W 2016 roku mija 20 lat od śmierci Krzysztofa Kieślowskiego – jednego z najwybitniejszych reżyserów europejskiego kina, laureata pierwszej Europejskiej Nagrody Filmowej. W ramach obchodów Roku Kieślowskiego odbędą się m.in. projekcje filmowe festiwalu w Gdyni, maraton online filmów twórcy oraz wystawa zdjęć.
13 marca 2016 roku minęło 20 lat od śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich filmowców. W tym roku twórca obchodziłby również 75. urodziny. Z tego względu Polska Akademia Filmowa, stowarzyszenia filmowe oraz instytucje kultury zdecydowały w styczniu br., że 2016 rok będzie Rokiem Kieślowskiego.
W całej Polsce od marca organizowane są specjalne przeglądy filmów reżysera, konferencje i panele dyskusyjne. W dniach 9-11 września odbędzie się Sokołowsko Festiwal Filmowy "Hommage a Kieślowski". Z miejscowością Sokołowsko koło Wałbrzycha, w której odbywa się doroczna impreza, Kieślowski był związany przez lata.
Kieślowski w Gdyni
W pierwszej połowie września będą miały miejsce liczne wydarzenia związane z obchodami Roku Kieślowskiego.
Do sekcji Pokazów Specjalnych 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni dołączą dwa filmy dokumentalne poświęcone Krzysztofowi Kieślowskiemu: "Siedem dni w tygodniu" w jego reżyserii (1988) oraz "Begegnung mit Kieslowski" (1995). Te dwa mało znane w Polsce tytuły, zaproponowane przez Tadeusza Sobolewskiego, zostały wyszukane, zdigitalizowane i z niemałym trudem sprowadzone na festiwal. Oba filmy po digitalizacji będą miały swoje polskie premiery. "Begegnung mit Krzysztof Kieslowski" to niezwykły, 45-minutowy dokument, w którym Andreas Voigt i Lothar Kompatzki rozmawiają z reżyserem m.in. o powodach, dla których reżyser "Dekalogu" tworzył filmy o odpowiedzialności dokumentalisty i kamerze jako "bardzo niebezpiecznym narzędziu". Jest to jedna z ostatnich zarejestrowanych rozmów z Krzysztofem Kieślowskim. Natomiast "Siedem dni w tygodniu" to ostatni dokumentalny film Kieślowskiego. Reżyser, niemal zupełnie pozbawiając film słów, kamerą prowadzoną przez Jacka Petryckiego pokazał żyjącą w latach 80. w Warszawie zwyczajną polską rodzinę. Śledzimy codzienne czynności kilkorga osób, ujęte w tygodniowym rytmie. Autorem muzyki jest Zbigniew Preisner.
Kieślowski online
Z okazji Roku Kieślowskiego przez dwa tygodnie będzie można zupełnie legalnie i nieodpłatnie oglądać wybór dokumentów i wszystkie fabuły kinowe Kieślowskiego.
- Chodzi o to, żeby zupełnie legalnie, o każdej porze i z każdego miejsca w Polsce fani kina mogli przypominać sobie i poznawać filmowy dorobek reżysera - tłumaczą organizatorzy maratonu, w ramach którego zostaną przypomniane 24 filmy.
Od 9 do 16 września Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) udostępni online wybór dokumentów, od zrealizowanego jeszcze w łódzkiej Filmówce "Urzędu", po "Gadające głowy" – wnikliwy portret pokolenia Solidarności. W kolejnym tygodniu, od 16 do 23 września, dostępnych będzie 10 fabuł - wszystkie kinowe dzieła Kieślowskiego, od "Blizny" ze znakomitą rolą Franciszka Pieczki jako uwikłanego w moralne dylematy dyrektora fabryki, po znane na całym świecie "Trzy kolory". Dokumenty: "Z miasta Łodzi" (1969), "Byłem żołnierzem" (1970), "Fabryka" (1970), "Refren" (1972), "Murarz" (1973), "Życiorys" (1975), "Szpital" (1976), "Z punktu widzenia nocnego portiera" (1977), "Siedem kobiet w różnym wieku" (1978), "Dworzec", (1980), "Gadające głowy", (1980)
Filmy fabularne: "Blizna" (1976), "Amator" (1979), "Przypadek" (1981), "Bez końca" (1984), "Krótki film o zabijaniu" (1987), "Krótki film o miłości" (1988), "Podwójne życie Weroniki" (1991), "Trzy kolory. Niebieski" (1993), "Trzy kolory. Biały" (1993), "Trzy kolory. Czerwony" (1994).
Scorsese poleca Kieślowskiego
Filmy Kieślowskiego rozpoczną tegoroczny cykl projekcji w kinie NIna polskich filmów polecanych przez Martina Scorsese. Pokazane zostaną "Przypadek" oraz "Krótki film o zabijaniu" - oba w wersji po cyfrowej rekonstrukcji.
Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe