

Źródło:
PAP

Czteroletnie dziecko utopiło się w sobotę w oczku wodnym na prywatnej posesji w Rybniku (Śląskie). Według lokalnych mediów, chłopczyk wpadł do wody w czasie zabawy.

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Tragedia w Rybniku. Nie żyje czterolatek

Źródło:
tvn24.pl, radio90.pl

Ludzie na to patrzą, widzą prezydenta, który w żaden sposób nie pozwala rządowi realizować polityki w bardzo trudnych czasach - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując spór wokół nominacji ambasadorów. - Trzeba rozmawiać z panem prezydentem, a nie wydawać mu rozkazy - stwierdził Zbigniew Bogucki z PiS.

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

"Pan prezydent robi sobie sam krzywdę. Ludzie na to patrzą"

Źródło:
TVN24

To bardzo niebezpieczne, bo można nie zauważyć, że w tańcu ktoś przylepił nam plaster. Organizm może wchłonąć substancję odurzającą przez skórę.

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Pigułka gwałtu w plastrze. Ostrzeżenie przed nową metodą gwałcicieli

Źródło:
Fakty TVN

Były pracownik Telewizji Polskiej za rządów Zjednoczonej Prawicy Samuel Pereira sprostował na portalu X nieprawdziwe informacje o Borysie Budce. Chodzi o wpisy z 2019 roku dotyczące tego, że podczas debaty w Telewizji Polskiej, pokazując rachunek z apteki, polityk KO rzekomo miał skłamać na temat leku, który nie był refundowany dla dziecka po przeszczepie.

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Pereira "prostuje nieprawdziwe informacje" o Budce

Źródło:
tvn24.pl

12 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych po tym, jak rakieta spadła na boisko piłkarskie na okupowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. Służby medyczne przekazały, że wśród ofiar śmiertelnych są dzieci. Izrael o atak oskarżył libański Hezbollah.

Rakieta uderzyła w boisko, wiele osób nie żyje

Rakieta uderzyła w boisko, wiele osób nie żyje

Źródło:
Reuters, PAP

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy turnieju olimpijskiego. Męska reprezentacja Polski w siatkówce pokonała Egipt. Hezbollah przeprowadził atak na Wzgórza Golan. Na A4 doszło do śmiertelnego wypadku. Maleje przewaga Donalda Trumpa nad Kamalą Harris. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę

Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Pięcioletni chłopiec oddalił się od rodziców w parku rozrywki Energylandia w Zatorze (Małopolska) i wpadł do basenu. Życie topiącego się dziecka uratowali świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody, a następnie ratownicy, którzy przywrócili mu funkcje życiowe. Pięciolatek trafił do szpitala.

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Wypadek w parku rozrywki. Pięciolatek wpadł do basenu i zaczął się topić

Źródło:
tvn24.pl

24-letni Anthony Esan usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa umundurowanego funkcjonariusza i trafił do aresztu po tym, jak brytyjska policja zatrzymała go w związku z atakiem na żołnierza. Podpułkownik Mark Teeton został kilkukrotnie pchnięty nożem. Jego stan jest ciężki, ale stabilny.

Podbiegł do żołnierza i zaczął go dźgać. Miał przy sobie wiele noży

Podbiegł do żołnierza i zaczął go dźgać. Miał przy sobie wiele noży

Źródło:
BBC

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Przedstawiciele władz dzielnicy i ośrodka sportu zabrali głos po masowym zatruciu chlorem na basenie na warszawskim Targówku. Urzędnicy przyznają, że na razie nie wiadomo, co było przyczyną zbyt wysokiego stężenia chloru. Basen pozostaje zamknięty, a sprawie przyjrzy się także prokuratura.

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Żółta woda w basenie, 23 osoby podtrute. "Nie wiemy, co było przyczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów na podkarpackim odcinku autostrady A4. Do tragicznego wypadku doszło na jezdni w stronę Rzeszowa.

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Tragedia na autostradzie A4. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
TVN24

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od wyborów w 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra prezydencki wyścig w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Las wielopiętrowych apartamentowców wyrośnie w Łebie. Bałtycka Hurgada? 

Las wielopiętrowych apartamentowców wyrośnie w Łebie. Bałtycka Hurgada? 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP
Amerykańska gra prezydenckim zdrowiem

Amerykańska gra prezydenckim zdrowiem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi "Deadpool & Wolverine" z Ryanem Reynoldsem i Hugh Jackmanem w rolach głównych. Prowadząca program opowiedziała też o nowej biografii filmowej Boba Dylana. W piosenkarza i laureata Nagrody Nobla wcielił się Timothée Chalamet.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl