Teatr 21 składa się z aktorów z zespołem Downa i z autyzmem, którzy grają razem już dziesięć lat. Z okazji jubileuszu artyści przygotowali premierowy spektakt "Klauni czyli o rodzinie. Odcinek 3". Jest to czwarty i ostatni odcinek seialu scenicznego grupy.
Teatr 21 powstał w 2005 roku, kiedy zespół przygotował pierwszy spektakl autorski, „Orfeusz + Eurydyka = WNM”. Od tego czasu, swoje kolejne przedstawienia prezentowali zarówno w Polsce, jak i na świecie: w czasie Euro 2012 grupa występowała w Kijowie, w tym samym roku wzięła również udział w Normal Festival w czeskiej Pradze.
Niezwykły teatr
Teatr został założony w trakcie warsztatów w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Jego nazwa pochodzi od dwudziestego pierwszego chromosomu, którego zmiany są źródłem zespołu wad wrodzonych znanych pod nazwą „zespół Downa”. Justyna Sobczyk – reżyserka i pedagożka teatralna wraz z grupą uczestników postanowili na bazie zdobytych wspólnie doświadczeń powołać profesjonalną grupę teatralną. Po dekadzie działalności artystycznej stały skład grupy tworzy dzisiaj czternastu aktorów: Grzegorz Brandt, Ania Drózd, Teresa Foks, Maja Kowalczyk, Daniel Krajewski, Barbara Lityńska, Anna Łuczak, Aleksander Orliński, Michał Pęszyński, Aleksandra Skotarek, Cecylia Sobolewska, Marta Stańczyk, Piotr Swend, Magdalena Świątkowska.
Swoje spektakle opierają w głównej mierze na doświadczeniach artystów, sięgając często do literatury („Lot nad Panamą” z 2006 r. na podstawie bajki Janoscha „Ach, jaka cudowna jest Panama” czy „Alicja”, na podstawie „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla).
Zamknięci w figurach dziecka i klauna
„Klauni czyli o rodzinie. Odcinek 3” to również trzeci spektakl Teatru 21 w tym roku. Poprzedni – zrealizowany w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera pod tytułem „Upadki. Odcinek 2” – poruszał problemy rzeczywistości ekonomicznej osób niepełnosprawnych. Tym razem grupa podejmuje temat życia rodzinnego.
- Punktem wyjścia są dla artystów pytania, na których wybrzmienie brakuje społecznego przyzwolenia. Co mają zrobić osoby z zespołem Downa, które chcą założyć rodzinę? Jak podejmować dorosłe decyzje i walczyć o prawo do nich, kiedy inni wciąż biorą osoby z zespołem Downa za dziecko, a ich potrzeby traktują jak cyrkową klaunadę? Dziecko i klaun to dwie figury, które zamykają osoby z zespołem Downa w bezpiecznej ramie. Jeśli nie wychodzisz z roli, pozostajesz niewidoczny i nieszkodliwy, wywołujesz pobłażliwy uśmiech – mówi Justyna Sobczyk, reżyserka spektaklu.
Ważnym elementem pracy nad spektaklem „Klauni czyli o rodzinie. Odcinek 3” były warsztaty, prowadzone przez osoby specjalizujące się w sztuce cyrkowej i okołocyrkowej: Agnieszkę „Binię” Bińczycką (aktorka cyrkowa), Monikę Dąbrowską-Jarosz (aktorka związana z Fundacją Czerwone Noski – Klown w Szpitalu), Katarzynę Jakóbik (instruktorka rekreacji ruchowej Polskiej Akademii Sportu) oraz Macieja Buchwalda (reżyser, aktor, improwizator).
Poprzednie odcinki serialu teatralnego Teatru 21 to: „I my wszyscy”, „Statek miłości” oraz „Upadki”.
Autor: tmw/ja / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe